Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


26.08.2021

Firma Fortinet rozszerzyła...

Firma Fortinet rozszerzyła ofertę o usługę FortiTrust, która dołączyła do innych usług...
26.08.2021

Aplikacje biznesowe

Ready_™ AppStore
26.08.2021

Automatyzacja chmur...

Integracja z Red Hat Ansible
26.08.2021

Backup kodu źródłowego

GitProtect.io dostępny na Github
26.08.2021

Wsparcie pracy hybrydowej

Zdalny SD WAN
26.08.2021

Nowy monitor Philips 498P9Z

Nowy monitor Philips 498P9Z to model wyposażony w 49-calowy, zakrzywiony panel VA o...
26.08.2021

Wytrzymały punkt dostępowy

D-Link DIS-2650AP
26.08.2021

Ekonomiczne dyski

SSD bez DRAM
26.08.2021

Petabajty pojemności

Serwery QNAP

Prawo Hernandeza*

Data publikacji: 26-08-2021 Autor: Maciej Olanicki

Sytuację panującą na rynku układów półprzewodnikowych można już nazwać kryzysem, przede wszystkim za sprawą spowolnienia rozwoju architektury x86 i niewystarczających dostaw. W epoce podawania w wątpliwość prawa Moore’a naturalna zdaje się chęć odnalezienia teorii zastępczej. Według wielu komentatorów dobrym kandydatem jest hipoteza już dziś nazywana prawem Hernandeza.

 

Aby pojąć ewentualną analogię między prawem Moore’a i wynikami badań przeprowadzonych pod kierownictwem Danny’ego Hernandeza, szefa departamentu danych i sztucznej inteligencji w IBM, należy w pierwszej kolejności wskazać zmianę paradygmatu w zakresie charakteru pożądanej mocy obliczeniowej. Przez całe dekady tę determinował rozwój pojedynczego mikroprocesora – jak pisaliśmy w jednym z poprzednich numerów („IT Professional” 4/2020, s. 34), opisywało to prawo Moore’a.

Rzecz w tym, że trudno o jego jedną, uniwersalną formę, gdyż ta ewoluowała z czasem. Ta pierwotna, która była raczej luźną prognozą i spostrzeżeniem, a dopiero później okrzyknięta prawem, brzmiała: „złożoność minimalnego nakładu komponentów podwaja się co rok. Z pewnością można oczekiwać, że wskaźnik ten utrzyma się w najbliższym czasie, a może nawet wzrośnie”. W drugiej dekadzie XXI wieku wielu ekspertów zaczęło dostrzegać, że problemy z miniaturyzacją procesu litograficznego oraz liczne inne czynniki spowodowały, że tempo rozwoju procesorów x86 zaczyna odstawać od kreślonej przez „wyznawców” prawa Moore’a krzywej ekstrapolacji. Dziś jest to przedmiotem teoretycznych dyskusji, w których mnogość sprzecznych opinii nijak nie przekłada się na rozwiązywanie największych problemów x86.

NIE CPU, LECZ SI

Biorąc pod uwagę coraz lepszą dostępność ogromnych klastrów składających się z dziesiątek zaawansowanych procesorów wspieranych dodatkowo przez akceleratory GPU, których wydajność możemy wykupywać w postaci usług, nasuwa się pytanie – na ile jeszcze istotna jest kwestia „złożoności minimalnego nakładu komponentów” pojedynczego CPU, skoro ich liczbę możemy w zależności od potrzeb skalować w zasadzie bez ograniczeń? To pytanie zadał sobie także Hernandez, który w swoich badaniach postanowił skupić się na innym aspekcie – w jaki sposób zwiększać dziś wydajność kluczowych obciążeń, przede wszystkim zaś sztucznej inteligencji? Skoro problem miniaturyzacji procesorów schodzi na dalszy plan, gdyż możemy osiągać niezbędną moc obliczeniową, skalując ich liczbę, to jak sformułować odpowiednik prawa Moore’a w odniesieniu do zwiększania skuteczności szeroko pojętych algorytmów sztucznej inteligencji?

Zagadnienie to okazało się niezwykle złożone. Zwłaszcza że eksperci zaczynają studzić hurraoptymizm, według którego sztuczna inteligencja, zarówno w zakresie skuteczności (np. w rozpoznawaniu obrazu czy dźwięku), jak i wydajności operacyjnej będzie rozwijać się liniowo, a nawet wykładniczo. Problemy w tej kwestii sygnalizowali między innymi uczestnicy zeszłorocznej odsłony NeurIPS, którą bez przesady można nazwać największą konferencją poświęconą zagadnieniom związanym z rozwojem sztucznej inteligencji. Ważnymi spostrzeżeniami podzielił się wówczas Jerome Pesenti, szef departamentu rozwoju SI w Facebooku. Stwierdził on między innymi, że w większości obszarów rozwój SI poprzez skalowanie dostępnej mocy obliczeniowej nie przynosi już tak wymiernych korzyści jak jeszcze kilka lat temu.

 

[...]

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"