Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


23.09.2021

5 edycja konferencji Test...

21 października startuje kolejna, piąta już edycja największej w Polsce konferencji...
23.09.2021

Zero Trust Firewall

FortiGate 3500F
23.09.2021

Ochrona IoT

Kaspersky SHS
23.09.2021

Wydatki lobbingowe

Cyfrowy monopol
23.09.2021

Współdziałanie klastrów

SUSE Rancher 2.6
23.09.2021

Panasonic TOUGHBOOK 55

Najnowsza wersja wszechstronnego Panasonic TOUGHBOOK 55 to wytrzymały notebook typu...
23.09.2021

Elastyczna dystrybucja...

Liebert RXA i MBX
23.09.2021

Zdalny podgląd w 360°

D-Link DCS-8635LH
23.09.2021

Sejf na dane

Szyfrowany pendrive

PRTG Network Monitor – informacje na smartfonie admina

Data publikacji: 27-07-2017 Autor: Grzegorz Kubera
Przegląd monitorowanych...

Utrzymywanie sprawnej i wydajnej sieci wiąże się z nieustannym monitorowaniem natężenia ruchu, stopnia wykorzystania zasobów, liczby błędów i innych parametrów wydajnościowych. Aby mieć wgląd w takie dane i móc identyfikować potencjalne problemy, warto korzystać z takich narzędzi jak PRTG Network Monitor.

PRTG Network Monitor to praktyczne rozwiązanie dla administratorów, które pozwala na łatwe w obsłudze monitorowanie zasobów niezależnie od wielkości sieci. Korzystając z PRTG, można zminimalizować czasy przestojów ważnych dla firmy systemów oraz wykorzystać posiadane informacje i wczesne ostrzeganie o ewentualnych problemach do zapobiegania awariom.

PRTG to jedno z najciekawszych rozwiązań na rynku do monitorowania urządzeń i usług. Obsługuje szeroką gamę czujników, ma intuicyjny interfejs użytkownika i świetne funkcje raportowania. Doskonale sprawdza się podczas monitorowania pracy routerów, switchy, access pointów oraz elementów infrastruktury, tj. stacji roboczych, serwerów czy macierzy.

> INSTALACJA I KONFIGURACJA

Rozwiązanie PRTG Network Monitor wykorzystuje architekturę podobną do innych systemów służących do monitorowania sieci i infrastruktury, co oznacza, że wymagany jest co najmniej jeden serwer główny, jak również sondy rozmieszczone w całej sieci. PRTG Network Monitor, poza serwerem, to również bezpieczna baza danych, serwer webowy, silnik raportowania oraz funkcje, które zapewniają poprawne funkcjonowanie całego systemu. Producent rozwiązania zaleca, aby komputery pełniące rolę serwerów oraz sond zajmowały się wyłącznie tymi funkcjami – nie chodzi tylko o zapewnienie odpowiedniej wydajności, ale i wysokiego poziomu bezpieczeństwa.

Jeśli chodzi o serwer główny i późniejsze administrowanie nim, do wyboru jest kilka opcji. Są to:

 

  • aplikacja internetowa oparta na AJAX-ie, która pozwala na prowadzenie monitoringu z dowolnego komputera przez przeglądarkę WWW;
  • konsola typu Enterprise, czyli instalowana lokalnie aplikacja dla systemów Windows, pozwalająca na łączenie się z więcej niż jednym serwerem, aby pobierać dane z różnych części monitorowanego środowiska sieciowego;
  • aplikacje mobilne dla systemów Apple iOS i Google Android.

 

Kluczowe dla działania systemu są sondy rozmieszczone w różnych segmentach sieci oraz oprogramowanie (konsola) do przeglądania informacji zebranych przez każdą z sond. Chodzi nie tylko o sam proces monitorowania, ale też rozpoznawanie urządzeń i usług działających w sieci, które możemy kontrolować. W przypadku, gdy lokalna sonda nie jest w stanie rozpoznać lub nawiązać komunikacji z danym segmentem sieci, można zainstalować sondę zdalną (RMON – Remote Monitoring), która będzie zwracać informacje do serwera głównego. Kiedy urządzenia są wykrywane, a sondy zliczają kolejne usługi i sprzęty do monitorowania, wszystko zostaje dodane do hierarchii obiektów PRTG Network Monitor. Testowane rozwiązanie oferuje funkcję grupowania, przez co możemy tworzyć zestawy podobnych urządzeń, a następnie wprowadzać ustawienia konfiguracyjne jednocześnie dla wszystkich sprzętów w danej grupie. Dodatkowo do grup przyłączać można pojedyncze urządzenia, a także przydzielać dane urządzenie do różnych grup.

 

Ostatni wariant nie jest zalecany – łatwo bowiem o błąd konfiguracyjny, gdy będziemy wprowadzać zmiany dla całych grup (może dojść do sytuacji, że zmiany wprowadzimy we wszystkich grupach, do których należy dany sprzęt).

PRTG Network Monitor rekomenduje również czujniki dla wykorzystywanych urządzeń, opierając się na wynikach skanowania sieci. Wszystkie rekomendacje są wyświetlane w aplikacji, na ekranach zawierających szczegóły poszczególnych urządzeń. Każdy punkt wymaga czujnika dla danych, które mogą być monitorowane lub ignorowane w zależności od potrzeb. W razie potrzeby można też dodawać, usuwać i wstrzymywać pracę czujników.

Poza możliwością grupowania oprogramowanie PRTG pozwala również na tagowanie. Poszczególne urządzenia lub czujniki mogą być oznaczane etykietami, które ułatwią późniejsze ich wyszukiwanie, wyświetlanie i filtrowanie wg wybranego taga. Poza samym wyświetlaniem urządzeń możemy, korzystając z tagów, wprowadzać zmiany w ustawieniach. Tagi mogą być również dziedziczone, co oznacza, że jeśli przypiszemy etykietę do danej grupy, wszystkie urządzenia będące w tej grupie zostaną automatycznie oznaczone tym tagiem. Dodatkowym ułatwieniem przy konfiguracji i zarządzaniu całym systemem jest możliwość nadawania priorytetów i oznaczania wybranych urządzeń lub czujników jako Ulubione. Dzięki temu szybko i łatwo możemy podglądać dane dotyczące kluczowych aspektów infrastruktury.

[...]

Założyciel i dyr. generalny firmy doradczo--technologicznej, pełnił funkcję redaktora naczelnego w magazynach i serwisach informacyjnych z branży ICT. Dziennikarz z ponad 10-letnim doświadczeniem i autor książki nt. tworzenia start-upów.

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"