Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.
Data publikacji: 31-03-2022 | Autor: | Artur Martynów |
Przetwarzanie brzegowe, konwergencja urządzeń IoT i standard Matter to trzy czynniki, które przyspieszają trwającą transformację Internetu Rzeczy. Z mieszanki niestandardowych rozwiązań wyłania się obraz branży zbudowanej na platformach, które w większym zakresie obsługują funkcję „podłącz i używaj”.
Począwszy od roku 2000, platformy plug-and-play defragmentowały rynek komputerów PC i smartfonów. To samo dzieje się z platformami IoT, ale proces ten jest wolniejszy i bardziej skomplikowany ze względu na ekstremalną różnorodność urządzeń.
Inteligencja brzegowa
Typowe urządzenia IoT mają małą moc obliczeniową, ponieważ działają jako „peryferia” dla usług działających w chmurze lub lokalnie. Usługi te zbierają i analizują dane z czujników, uruchamiają odpowiednie działania, wysyłają polecenia z powrotem do urządzeń i łączą się z innymi usługami. Nowa generacja inteligentnych platform brzegowych, które mogą autonomicznie uruchamiać złożone oprogramowanie aplikacyjne, burzy obecny model, który jest normą od ponad 20 lat.
Autonomiczna analiza na urządzeniu skraca czas reakcji, poprawiając jednocześnie niezawodność i poziom prywatności w zastosowaniach takich jak wykrywanie anomalii, konserwacja predykcyjna, rozpoznawanie słów wybudzających, klasyfikacja obrazów i sterowanie gestami. Inteligentniejsze urządzenia upraszczają również programowanie, skracają czas TTM (ang. time to market) i obniżają koszty operacyjne, umożliwiając stosowanie popularnych metod tworzenia oprogramowania.
Obecnie cztery technologie łączą się, aby przyspieszyć trend inteligencji brzegowej.
Konwergencja platformy urządzeń IoT
Tworzenie kodu na małych urządzeniach IoT często przypomina powrót do lat 90., a nawet 80. XX wieku. Systemy operacyjne urządzeń wbudowanych i techniki programowania ewoluowały na małych, mocno ograniczonych chipach, zaprojektowanych do konkretnych celów.
Obecnie Agile DevOps, standardowe dystrybucje Linuksa, oprogramowanie natywne dla chmury, mikrousługi, kontenery i kod bezserwerowy są już dostępne na większych platformach brzegowych z potężnymi procesorami, które mogą uruchamiać gotowe dystrybucje systemu operacyjnego ogólnego przeznaczenia. Te nowoczesne narzędzia i radykalnie poprawiają produktywność programistów i jakość rozwiązań, jednocześnie redukując koszty i ryzyko rozwoju. Korzyści biznesowe są przewidywalne, ponieważ podobne scenariusze miały już miejsce.
[...]
Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional
Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.
Transmisje online zapewnia: StreamOnline