Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


12.05.2022

Odszyfrowanie historii

Z inicjatywy prezesa IPN, dr. Karola Nawrockiego, powstało Biuro Nowych Technologii. Jego...
01.04.2022

Program partnerski

NGAGEFirma NFON, ogólnoeuropejski dostawca komunikacji głosowej w chmurze, ogłosił...
01.04.2022

SI w TFI PZU

Na platformie do inwestowania inPZU działa już nowa metoda identyfikacji tożsamości...
01.04.2022

Kooperacja w chmurze

To oparta na stworzonej przez NetApp technologii ONTAP i w pełni zarządzana przez...
01.04.2022

Nowe laptopy od Dynabook

Dynabook wprowadza do swojej oferty dwa laptopy z procesorami Intel Core 12. generacji,...
01.04.2022

Ryzen do stacji roboczych

AMD przedstawił nową gamę procesorów Ryzen Threadripper PRO 5000 serii WX.
31.03.2022

Serwery dla MŚP

Firma Lenovo wprowadziła nowe rozwiązania w zakresie infrastruktury IT Future Ready,...
31.03.2022

Innowacyjny kontroler SSD

Microchip zaprezentował nowe kontrolery SSD, które umożliwią obsługę napędów o pojemności...
31.03.2022

Wydajny jak Brother

Brother dodał do swojej oferty trzy nowe, atramentowe urządzenia wielofunkcyjne, które...

Praca hybrydowa – zalety i wady dla organizacji IT

Data publikacji: 09-12-2021 Autor: Grzegorz Kubera

Firmy na całym świecie zaczynają stawiać na pracę hybrydową. Wiąże się to z wieloma korzyściami, ale ma też swoje słabe strony, o których często się nie mówi. Tłumaczymy, z jakimi kosztami wiąże się akceptowanie pracy hybrydowej i co powinny zrobić firmy, którym zależy na wykorzystaniu potencjału tego stylu pracy do maksimum, przy jednoczesnym zredukowaniu wad i zminimalizowaniu ryzyka.

 

Dostawcy usług w chmurze cieszą się znacznym zwiększeniem zainteresowania klientów w czasie pandemii. Niezależnie od tego, czy mówimy o infrastrukturze chmury publicznej, czy o usługach zarządzanych (ang. managed services), które na niej działają, pandemia COVID-19 znacznie przyspieszyła adaptację chmury. Z badania przeprowadzonego przez Synergy Research Group wynika, że wydatki na chmurę biznesową wzrosły o 35% w 2020 r. i przekroczyły opłaty na lokalne centra danych i oprogramowanie – wydatki na ten cel spadły z kolei o 6%. Podobna tendencja utrzymuje się w tym roku.

 

Chmura ma oczywiście związek z globalnym przejściem na pracę zdalną i – w większości firm – hybrydową. Badania analityków IDC prognozują, że nawet 90% firm do końca 2022 r. będzie korzystać właśnie z takiego modelu pracy.

 

> ZALETY NIE DO PRZECENIENIA


Pracownicy bardzo cenią sobie fakt, że nie muszą tracić czasu na dojazdy do biura i mają więcej czasu dla siebie. Są szczęśliwsi i bardziej zadowoleni. Z licznych badań wynika, że jeden na czterech pracowników zrezygnowałby dziś z pracy, jeśli musiałby przeznaczać codziennie czas na długie dojazdy i stanie w korkach. Można powiedzieć, że pandemia nauczyła nas bardziej cenić własny czas. Przekonaliśmy się także, że wiele zadań bez problemu zrealizujemy z domu i nie musimy przychodzić do biura.

 

Kolejną zaletą jest zwiększona produktywność. Dawniej pracodawcy wychodzili z założenia, że muszą kontrolować pracowników i ci powinni pracować pod nadzorem, aby byli wydajni. Obecnie badanie przeprowadzone przez firmę Mercer z udziałem 800 pracowników pokazuje, że w przypadku 94% produktywność jest taka sama lub wyższa, gdy mamy do czynienia z pracą zdalną. Inne badanie, trwające dwa lata, przeprowadził zaś Uniwersytet Stanforda i okazało się, że pracownicy zdalni są znacznie bardziej skłonni do tego, aby przez cały dzień faktycznie pracować, w porównaniu do osób, które przychodziły do biura. Tutaj jednak trzeba podkreślić, że z pracą zdalną lepiej radzą sobie bardziej doświadczeni pracownicy – u ludzi młodych, szczególnie z pokolenia Z, praca zdalna powoduje problemy. Jak wynika z badania „2021 Workplace Friendship & Happiness” firmy Wildgoose zrealizowanego na ponad 1000 uczestnikach, młodsi ludzie skarżą się na brak nawiązywania znajomości w pracy, samotność oraz gorszą produktywność. Jest to spowodowane tym, że młodsi i mniej doświadczeni pracownicy często potrzebują porad i konsultacji, na które w pracy zdalnej jest mniej czasu i okazji.

 

> NIEOCZYWISTE WADY HYBRYDY


Niestety model pracy hybrydowej ma również wady, wśród których jedną z najpopularniejszych jest wypalenie zawodowe. Niektórzy pracownicy przy niewielkim nadzorze lub nawet jego braku ze strony menedżerów miewają problemy z ustaleniem granic. Wykorzystują elastyczne godziny pracy i np. pracują do późna, by budzić się w godzinach przedpołudniowych, zaburzając higienę snu. Dla tych, którzy nie potrafią się dobrze zorganizować i zarządzać proporcjami między życiem a pracą, home office może okazać się problematyczny i stanowić źródło stresu oraz frustracji. Jeśli taka sytuacja potrwa dłuższy czas, doprowadzimy do wypalenia.

 

Na koniec zostaje kwestia cyberbezpieczeństwa. Firmy, które stawiają na model hybrydowy, muszą zdawać sobie sprawę z tego, że trzeba będzie poświęcić więcej czasu i środków na rozwiązania zabezpieczające. Osoby pracujące w domu są szczególnie narażone na cyberzagrożenia i utratę danych ze względu na luźniejsze procedury bezpieczeństwa.

 

[...]

 

Autor jest założycielem firmy doradczo-technologicznej. Pełnił funkcję redaktora naczelnego w magazynach i serwisach informacyjnych z branży ICT. Dziennikarz z ponad 13-letnim doświadczeniem i autor książek na temat start-upów i przedsiębiorczości.

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"