Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


23.09.2021

5 edycja konferencji Test...

21 października startuje kolejna, piąta już edycja największej w Polsce konferencji...
23.09.2021

Zero Trust Firewall

FortiGate 3500F
23.09.2021

Ochrona IoT

Kaspersky SHS
23.09.2021

Wydatki lobbingowe

Cyfrowy monopol
23.09.2021

Współdziałanie klastrów

SUSE Rancher 2.6
23.09.2021

Panasonic TOUGHBOOK 55

Najnowsza wersja wszechstronnego Panasonic TOUGHBOOK 55 to wytrzymały notebook typu...
23.09.2021

Elastyczna dystrybucja...

Liebert RXA i MBX
23.09.2021

Zdalny podgląd w 360°

D-Link DCS-8635LH
23.09.2021

Sejf na dane

Szyfrowany pendrive

Wdrażanie Citrix PVS

Data publikacji: 31-08-2015 Autor: Jarosław Sobel

W poprzednim numerze „IT Professional” (s. 34) przedstawiliśmy możliwości rozwiązania Citrix Provisioning Services. W artykule opisujemy sposób instalacji i konfiguracji tego środowiska, tak aby było w stanie dostarczać dowolną liczbę wirtualnych desktopów.

Proces wdrażania rozwiązania Citrix PVS możemy podzielić na kilka etapów:

1. Instalacja i konfiguracja komponentów Citrix Provisioning Services;
2. Instalacja systemu wzorcowego (tzw. Master VM), konwersja do vDisku oraz uruchomienie streamowanych maszyn (Target Device’ów);
3. Strojenie, instalacja aplikacji dodatkowych, usuwanie błędów.

W tym numerze skupimy się na pierwszym etapie. Co prawda podczas ostatniej konferencji Citrix Synergy w Orlando została podana informacja o wersji 7.7, która ma przynieść dużo nowych zmian i udogodnień, niestety, nie jest ona jeszcze dostępna (nawet w formie testowej). Dlatego też wszystkie opisane poniżej czynności dotyczą aktualnej wersji oznaczonej numerem 7.6.

> Architektura rozwiązania

Przedstawione rozwiązanie zakłada implementację dla pojedynczego site’u (np.: w ramach jednego DataCenter). Zbudowane zostanie w środowisku wirtualnym, przy czym rodzaj i wersja hypervisora są na tym etapie dowolne (wspierane są: Citrix XenServer, Microsoft Hyper-V oraz VMware vSphere). Wszystkie komponenty są zdublowane, tak aby wyeliminować pojedynczy punkt awarii (Single Point of Failure – SPoF).

W środowisku przewidziano dwa segmenty sieciowe (VLAN-y) – rys. 1. Pierwszy VLAN (oznaczony kolorem zielonym) służy do komunikacji typu data – pomiędzy serwerami PVS a serwerem SQL i AD. W tej podsieci odbywać się będzie również komunikacja serwerów XenApp i stacji VDI ze światem zewnętrznym (komunikacja z DDC i z użytkownikami). Drugi VLAN (oznaczony kolorem żółtym) będzie wydzieloną siecią przeznaczoną do streamowania obrazu do urządzeń docelowych (Target Device). Sieć ta nie ma dostępu do innych segmentów. Rozdzielanie ruchu data i streaming było rekomendowane przez Citrixa jeszcze do wersji 6.x. Obecnie, przy szybkich kartach sieciowych i dużej przepustowości sieci dane te mogą być przesyłane w jednym, wspólnym VLAN-ie. Jeśli jednak utworzenie kolejnego segmentu sieci (z odrębną adresacją) nie stanowi problemu, proponujemy zastosowanie takiego właśnie rozwiązania – jest ono znacznie łatwiejsze w utrzymaniu i ewentualnym usuwaniu błędów.

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"