Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


26.05.2020

Cloud Native Universe

Jako patron medialny zapraszamy programistów wdrażających lub integrujących się z dowolną...
26.03.2020

Koniec certyfikatów...

MCSA, MCSD i MCSA
26.03.2020

Odświeżony OS

FortiOS 6.4
26.03.2020

Bezpieczeństwo w chmurze

Cisco SecureX
26.03.2020

Modernizacja IT

Nowości w VMware Tanzu
26.03.2020

Krytyczne zagrożenie dla...

Nowa groźna podatność
26.03.2020

Laptopy dla wymagających

Nowe ThinkPady T, X i L
26.03.2020

Serwerowe ARM-y

Ampere Altra
26.03.2020

Energooszczędny monitor

Philips 243B1

5G staje się rzeczywistością

Data publikacji: 22-03-2019 Autor: Stefan Kaczmarek
Wystawcy na tegorocznym...

Tematyka 5G absolutnie zdominowała Mobile World Congress 2019 odbywający się w Barcelonie w ostatnim tygodniu lutego br. Wdrażanie sieci piątej generacji mają wspierać wirtualizacja i automatyzacja z pomocą algorytmów sztucznej inteligencji, a także tworzenie telekomunikacyjnych chmur (telco clouds) oraz przetwarzanie i analiza danych na brzegu sieci (edge computing).

 

Do Barcelony na MWC przyjechało niemal 8 tys. CEO i 2400 firm wystawiających się na powierzchni 120 tys. m2. W ciągu czterech kongresowych dni tereny targowe Fira Gran Via odwiedziło łącznie 109 tys. osób z niemal 200 krajów. Podczas tegorocznej konferencji, której tematem przewodnim była inteligenta łączność (intelligent connectivity), wielokrotnie podkreślano, że hiperłączność staje się możliwa przede wszystkim dzięki technologii 5G, internetowi rzeczy oraz wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji i olbrzymich zbiorów danych. – Połączenie 5G, IoT, big data i sztucznej inteligencji wpłynie na niemal każdy aspekt naszego codziennego życia, od sposobu, w jaki konsumujemy rozrywkę, aż po to, w jaki sposób uczymy się i wchodzimy w inter­akcje ze znajomymi. Wszystko będzie oparte na wszechobecnej hiperłączności – mówił Mats Granryd, dyrektor generalny GSMA, organizacji reprezentującej interesy branży mobilnej i organizatora MWC.

> SCENARIUSZE ROZWOJU 5G. ZAPOWIEDZI 6G

GSMA Intelligence przewiduje, że na świecie w 2025 r. będzie działać 1,4 mld łączy 5G, co stanowić będzie 15% globalnych połączeń mobilnych. Tylko do końca 2019 r. w wyniku wdrażania przez operatorów sieci nowej generacji i wprowadzania na rynek nowych urządzeń na 21 rynkach ma działać ponad 10 mln łączy 5G. Początkowo regiony Azji i Pacyfiku (65%) oraz Ameryki Północnej (28%) zdominują światowy rynek tego typu wdrożeń, głównie dzięki uruchomieniu komercyjnych sieci w Korei Południowej i USA. Europa pozostanie w tyle (5%). W ciągu najbliższych 15 lat technologie 5G przyniosą gospodarce światowej 2,2 bln dolarów, a sektory takie jak przemysł wytwórczy, przedsiębiorstwa użyteczności publicznej oraz usługi profesjonalne i finansowe najbardziej skorzystają na nowej technologii. Z kolei liczba globalnych połączeń IoT potroi się do 25 mld w 2025 r., a globalne przychody z internetu rzeczy wzros­ną czterokrotnie do 1,1 bln dolarów. Jeszcze większe wykorzystanie mobilnego internetu przyspieszy wdrożenie mobilnych rozwiązań i narzędzi w dziedzinach takich jak rolnictwo, edukacja i opieka zdrowotna.

W czasie gdy 5G trafia do szerokiego grona odbiorców, rozpoczynają się jednocześnie prace badawcze nad kolejną generacją mobilnego internetu. – Sieć 5G będzie o 50% szybsza niż obecne rozwiązania. Sieć 6G ma być tysiąckrotnie szybsza niż 5G – zapowiadała Mika Rantakokko z zespołu badawczego 6G Flagship z fińskiego uniwersytetu w Oulu, który zajmuje się systemami kolejnej generacji. LG również ogłosiło, że prowadzi projekty związane z 6G.

> OBSZARY ZASTOSOWAŃ

Według raportu GSMA sieci piątej generacji przyniosą szczególnie wiele korzyści w takich sektorach jak cyfrowa rozrywka, transport, przemysł i rolnictwo. Szybkie sieci wzbogacą cyfrową rozrywkę poprzez włączanie technologii rozszerzonej rzeczywistość i aplikacji wirtualnej rzeczywistości do gier i telewizji – dzięki temu transmisje z wydarzeń sportowych czy koncertów będą jeszcze atrakcyjniejsze dla widzów i umożliwią im oglądanie z domów, na żywo, 360-stopniowych obrazów z dowolnej perspektywy za pomocą zestawów VR. W sektorze transportowym 5G wspierane innymi technologiami ma zwiększyć bezpieczeństwo podróży oraz maksymalnie upłynnić ruch pojazdów. Systemy AI będą zestawiać i analizować dane o użytkownikach ruchu oraz o aktualnej sytuacji na drogach (w tym o pogodzie, pracach drogowych, zatorach), aby na ich podstawie informować kierowców w czasie rzeczywistym o optymalnych dla nich trasach przejazdu.

Z kolei inteligentna łączność – 5G w połączeniu z IoT i sztuczną inteligencją – ma wspomagać tzw. czwartą rewolucję przemysłową (Przemysł 4.0). Zbieranie danych w czasie rzeczywistym umożliwi m.in. zdalne sterowanie maszynami, a roboty i komputery pomogą optymalizować wydajność procesów produkcyjnych w fabrykach. Rolnicy będą mogli zwiększać plony m.in. dzięki możliwości precyzyjnego monitorowania stanu gleby i warunków pogodowych oraz dopasowania ilości pestycydów i nawozów do upraw. Mobilne sieci IoT pozwolą też monitorować ciśnienie w rurach wodociągowych, co poprawi wykrywalność nieszczelności i m.in. zmniejszy zużycie wody.

Przewiduje się, że sieci IoT przyniosą operatorom i ich partnerom biznesowym przychody na poziomie 1,1 bln dolarów w 2025 r. Zdecydowana większość pieniędzy pochodzących z tego obszaru rynku będzie wynikać z wartości usług wykraczających poza łączność.

 

GSMA Intelligence ogłosiła też, że rozległe sieci o niskiej mocy LPWA (Low Power Wide Area) wykorzystujące licencjonowane pasmo działają obecnie w 50 krajach, a dominujące są sieci oparte na technologii NB-IoT. Na świecie działają 94 sieci przeznaczone dla mobilnego IoT, które wykorzystują licencjonowane pasmo – 69 działa w 46 krajach, wykorzystując technologię NB-IoT, a 25 w 19 krajach wykorzystuje technologię LTE-M. Według danych GSMA T-Mobile Polska uruchomił sieć NB-IoT działającą w Gorzowie Wielkopolskim, Wrocławiu, Krakowie i Zielonej Górze. Przewiduje się, że w 2025 r. na świecie będzie działało w mobilnym internecie rzeczy 3,5 mld urządzeń, z czego 1,9 mld z wykorzystaniem LPWA w paśmie licencjonowanym.

 

[...]

 

Autor współpracuje z pismami oraz serwisami internetowymi poświęconymi technologiom teleinformatycznym, prowadzi autorski blog B2B ICT. 

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"