Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.
Data publikacji: 03-04-2012 | Autor: | Artur Pęczak |
Rynek pamięci masowych od kilku lat rozgrzewa dyskusja na temat dwóch konkurujących ze sobą technologii tworzenia SAN (Storage Area Network). Miejsce stabilnej, ale drogiej technologii FC (Fibre Channel) coraz częściej zajmują rozwiązania budowane na bazie protokołu iSCSI.
iSCSI (Internet SCSI lub SCSI over IP) jest standardem definiującym sposób wykonywania operacji wejścia/wyjścia na nośnikach pamięci masowej z wykorzystaniem komend SCSI, przekazywanych w sieciach IP. Inaczej mówiąc, iSCSI jest protokołem sieciowym, który umożliwia enkapsulację komend SCSI w pakietach TCP/IP. Podejście to pozwala tworzyć systemy pamięci masowych (SAN) na bazie powszechnie stosowanych sieci typu Ethernet, bez potrzeby stosowania dedykowanego okablowania i używania drogich przełączników oraz adapterów HBA. Protokół iSCSI został opisany w dokumencie RFC 3720. Wbrew nazwie iSCSI nie wymaga stosowania na macierzach pamięci dysków SCSI.
Protokół iSCSI, jako alternatywa dla FC, może być wykorzystywany do realizacji wielu scenariuszy, takich jak konsolidacja pamięci masowych dla systemów, aplikacji i użytkowników (baz danych, serwerów poczty, serwerów plików), wirtualizacji środowisk IT, realizacji planów ratunkowych czy tworzenia systemów wysokiej dostępności i niezawodności (klastry niezawodnościowe).
iSCSI nie jest protokołem udostępniania plików takim jak SMB/CIFS, AFP czy NFS. Protokół operuje w warstwie blokowej urządzenia pamięci masowej, co pozwala na jego użycie w aplikacjach wymagających bezpośredniego, szybkiego i niezawodnego dostępu do fragmentów danych przechowywanych na dyskach. Dla systemu operacyjnego klienta wolumeny iSCSI widoczne są jak dyski przyłączone bezpośrednio do komputera (DAS, Direct Attached Storage). iSCSI nie jest też NAS, choć większość urządzeń tego typu ma wbudowaną funkcję celu iSCSI.
Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional
Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.
Transmisje online zapewnia: StreamOnline