Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


23.09.2021

5 edycja konferencji Test...

21 października startuje kolejna, piąta już edycja największej w Polsce konferencji...
23.09.2021

Zero Trust Firewall

FortiGate 3500F
23.09.2021

Ochrona IoT

Kaspersky SHS
23.09.2021

Wydatki lobbingowe

Cyfrowy monopol
23.09.2021

Współdziałanie klastrów

SUSE Rancher 2.6
23.09.2021

Panasonic TOUGHBOOK 55

Najnowsza wersja wszechstronnego Panasonic TOUGHBOOK 55 to wytrzymały notebook typu...
23.09.2021

Elastyczna dystrybucja...

Liebert RXA i MBX
23.09.2021

Zdalny podgląd w 360°

D-Link DCS-8635LH
23.09.2021

Sejf na dane

Szyfrowany pendrive

Przechowywanie plików w chmurze. Przegląd aplikacji mobilnych

Data publikacji: 03-04-2017 Autor: Grzegorz Kubera
Google Drive ma świetny,...

Przechowywanie plików w chmurze to duża wygoda i wysokie bezpieczeństwo. Do korzystania z tego typu rozwiązań przekonują też ceny. Obecnie przestrzeń dyskowa online nie jest tak droga jak kilka lat temu. Warto się więc zastanowić, czy zamiast zakupu np. zewnętrznego dysku o pojemności 3-5 TB lepiej zdecydować się na chmurę.

Większość z nas na co dzień korzysta nie z jednego, ale co najmniej z dwóch czy trzech urządzeń (np. laptop, komputer stacjonarny, smartfon). Równocześnie zależy nam, aby pliki i dokumenty, nad którymi pracujemy, były dostępne w tej samej wersji na każdym z posiadanych sprzętów. Zamiast zapisywać dany dokument na dysku lokalnym, a następnie wysyłać go e-mailem na swoje konto, aby móc go edytować dalej na smartfonie w trakcie podróży, możemy użyć prostej aplikacji do przechowywania danych w chmurze (cloud storage). Niezależnie od tego, jakiego urządzenia będziemy w danej chwili używać, pliki będą zawsze zsynchronizowane i w najnowszej wersji. Wystarczy zapisywać je i przechowywać w folderze, który łączy się z usługą w chmurze.

Cloud storage to również wygodne rozwiązanie do udostępniania plików współpracownikom i kontrahentom. Nie tylko jest to bezpieczny sposób (wykorzystywane jest 256-bitowe szyfrowanie algorytmem AES), ale też prosty w użyciu – współdzielenie sprowadza się do wygenerowania linku i przesłania go dalej np. pod wybrany adres e-mail. Dzięki temu kontrahent może np. zapoznać się z treścią dokumentu tekstowego czy arkusza kalkulacyjnego i edytować go w trybie online. Osoby, które współdzielą dokument, zobaczą naniesione zmiany natychmiast. W razie potrzeby możliwe jest też komentowanie poprawek czy dodawanie uwag bezpośrednio w dokumencie. Taki sposób pracy sprawia, że nie ma potrzeby wysyłania e-maili tam i z powrotem oraz przenoszenia plików na przenoś­nych pamięciach USB.

> DOBRA WSPÓŁPRACA

Najlepsze mobilne chmury doskonale współpracują z popularnymi narzędziami i usługami. Możemy np. otwierać dokumenty Microsoft Office, edytować je, udostępniać dalej, a także strumieniować muzykę lub filmy, co może być przydatne w trakcie prezentacji u klienta. Narzędzia wyspecjalizowane w tego typu działaniach zostały odpowiednio oznaczone w tabeli (określone jako „współpraca online”).

Wygodna współpraca to jednak nie wszystko. Dla większości firm ważny będzie aspekt bezpieczeństwa. Każda z ujętych w przeglądzie usług (poza Apple iCloud Drive) obsługuje 256-bitowe szyfrowanie AES. Dzięki temu możemy mieć pewność, że pliki przechowywane w chmurze są bezpieczne i nie zostaną odczytane przez cyberprzestępców stosujących metodę brute force. Nie oznacza to jednak, że można zrezygnować z używania innych zabezpieczeń. Niestety, opisywane narzędzia nie zapewniają ochrony lokalnej, a pliki, które przechowujemy w folderze łączącym się z chmurą, są widoczne tak jak wszystkie pozostałe. Warto więc zadbać o obecność odpowiedniego oprogramowania ochronnego na komputerze czy w smartfonie.

Dużą zaletą niektórych narzędzi jest specjalizacja związana z backupem danych. Najlepiej pod tym względem wypada IDrive – narzędzie to nie tylko służy do przechowywania i wymiany plików, ale udostępnia też mechanizmy stworzone specjalnie z myślą o kopiach zapasowych. Jeżeli zależy nam, aby mobilna chmura pełniła również tego typu funkcję, warto zwrócić uwagę na wspomniane opcje. Backupem jest poniekąd każda kopia danych zapisanych lokalnie na dysku, przechowywana w chmurze. Jeśli więc dysk komputera czy pamięć telefonu ulegną awarii, w chmurze znajdziemy kopie danych. Trzeba tylko pamiętać, aby cenne pliki przechowywać w folderze synchronizowanym z chmurą. Wspomniany IDrive oferuje pod tym względem większą funkcjonalność.

[...]

Założyciel i dyrektor generalny firmy doradczo-technologicznej; pełnił funkcję redaktora naczelnego w magazynach i serwisach informacyjnych z branży ICT. Dziennikarz z ponad 10-letnim doświadczeniem i autor książki nt. tworzenia start-upów.

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"