Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


23.09.2021

5 edycja konferencji Test...

21 października startuje kolejna, piąta już edycja największej w Polsce konferencji...
23.09.2021

Zero Trust Firewall

FortiGate 3500F
23.09.2021

Ochrona IoT

Kaspersky SHS
23.09.2021

Wydatki lobbingowe

Cyfrowy monopol
23.09.2021

Współdziałanie klastrów

SUSE Rancher 2.6
23.09.2021

Panasonic TOUGHBOOK 55

Najnowsza wersja wszechstronnego Panasonic TOUGHBOOK 55 to wytrzymały notebook typu...
23.09.2021

Elastyczna dystrybucja...

Liebert RXA i MBX
23.09.2021

Zdalny podgląd w 360°

D-Link DCS-8635LH
23.09.2021

Sejf na dane

Szyfrowany pendrive

Większa produktywność organizacji – czas na mobilną pracę i urządzenia

Data publikacji: 30-11-2017 Autor: Grzegorz Kubera

Mobilne rozwiązania upraszczają i usprawniają wykonywanie służbowych zadań oraz zwiększają komfort ich wykonywania. Wielu pracodawców obawia się jednak, że praca na smartfonie czy tablecie to o wiele niższa produktywność. Jak jest w praktyce? Czy warto oferować pracownikom mobilne środowisko i narzędzia?

Jeśli chodzi o mobilne rozwiązania dla konsumentów, wiele firm zdążyło się już przekonać, że jest to obecnie obszar, którego pod żadnym pozorem nie można pominąć. Wystarczy spojrzeć na dane. Przykładowo Piotr Bochenek z firmy SkyCash Poland tłumaczy w wywiadzie dla agencji Newseria, że użytkownicy urządzeń mobilnych oszczędzają czas i pieniądze, decydując się na opłacanie usług i produktów za pomocą tego typu rozwiązań. – Klienci wiedzą, że przemieszczając się z miasta do miasta, z punktu do punktu, mogą z takich usług korzystać – podkreśla Bochenek. – Obecnie już ok. 80% użytkowników smartfonów i tabletów wykorzystuje te urządzenia do płacenia nie tylko za zakupy w sklepach, ale też np. za bilety czy transport publiczny – dodaje. Z kolei z raportu „Visa 2016 Digital Payments Study” wynika, że liczba osób korzystających z płatności mobilnych z roku na rok jest większa, a Polska znajduje się wśród pięciu krajów, gdzie rynek nowoczesnych form płatności rozwija się najszybciej. Visa przekonuje, że w Europie ponad połowa użytkowników mobilnych płaci za pomocą tego typu urządzeń – są to dane z 2016 r. Dla porównania, w 2015 r. było to zaledwie 18%, co pokazuje, jak dużo osób i w jak szybkim tempie przekonuje się do rozwiązań mobilnych.

Z kolei firma StatCounter, zbierająca dane statystyczne z milionów stron na świecie, informuje, że już większość stron WWW przeglądanych jest właśnie z urządzeń mobilnych. Polska jest jednym z krajów, gdzie wskaźnik ten był wyższy niż światowe statystyki – 60,4% ruchu w sieci to u nas smartfony i tablety (średnia na świecie wynosi 51,3%). W październiku 2017 r. dziennik „Rzeczpospolita” pisał też, że już co piąty towar w internecie kupowany jest nie z użyciem komputera, ale smartfona czy tabletu. Wiele osób w taki sposób wyszukuje towary i umieszcza je w koszyku, a na komputerze przeprowadza jedynie transakcje, ciągle obawiając się, że płatności mobilne są mniej bezpieczne, mimo że obecnie tak już nie jest.
 
Choć rynek mobilny od strony konsumentów i zakupów rozwija się dynamicznie, wiele firm nie zastanawia się nad tym, czy wdrażać mobilne rozwiązania w środowiskach biznesowych i oferować je swoim pracownikom. Na czym polega problem?

> OBAWY CORAZ MNIEJ ZASADNE

W Wielkiej Brytanii przeprowadzono badanie sprawdzające, czy pracujący w tamtejszych organizacjach mogą wykonywać te same zadania służbowe na komputerze, jak i smartfonie. Dane zebrane przez agencję Atomik Research pokazały, że 72% ankietowanych nie oferuje tego typu mobilnych możliwości. W badaniu wzięło udział 501 menedżerów, dyrektorów i właścicieli firm zatrudniających od 50 do 800 pracowników. Większość ankietowanych (69,23%) pracowała w firmach mających 100–500 pracowników.

Wnioski Atomik Research z badania są takie, że duże firmy zdają się szybciej zauważać potrzeby związane z mobilnością. Badani z firm zatrudniających powyżej 250 pracowników aż w 92,6% deklarowali, że chętnie pozwolą wykonywać zadania służbowe na telefonach, ponieważ dostrzegają możliwość zwiększenia produktywności w takim modelu działania. Przedstawiciele mniejszych firmy już tylko w 83,7% udostępniliby pracownikom mobilne aplikacje do pracy.

Niezależnie od wielkości firmy coraz częściej dostrzegają zalety związane ze stosowaniem mobilnego oprogramowania, ale ciągle niezbyt często je oferują. Co za tym stoi? Atomik Research wskazuje na trzy powody. Po pierwsze, duża część menedżerów jest przekonana, że oprogramowanie mobilne ma mniejsze możliwości i nie pozwala tak szybko wykonywać poszczególnych zadań, jak wersje desktopowe. – Brytyjscy liderzy biznesu generalnie są zdania, że praca mobilna poprawia produktywność, ale wiele firm ma problemy z wykonywaniem kluczowych dla ich działalności zadań z poziomu urządzeń mobilnych – zauważa Andres Richter, dyr. generalny firmy Priority Software, która zleciła badanie Atomik. – Wiele ważnych zadań ciągle wykonywanych jest tylko na laptopie, a niektórzy pracownicy nawet nie mają możliwości pracy z dala od swojego biurka – dodaje.


Drugim powodem jest to, że praca mobilna często jest uznawana (34,5% ankietowanych) za taką, która nie sprzyja pracy zespołowej, co z kolei ma odbijać się negatywnie na kulturze organizacyjnej. I trzeci powód – firmy ciągle mają problem z zaufaniem do pracowników, twierdząc, że jeśli ci wykonywaliby pracę na urządzeniach mobilnych i z dala od biura, to tak naprawdę nie pracowaliby lub realizowaliby zadania o wiele dłużej niż na służbowych komputerach. Jak na razie w Polsce nie przeprowadzono podobnych badań, ale z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że wyniki byłyby zbliżone. Eksperci przekonują, że obecnie da się stworzyć oprogramowanie mobilne, które radzi sobie z wszystkimi ważnymi zadaniami, a ponadto nie jest tak drogie, jak mogłoby się wydawać.


[...]
 

Założyciel i dyrektor generalny firmy doradczo-technologicznej, pełnił funkcję redaktora naczelnego w magazynach i serwisach informacyjnych z branży ICT. Dziennikarz z ponad 10-letnim doświadczeniem i autor książki nt. tworzenia start-upów.

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"