Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


26.08.2021

Firma Fortinet rozszerzyła...

Firma Fortinet rozszerzyła ofertę o usługę FortiTrust, która dołączyła do innych usług...
26.08.2021

Aplikacje biznesowe

Ready_™ AppStore
26.08.2021

Automatyzacja chmur...

Integracja z Red Hat Ansible
26.08.2021

Backup kodu źródłowego

GitProtect.io dostępny na Github
26.08.2021

Wsparcie pracy hybrydowej

Zdalny SD WAN
26.08.2021

Nowy monitor Philips 498P9Z

Nowy monitor Philips 498P9Z to model wyposażony w 49-calowy, zakrzywiony panel VA o...
26.08.2021

Wytrzymały punkt dostępowy

D-Link DIS-2650AP
26.08.2021

Ekonomiczne dyski

SSD bez DRAM
26.08.2021

Petabajty pojemności

Serwery QNAP

Kamery zdalnie sterowane sony

Data publikacji: 27-05-2021 Autor: Adam Kamiński

Kamery IP są przystosowane do pracy w sieciach komputerowych. Komunikują się za pomocą tego samego standardowego protokołu, który jest stosowany w sieciach LAN, czyli TCP/IP. Taki sposób komunikacji umożliwia nawiązanie zdalnego połączenia z kamerą z praktycznie dowolnego miejsca na ziemi. Podczas pracy zdalnej, użytkownik może prowadzić podgląd obrazu, sterować położeniem głowicy PTZ, a także zmieniać parametry pracy kamery.

 

Konieczność przystosowania się do drastycznych zmian w sposobach pracy i nauki zwiększyła presję na efektywną zdalną komunikację i produkcję treści dostępnych dla wielu użytkowników z dowolnego miejsca i w dowolnym momencie. Tendencja ta rodzi również zapotrzebowanie na szybkie i wydajne tworzenie oraz rozpowszechnianie materiałów wideo. Prowadzone zdalnie webinary, warsztaty czy zajęcia online również wymagają coraz lepszej jakości obrazu, czytelności, elastyczności. Muszą dawać swobodę prowadzącemu, który nie może być jednocześnie prelegentem i operatorem kamery. Korzystanie ze zintegrowanych kamer jest mało zadowalające i bywa uciążliwe. Niewystarczająca jakość obrazu, wąski kąt widzenia i mała mobilność wynikająca z wbudowania w obudowę komputera często jest powodem frustracji. Wychodząc naprzeciw rosnącym potrzebom w zakresie przesyłu wideo w jakości 4K Sony oferuje sieciowe produkty i rozwiązania, które mają im sprostać.

 

Lata badań i rozwoju zaowocowały stworzeniem przez Sony zdalnie sterowanych kamer stosowanych obecnie w kształceniu na odległość, na uniwersytetach, w szpitalach, biurach, do transmisji i rejestracji obrazu oraz do zdalnej produkcji wideo, np. koncertach, eventach i telewizji. Do naszej redakcji trafiły cztery modele z rodziny SRG: XP1, XB25, X120DU oraz X400.

 

> Kompaktowe boxy

W kwietniu zeszłego roku do swojego zestawu kamer zdalnie sterowanych Sony dodało dwa niewielkich rozmiarów modele: SRG-XP1 (POV) i SRG-XB25 (box). Obie kamery wyposażone są w przetwornik CMOS Exmor R – SRG-XP1 1,8-calowy, a SRG-XB25 2,5-calowy – umożliwiający rejestrację obrazu w formacie 4K 60p. Są również w pełni przystosowane do pracy w sieciach IP i mają kompaktowe wymiary – SRG-XP1 ma 72,4 szer., 51,2 wys. i 121,7 mm dł., a waży 417 gramów, natomiast SRG-XB25 ma 177,2 mm dł., 70,9 mm wys. i 80,1 mm szer. Waży 0,87 kg.

Na górze i u dołu obudowy obu urządzeń znajdziemy gwinty na standardowe ćwierćcalowe śruby, co pozwala na ich montaż na statywie lub bezpośrednio na ścianie, suficie czy w rogach pomieszczeń. Dzięki swym niewielkim gabarytom i łatwości instalacji można je umieszczać w trudno dostępnych miejscach, gdzie nie zmieściłaby się pełnowymiarowa kamera, nie mówiąc już o statywie i operatorze. Konstrukcję wzmocniono dodatkowo ochraniaczami tylnego panelu, gdzie znajdują się wszystkie gniazda.

Kompaktowa konstrukcja i swoboda montażu sprawiają, że kamery te nadają się do systemów wielokamerowych kontrolowanych przez moduły zdalnego sterowania. Zakres zastosowań obejmuje zdalną komunikację, monitoring i produkcję treści w biurach, edukacji, służbie zdrowia, transmisjach na żywo itp.

 

> SRG-XP1

Kamerę POV (ang. point of view) SRG-XP1 wyróżnia szerokokątny obiektyw o stałej ogniskowej 4,57 mm i jasności F 1,7. Najmniejsza odległość obiektu od kamery to tylko 30 cm, a poziomy kąt widzenia obiektywu wynosi 102°. Przy włączonej korekcji zniekształceń wartość ta maleje do 85°. Te parametry pozwalają na pracę w małych, średnio lub słabo oświetlonych pomieszczeniach, w których nie ma możliwości większego oddalenia się od kamery. Minimalna wartość oświetlenia do osiągnięcia sygnału wyjściowego 50 IRE to 0,5 luksa. Kąt widzenia, choć szeroki, przy tak małej ogniskowej zaskakuje – w uważanych za szersze obiektywach z ogniskową 10 mm kąt ten wynosi 180–220°. Tutaj zapewne celowo został ograniczony, by uniknąć efektu rybiego oka.

Transmisję sieciową przez IP można prowadzić, korzystając jednocześnie z funkcji przesyłania strumieniowego. W przypadku przesyłania strumieniowego ITU-T H.264 / H.265 jest stosowany do trybu kompresji wideo, zachowując jakość obrazu. Zmniejsza to również obciążenie pasma sieciowego. Oprócz tego przesył wideo może odbywać się przez HDMI i USB 3.0 typu B SuperSpeed.

> SRG-XB25

Druga proponowana kamera – SRG-XB25 – jest bardzo podobna do poprzedniej wymiarami, konstrukcją i parametrami, choć trochę większa. Oferuje za to obiektyw ze zmienną ogniskową 4,8–120 mm, jasnością F1,6 – F3,4 i 25-krotnym zoomem optycznym. To z kolei wiąże się ze znacznie węższym kątem widzenia – 68° – a minimalna odległość od kamery wzrasta do 1,5 m. Jej duży zoom optyczny doskonale sprawdzi się w dużych obiektach, umożliwiając utrwalanie imprez, wykładów, seminariów nawet z dużej odległości, co w połączeniu z funkcją rozpoznawania pisma odręcznego urządzenia REA-C1000 (o którym później) pozwoli zdalnym uczestnikom prezentacji wyraźnie widzieć zarówno odręczne zapiski i diagramy, jak i postać prowadzącego.

 

[...]

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"