Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


23.09.2021

5 edycja konferencji Test...

21 października startuje kolejna, piąta już edycja największej w Polsce konferencji...
23.09.2021

Zero Trust Firewall

FortiGate 3500F
23.09.2021

Ochrona IoT

Kaspersky SHS
23.09.2021

Wydatki lobbingowe

Cyfrowy monopol
23.09.2021

Współdziałanie klastrów

SUSE Rancher 2.6
23.09.2021

Panasonic TOUGHBOOK 55

Najnowsza wersja wszechstronnego Panasonic TOUGHBOOK 55 to wytrzymały notebook typu...
23.09.2021

Elastyczna dystrybucja...

Liebert RXA i MBX
23.09.2021

Zdalny podgląd w 360°

D-Link DCS-8635LH
23.09.2021

Sejf na dane

Szyfrowany pendrive

Ewolucja smartfonów Apple’a

Data publikacji: 29-09-2017 Autor: Grzegorz Kubera
Modele iPhone 8 i 8 Plus mają...

Apple wprowadza do oferty dwa nowe, zaktualizowane smartfony – iPhone 8 i 8 Plus, jak również coś zupełnie nowego – iPhone’a X, z dużym ekranem o nietypowym kształcie, niemal bez ramki i bez przycisku Home. Udostępniono też nową wersję systemu iOS oznaczoną numerem 11.

We wrześniu br. Apple zaprezentowało trzy nowe smartfony. Dwa z nich – iPhone i iPhone 8 Plus – to aktualizacje dotychczasowych „siódemek”. Trzeci, iPhone X, to zupełna nowość. W przypadku modelu X firma z Cupertino przeprojektowała urządzenie i wprowadziła bardzo dużo zmian w stosunku nie tylko do iPhone'a 7, ale do produkowanych przez Apple smartfonów w ogóle. Eksperci branżowi uważają, że iPhone X to przedsmak tego, co czeka nas w przyszłości, gdy ludzie przestaną potrzebować smartfonów, lecz będą korzystać z urządzenia innego rodzaju.

> CZYNNIK X

Model X nie wygląda jak typowy smartfon, a już tym bardziej nie przypomina z wyglądu dawnych iPhone'ów. Z przodu znajduje się wyświetlacz, który zajmuje całą powierzchnię – jedynie w górnej części znajduje się małe trapezowe wycięcie, gdzie umieszczono czujniki i aparat fotograficzny. Zniknął natomiast przycisk Home, a ekran wręcz zlewa się z okalającą go niewielką ramką. Obudowa została wykonana ze szkła i stali nierdzewnej, podobnie jak w modelu iPhone 4. Smartfon trafi do przedsprzedaży pod koniec października 2017 r., w cenie od 999 dolarów. W Polsce oficjalna cena w momencie powstawania artykułu wynosiła od 4979 zł (wersja 64 GB). Do polskiej dystrybucji urządzenie trafi 3 listopada.

Ekran w iPhonie X nazwano Super Retina. Jest to panel OLED, o przekątnej 5,8 cala i rozdzielczości 1125 x 2346 px, prawdopodobnie – co ciekawe – produkowany w fabrykach Samsunga. Apple po raz pierwszy zdecydowało się na wyświetlacz OLED w iPhonie, który zapewnia pewne korzyści. Przede wszystkim, w przeciwieństwie do LCD, czarne piksele nie są podświetlane, lecz całkowicie deaktywowane, więc rzeczywiście widzimy prawdziwą czerń na ekranie, a nie bardzo ciemną szarość. Ekrany OLED mogą podświetlać niektóre piksele, a inne deaktywować, więc odwzorowanie kolorów jest znacznie lepsze i ciemniejsze barwy prezentują się lepiej. Równocześnie inne kolory wydają się bardziej żywe.

Kolejną z nowości jest technologia TrueTone, która wykorzystuje sześciokanałowy czujnik oświetlenia zewnętrznego i automatycznie reguluje balans bieli na ekranie, żeby dopasować temperaturę barw do oświetlenia panującego w otoczeniu użytkownika. Dzięki temu obraz ma być bardziej naturalny i mniej męczyć oczy – Apple używa tu nawet sformułowania, że będzie on „jak wydrukowany na papierze”. Technologia TrueTone dostępna jest także w modelach iPhone 8 i 8 Plus, mimo że nie mają one ekranu OLED.

Ze względu na brak przycisku Home musiano wprowadzić inne metody obsługiwania urządzenia. I tak nawigowanie odbywa się za pomocą gestów dotykowych, np. pojedyncze machnięcie od dolnej krawędzi przenosi na ekran początkowy, natomiast przesunięcie palca do góry i przytrzymanie go na ekranie wywołuje wszystkie aktualnie otwarte aplikacje. Gesty dotykowe nie są czymś nowym, niemniej w iPhonie X zaimplementowano ich więcej, i jeśli chcemy w pełni wykorzystywać możliwości tego modelu, warto się ich nauczyć.

> CECHY WSPÓLNE

Podobnie jak oba modele iPhone 8, wersja X również działa na tym samym, odświeżonym procesorze A11 Bionic. Model X ma 3 GB pamięci RAM, natomiast oba modele 8 mają po 2 GB RAM. Jeśli chodzi o baterię, wg zapewnień producenta model X ma pracować na jednym ładowaniu ok. 2 godz. dłużej niż iPhone 7, czyli ok. 12 godz. podczas przeglądania internetu i korzystania z aplikacji korzystających z Wi-Fi. Dodatkowo X można ładować bezprzewodowo – telefon wykorzystuje standard Qi, oferowany w matach indukcyjnych, takich firm jak Mophie czy Belkin. Apple w 2018 r. zaoferuje również własną podkładkę AirPower, która ma miejsce na iPhone'a, i zegarek Apple Watch. Obie „ósemki” również obsługują ładowanie bezprzewodowe, zostały wyposażone w szklaną powłokę z tyłu i mają przyciski Home. Podobnie jak X, pozwalają nagrywać wideo w jakości 4K.

Oczywiście nowe telefony to również odświeżone aparaty fotograficzne i tryby nagrywania wideo. Te funkcje docenią przede wszystkim konsumenci. Apple reklamuje nowe aparaty jako doskonałe do robienia zdjęć typu selfie, z wyostrzonym pierwszym planem i efektownie rozmytym tłem. Wprowadzono również tryb oświetlenia portretowego, który podobno zapewnia efekty porównywalne z tymi w studiu fotograficznym. Pojawiły się także Animoji, czyli możliwość przemienienia własnej twarzy w np. rysunkową postać – innymi słowy, funkcje raczej dla nastolatków i youtuberów.

[...]

Założyciel i dyr. generalny firmy doradczo--technologicznej, pełnił funkcję redaktora naczelnego w magazynach i serwisach informacyjnych z branży ICT. Dziennikarz z ponad 10-letnim doświadczeniem i autor książki nt. tworzenia start-upów.

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"