Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


26.11.2019

Baza cyberzagrożeń otwarta

Kaspersky Threat Intelligence Portal
26.11.2019

Kopia zapasowa w chmurze

Veeam Backup dla Office’a i Azure
26.11.2019

Automatyzacja jako usługa

QNAP Qmiix
25.11.2019

Jeszcze szybciej

Trzeci generacja Ryzen Threadripper
25.11.2019

Wirtualizacja na...

QNAP QGD-1600P
25.11.2019

Laserowy projektor

Optoma UHZ65UST
25.10.2019

Skalowalna infrastruktura

Red Hat OpenStack Platform 15
25.10.2019

Cienki klient 2.0

Windows Virtual Desktop
25.10.2019

Nowy sprzęt Microsoftu

Rodzina Surface się powiększa

Alternatywy dla oprogramowania Knox

Data publikacji: 21-01-2019 Autor: Grzegorz Kubera
Panel admina Codeproof –...

Platforma Samsung Knox oferuje bezpieczeństwo i wygodę użytkowania, pozwalając na łatwe odseparowanie plików służbowych od prywatnych. Nie wszyscy jednak korzystają z urządzeń Samsunga. Co wybrać, jeśli chcemy używać smartfonów z Androidem i szukamy podobnego oprogramowania? Wskazujemy wybrane alternatywy.

 

Wiele osób używa prywatnych telefonów do pracy, a polityka BYOD (Bring Your Own Device – przynieś swoje własne urządzenie) stosowana jest przez coraz więcej firm, co często bierze się z faktu, że pracodawcy nie mają środków na zakup służbowych urządzeń, a ponadto pracownicy nie chcą zmieniać przyzwyczajeń i wolą korzystać z ulubionych (czyli swoich) smartfonów. Na rynku znajdziemy wiele rozwiązań zabezpieczających, zapewniających należytą ochronę dla danych na urządzeniach mobilnych, ale jedną z najpopularniejszych i najłatwiejszych w użyciu – zarówno dla administratora IT, jak i dla użytkownika końcowego – jest Samsung Knox.

Jeśli korzystamy z telefonu Samsung Galaxy sprzed nie więcej niż kilku lat, prawdopodobnie ma on już zainstalowane oprogramowanie Knox. Warto dodać, że jest to rozwiązanie będące już częścią systemu Android – Samsung nawiązał współpracę z Google i zintegrował Knoksa bezpośrednio w systemie, więc nie jest to aplikacja mobilna, którą możemy pobrać ze sklepu.

W praktyce Knox działa jako swojego rodzaju dodatkowa warstwa bezpieczeństwa, która odseparowuje dane prywatne od tych służbowych. Możemy nawet myśleć o Knoksie w taki sposób, jakby w telefonie były zainstalowane dwa odrębne systemy operacyjne – oprogramowanie Samsunga tak zarządza aplikacjami i danymi, jakby znajdowały się na oddzielnych urządzeniach. Aby przełączać się pomiędzy wersją służbową a prywatną, wystarczy kliknąć ikonę Knoksa i podać unikalne hasło, które – dodajmy – jest inne niż to służące do odblokowywania telefonu. Jeśli więc komuś udałoby się odblokować telefon, i tak nie byłby w stanie uzyskać dostępu do danych chronionych przez Knoksa.

> CO STOI ZA KNOKSEM?

Domyślnie jeśli przejdziemy do wersji smartfona chronionej przez Knoksa, mamy dostęp tylko do kilku aplikacji – aparatu fotograficznego, galerii zdjęć, poczty e-mail, plików, kontaktów, telefonu (wykonywanie połączeń), przeglądarki Samsung Internet Browser, plików pobranych i S Plannera. Możemy jednak dodawać aplikacje do warstwy chronionej przez Knoksa i wówczas będą one automatycznie przenoszone do miejsca, w którym zarówno dane aplikacji, jak i dane tworzone przez aplikację zostaną odseparowane od tych prywatnych/służbowych.

Dodatkowo jest jeszcze Knox for Enterprise (płatny), który może być wykorzystywany przez firmy do zarządzania urządzeniami personelu. To rozwiązanie dla administratorów IT, którzy chcą sprawować kontrolę nad telefonami pracowników – w praktyce chodzi tutaj o system działający w chmurze, który został opracowany specjalnie pod kątem obsługi Knoksa. Wraz z Androidem Oreo (8.0) Knox został połączony z rozwiązaniem Google Enterprise dla Android for Work, aby oferować ochronę systemu w czasie rzeczywistym, stając się przy tym jednym z elementów zapewniających ochronę już na etapie rozruchu (boot) urządzenia, czyli na poziomie sprzętowym.

Ze względu na popularność telefonów Samsunga oraz samego Knoksa wiele firm ceni sobie to rozwiązanie. A co w sytuacji, kiedy używamy smartfonów Samsunga, ale też innych urządzeń z Androidem? Jakie są alternatywy i co warto polecić?

 

> CODEPROOF

Dla oprogramowania Knox alternatywy to nic innego jak systemy MDM (Mobile Device Management), które są dostosowane do pracy na urządzeniach z Androidem. Pierwszym systemem, jaki możemy polecić, jest Codeproof, który – jak podkreśla producent – współpracuje z platformą Knox. Jeśli więc wykorzystujemy w firmie różne smartfony z Androidem, z czego część to modele Samsunga, możemy niejako wzmocnić ochronę Knoksa, nie zaś zastępować ją innym systemem. Pozostałe urządzenia zyskują z kolei ochronę zapewnianą przez MDM.

Codeproof pozwala tworzyć białe i czarne listy aplikacji, czyli wskazywać te aplikacje, z których użytkownik może lub nie może korzystać, gdy jest podłączony do firmowej sieci. Jest też opcja Kiosku, czyli własnego sklepu z aplikacjami – możemy w nim stworzyć listę tych aplikacji, które użytkownicy mogą pobierać i instalować, blokując przy okazji dostęp do standardowego sklepu Google Play.

Korzystając z Codeproof, możemy też sprawdzać długość połączeń telefonicznych, monitorować wydatki związane z telefonami i wiadomościami SMS, aktywować/dezaktywować roaming i tethering, a także wprowadzać limity np. na liczbę wysyłanych SMS-ów. Wszystkie te opcje znajdują się w panelu admina w sekcji Phone Management.

 

[...]

 

Założyciel firmy doradczo-technologicznej, pełnił funkcję redaktora naczelnego w magazynach i serwisach informacyjnych z branży ICT. Dziennikarz z ponad 12-letnim doświadczeniem i autor książek nt. start-upów i przedsiębiorczości.  

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"