Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


31.12.2020

Cykl webinarów

weinnovators.club
30.12.2020

Integracja z Teams

Veeam Backup
30.12.2020

Namierzanie zagrożeń

Flowmon Networks i Fortinet
30.12.2020

Wsparcie dla przedsiębiorstw

VMware Cloud on AWS
29.12.2020

Nowe NAS-y Thunderbolt 3

QNAP QuTS TVS-h1288X i TVS-h1688X
29.12.2020

Modele kompaktowe

VPL-PHZ60 i VPL-PHZ50
28.12.2020

Dedykowane przemysłowi

Seria TJ
28.12.2020

Nowa generacja

Router QHora-301W

Technologie wykorzystywane w urządzeniach CCTV

Data publikacji: 25-08-2017 Autor: Marcin Bieńkowski
Sieciowy rejestrator...

Telewizja przemysłowa, określana też skrótem CCTV (Closed-Circuit Television), pozwala nie tylko na zwiększenie bezpieczeństwa na monitorowanym terenie lub obiekcie, ale ułatwia również nadzór nad zachodzącymi procesami technologicznymi. Obecnie swoją popularność systemy telewizji przemysłowej zawdzięczają kamerom przemysłowym wysokiej rozdzielczości, łatwym w obsłudze rejestratorom obrazu oraz możliwości wykorzystania sieci Ethernet.

Współczesne systemy telewizji przemysłowej pod względem architektury systemu monitoringu wizyjnego oraz zakresu funkcjonalności w znacznym stopniu odbiegają od swojego pierwowzoru. Pierwsze systemy CCTV zakładały bowiem wykorzystanie prostych kamer analogowych, odbiorników telewizyjnych i magnetowidów VCR (Wideo Cassette Recorder) do zapisu materiałów wideo. Jak nietrudno się domyślić, tego typu systemy nie tylko miały ograniczone możliwości obserwacji strzeżonego terenu i rejestracji obrazu, ale były również systemami zamkniętymi, które ciężko było rozbudować nawet o kilka dodatkowych kamer.

Co gorsza, obsługa magnetowidów wymagała dużego nakładu pracy przy zmianie kaset oraz przy wykonywaniu okresowych czynności obsługowych, takich jak np. czyszczenie głowic. Kasety zajmowały nie tylko miejsce, ale stwarzały także ryzyko naruszenia bezpieczeństwa zapisu – dowolna osoba łatwo mogła odtworzyć materiał lub zmodyfikować obraz. Utrudnione były też archiwizacja zapisanych kaset i tworzenie ich kopii zapasowych.

> Kilka słów o DVR

Większość tych problemów została rozwiązana w momencie pojawienia się na rynku cyfrowych rejestratorów DVR (Digital Wideo Recorder). Przede wszystkim wyeliminowano w nich nieporęczne kasety magnetowidowe na rzecz cyfrowego zapisu wideo realizowanego na dyskach twardych lub rzadziej na płytach DVD bądź kasetach DAT. Notabene, tych dwóch ostatnich metod nie stosuje się już od ponad 10 lat. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że do dnia dzisiejszego wszystkie starsze działające systemy telewizji przemysłowych bazują właśnie na rejestratorach DVR. Takie klasyczne działające od lat systemy, niezależnie od tego, czy zastosowano w nich sprzęt cyfrowy czy analogowy, oprócz wielu zalet, takich jak: wysoka jakość obrazu, niezawodność całego systemu czy łatwa rejestracja obrazu oraz proste sterowanie, mają jednak pewne wady.

Pierwszym ograniczeniem klasycznych systemów CCTV jest konieczność poprowadzenia wydzielonego okablowania osobno do każdej kamery, co znacząco zwiększa koszty samej instalacji. Drugą istotną wadą jest to, że podgląd z kamer udostępniony jest wyłącznie na stanowiskach w centrum dozoru, w którym znajduje się rejestrator DVR. Niemożliwy jest zatem jednoczesny podgląd z jednej kamery na wielu monitorach ulokowanych w różnych miejscach zakładu czy chronionego budynku.

Obecnie wciąż dostępne w handlu rejestratory cyfrowe DVR możemy podzielić na dwie grupy produktów – rejestratory cyfrowe w postaci samodzielnych urządzeń, które z wyglądu przypominają konsolę do gier lub dekoder telewizji cyfrowej, oraz rejestratory DVR zaprojektowane w postaci komputerowych kart rozszerzeń.

Rejestratory cyfrowe w postaci samodzielnych urządzeń to najliczniejsza na rynku grupa tego typu urządzeń. Są to kompletne rozwiązania wyposażone we własny system operacyjny (zazwyczaj jest to system bazujący na Linuksie), zestaw wejść i wyjść wideo oraz złączy do przesyłania sygnałów alarmowych, a także dysk twardy HDD, na którym zapisywane są zarejestrowane przez kamery zdarzenia. Standardem stał się już również interfejs sieciowy Ethernet, który pozwala na zdalny podgląd obrazu z podłączonych do rejestratora kamer, realizowany przez sieć z dowolnego miejsca na świecie za pomocą przeglądarki internetowej lub dedykowanego oprogramowania, lub też na odtwarzanie zapisanych na dysku rejestratora zdarzeń.

Z kolei karty komputerowe DVR pozwalają na przechwytywanie obrazów wideo z kamer i ich zapisywanie na dysku twardym komputera. Każda karta DVR do prawidłowej pracy potrzebuje specjalistycznego oprogramowania dostarczanego przez producenta karty oraz odpowiedniej konfiguracji sprzętowej i programowej komputera, która zawsze szczegółowo opisana jest w dokumentacji technicznej danego urządzenia.

> Wejścia i ramki

Samodzielne rejestratory DVR charakteryzują się prostym montażem i łatwą obsługą, dzięki czemu może z nich korzystać nawet niewykwalifikowany personel. Urządzenia te cechują się też wyjątkowo stabilną pracą w trybie 24/7, a to za sprawą odpowiednio przystosowanych podzespołów do pracy ciągłej, w tym specjalnych wersji dysków twardych. Na rynku najczęściej możemy spotkać się z modelami wyposażonymi w 4, 8, 12 lub 16 wejść wideo typu BNC, które umożliwiają bezpośrednie podłączenie kamer przemysłowych.

Współczesne rejestratory cyfrowe cechują się prędkością zapisu i możliwością wyświetlania obrazu w czasie rzeczywistym, w trybie na żywo na poziomie 25-30 klatek na sekundę dla każdego kanału, do którego podłączona jest kamera. W wypadku kart DVR oferowana jest obsługa zazwyczaj od 1 do 16 kamer przemysłowych, z których podobnie jak w przypadku autonomicznych rejestratorów cyfrowych prędkość zapisu dla każdego kanału wynosi 25-30 kl./s.

[...]

Autor jest niezależnym dziennikarzem zajmującym się propagowaniem nauki i techniki.

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"