Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


23.09.2021

5 edycja konferencji Test...

21 października startuje kolejna, piąta już edycja największej w Polsce konferencji...
23.09.2021

Zero Trust Firewall

FortiGate 3500F
23.09.2021

Ochrona IoT

Kaspersky SHS
23.09.2021

Wydatki lobbingowe

Cyfrowy monopol
23.09.2021

Współdziałanie klastrów

SUSE Rancher 2.6
23.09.2021

Panasonic TOUGHBOOK 55

Najnowsza wersja wszechstronnego Panasonic TOUGHBOOK 55 to wytrzymały notebook typu...
23.09.2021

Elastyczna dystrybucja...

Liebert RXA i MBX
23.09.2021

Zdalny podgląd w 360°

D-Link DCS-8635LH
23.09.2021

Sejf na dane

Szyfrowany pendrive

Łatwiejsze podpisywanie i edycja dokumentów

Data publikacji: 30-10-2017 Autor: Grzegorz Kubera
Adobe Fill&Sign pozwala...

Jeśli korzystamy z Adobe Document Cloud, możemy podpisywać dokumenty, nawet jeśli nie mamy dotykowego monitora, a także je skanować i zapisywać w formie plików do edycji. Wyjaśniamy, dlaczego warto wypróbować pakiet oprogramowania Adobe.

Adobe Document Cloud to rozwiązanie internetowe, które zwiększa możliwości pracy z plikami PDF. Najważniejszym składnikiem pakietu Document Cloud jest Adobe Scan, czyli aplikacja mobilna dostępna na systemy Android i iOS, która pozwala wykorzystywać aparat fotograficzny w roli skanera dokumentów. Dodatkowo w tym roku Adobe wprowadziło jeszcze funkcję Sign, dzięki której użytkownicy mogą dodawać elektroniczne podpisy do dokumentów. Jeśli więc korzystamy z komputera i smartfona, a dodatkowo mamy do czynienia z wieloma dokumentami do podpisywania, narzędzia Adobe ułatwią pracę. Sprawią też, że nasze biuro nie będzie aż tak polegać na dokumentach drukowanych, a co za tym idzie – zaoszczędzimy na druku i papierze. Tu warto podkreślić, że dokumenty w formie elektronicznej są w Polsce akceptowane – wystarczy, że kontrahent nie wyrazi sprzeciwu wobec dostarczania takich dokumentów (to tzw. zgoda domniemana). Poznajmy możliwości narzędzi Adobe do cyfrowego zarządzania dokumentami.

> Podpisywanie dokumentów bez ekranu dotykowego

Obecnie niektóre smartfony czy tablety pozwalają na wprowadzanie podpisów cyfrowych – w tym celu wykorzystuje się elektroniczny rysik. Na ekranie dotykowym można również wykonać podpis opuszką palca, niemniej nie będzie on wyglądał zbyt profesjonalnie. Adobe udostępniło natomiast aplikację mobilną Fill&Sign, która pozwala stworzyć cyfrowy podpis, w dodatku bez użycia ekranu dotykowego. Rozwiązano to w prosty sposób: wystarczy wykonać podpis długopisem na kartce papieru, a potem zrobić zdjęcie kartki wbudowanym w smartfonie aparatem foto. Podpis można następnie poddać drobnej edycji (poprawa jasności i ostrości) i wysłać e-mailem.

Dodatkowo aplikacja Fill&Sign pozwala na skanowanie dokumentów. Wystarczy wybrać funkcję Wybierz formularz do wypełnienia, a następnie kliknąć Zrób zdjęcie. Na gotowym zdjęciu możemy dodać podpis lub uzupełnić pola w formularzach, takie jak imię i nazwisko, data czy adres firmy, a następnie wysłać je e-mailem np. do współpracownika lub wgrać do chmury Document Cloud, jeśli tylko wcześniej zalogujemy się na swoje konto Adobe ID (patrz ramka). Jeżeli zapiszemy pliki do Document Cloud, będą one dostępne również z poziomu aplikacji Adobe DC (desktop), Acrobat Reader mobile i Adobe Sign mobile.

> Konwersja z Pdf do Worda i Excela

Kolejna funkcja pakietu narzędzi Adobe to konwertowanie plików PDF (w tym zeskanowanych dokumentów) w edytowalne dokumenty MS Word lub Excel. W tym celu należy zapisać dany skan do chmury Adobe, a następnie wybrać polecenie Export PDF i przycisk Select PDF Files to Export. Kolejno trzeba wybrać format, jaki nas interesuje (.docx, .doc, .xlsx lub .rtf) i język dokumentu (dostępny jest także język polski). Proces konwersji trwa kilka sekund i otrzymujemy plik gotowy do pobrania na dysk. Warto zauważyć, że funkcja rozpoznawania tekstu działa bardzo dobrze także w języku polskim – w tekście do edycji zdarzają się jedynie drobne błędy i jest ich niewiele. To duże ułatwienie pracy, ponieważ nie trzeba przepisywać tekstu ze skanów – robi to za nas funkcja OCR, która dodatkowo nieźle radzi sobie z rozpoznawaniem pisma odręcznego (np. tekst z notatek ze spotkań firmowych).

Poza zakładką Export PDF jest jeszcze Create PDF. Z tego poziomu zyskujemy dostęp do kolejnych funkcji. Pierwsza to Convert Office files to PDF. Pozwala na przekształcanie dokumentów MS Word, Excel i PowerPoint w dokumenty PDF. Druga, o nazwie Convert image files to PDF, umożliwia przekształcanie obrazków JPEG, GIF, PNG, BMP i TIP w pliki PDF, a trzecia (Combine files into PDF) służy do łączenia ze sobą dokumentów w jeden plik PDF.

> Śledzenie dokumentów i zarządzanie nimi

W zakładce Send & Track znajdziemy funkcję, dzięki której możemy wysyłać pliki do współpracowników lub klientów, a następnie sprawdzać, czy zostały odebrane i pobrane (funkcja śledzenia). Najpierw wybieramy pliki, które chcemy udostępnić – możemy zrobić to z chmury i bazy wgranych plików, ale też bez trudu zapiszemy pliki z dysku komputera. Po wybraniu plików mamy do wyboru dwie opcje udostępniania: poprzez link, który możemy wysłać dowolnej osobie (funkcja Create Link) lub poprzez wysłanie zaproszenia dla konkretnej osoby (Send Personalized Invitations).

[...]

Założyciel i dyr. generalny firmy doradczo--technologicznej, pełnił funkcję redaktora naczelnego w magazynach i serwisach informacyjnych z branży ICT. Dziennikarz z ponad 10-letnim doświadczeniem i autor książki nt. tworzenia start-upów.

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"