Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


14.05.2019

Bezpłatna konferencja OSEC...

Jako patron medialny serdecznie zapraszamy na bezpłatną konferencję OSEC Forum 2019, któa...
23.04.2019

Optymalizacja zużycia chmury

HPE GreenLake Hybrid Cloud
23.04.2019

Zarządzanie wydajnością

VMware vRealize Operations 7.5
19.04.2019

Technologie open source

SUSECON 2019
19.04.2019

Wyjątkowo małe

OKI seria C800
19.04.2019

Łatwy montaż

Rittal AX i KX
18.04.2019

Technologie wideo

Avaya IX Collaboration Unit
18.04.2019

Krótki rzut

Optoma W318STe i X318STe
18.04.2019

Do mobilnej pracy

Jabra Evolve 65e

Wizualizacja danych

Data publikacji: 19-04-2018 Autor: Grzegorz Kubera
PowToon to serwis pozwalający...

Prezentacja i wyświetlanie danych jest istotnym aspektem komunikacji. Informacje powinien zrozumieć każdy klient czy pracownik, nie zaś wyłącznie specjaliści ds. danych i analitycy. Ma to szczególne znaczenie przy prezentacji danych na odległość, a w tym kontekście coraz lepiej sprawdzają się rozwiązania BI.

Wybierając rozwiązania BI (Business Intelligence), należy zauważyć, że mają one wiele funkcji – w tym takich, których możemy nie wykorzystywać, lecz za nie płacić. Aby uniknąć takiej sytuacji, warto przyjrzeć się możliwościom poszczególnych systemów. Chcąc ułatwić proces wyboru, przygotowaliśmy zestawienie funkcji występujących często i równie często wykorzystywanych przez firmy, jak również takich, które można uznać za niszowe i potrzebne tylko wybranym specjalistom.

 

Większość firm zaczyna swoją przygodę z BI od Excela i tworzenia coraz to bardziej zaawansowanych arkuszy kalkulacyjnych. Początkowo arkusze są wystarczające – sprawdzają się przy opracowywaniu prostych wykresów i zestawień danych, aby zapewnić kierownictwu ogólny wgląd we wskaźniki biznesowe, takie jak sprzedaż, przychody, koszty czy zatrudnienie. Z czasem jednak okazuje się, że arkusze przybierają na wadze, oprogramowanie nie działa tak sprawnie jak wcześniej i zaczynamy tracić kontrolę nad ilością danych. Podobnie jak firma, która staje się coraz większa i osiąga coraz lepsze wyniki, ilość danych również rośnie, nierzadko wykładniczo. W rezultacie potrzebujemy więcej czasu na aktualizowanie plików Excela, a udostępnianie dużych plików staje się wyzwaniem.

 

Kiedy osiągniemy taki punkt, warto rozważyć wybór systemu BI, czyli dedykowanego rozwiązania analitycznego. Są to narzędzia takich firm jak QlikView, Tableau, SAS czy Domo, które zapewniają najpotrzebniejsze funkcje, w tym analizę i wizualizacje danych, analizy ad hoc, raporty, wskaźniki wydajności czy narzędzia do pomiaru wybranych wskaźników KPI (Key Performance Indicators – kluczowe wskaźniki efektywności).

 

> FUNKCJE WYBIERANE NAJCZĘŚCIEJ

 

W Excelu możemy przeprowadzać różnego typu analizy, niemniej systemy BI pod wieloma względami są znacznie lepsze. BI przede wszystkim mogą pracować z o wiele większymi zbiorami danych bez spowolnień i błędów, a funkcje związane z raportowaniem i pulpit zarządzający (dashboard) są o wiele bardziej rozbudowane. Kolejne zalety systemów BI to możliwość pracy z danymi przetwarzanymi w czasie rzeczywistym, jak również szereg opcji do ich wizualizacji, w tym tworzenie tzw. heat map, mapowania geograficznego i różnego typu wykresów. Co więcej, systemy BI są zazwyczaj o wiele łatwiejsze w obsłudze i mogą z nich korzystać wszyscy pracownicy firmy. Funkcje, które występują w niemal każdym systemie BI, to odpowiednio:

 

Pulpit i raporty – jeśli firma ma problem z zarządzaniem posiadanymi zbiorami danych, a jej narzędzia nie są w stanie przetwarzać danych w czasie rzeczywistym, wybór systemu BI to dobra decyzja. Oprogramowanie BI pozwoli stworzyć interaktywne pulpity zarządzające, które będą wyświetlać odświeżane na bieżąco dane z wybranych kategorii, np. na temat zmieniających się warunków rynkowych. Pracownicy zyskają też możliwość łatwego tworzenia raportów, wykorzystując interfejs oparty na metodach pracy typu przeciągnij/ upuść. Dostęp do danych stanie się łatwiejszy, a proces ich przetwarzania – zautomatyzowany i szybszy.

 

Analizy danych – wiele firm wykorzystuje kombinacje różnych metod, by analizować dane. Dla przykładu organizacja non profit Big Brothers Big Sisters of America poświęcała dużo czasu wolontariuszy na analizowanie danych fundacji w różnych programach i Excelu, co prowadziło również do powstawania błędów. Kiedy jednak zaczęła używać systemu BI, analizy danych stały się szybsze i dokładniejsze. Udało się ujednolicić wszystkie źródła danych, poprawić analitykę i wprowadzić alerty na wskaźniki, które są szczególnie ważne.

 

Wizualizacja danych i KPI – kolejna z funkcji systemów BI to wizualizowanie danych na podstawie wskazanych KPI, co pozwala generować wartościowe informacje biznesowe i oszczędza czas personelu, który może przeznaczać go na inne zadania. Firma Xactly, dostawca technologii w sektorze MŚP, wdrożyła system BI właśnie w tym celu i poinformowała, że jej pracownicy zyskali 20-30 godz. więcej w każdym kwartale, które mogą zagospodarować na inne zadania.

 

Prognozowanie i budżetowanie – systemy BI pozwalają też na wykonywanie m.in. analiz porównawczych wskazanych zbiorów danych czy też prognozowanie (np. prognozowane przychody na podstawie wyników sprzedażowych z ostatnich miesięcy).

 

[…]

 

Założyciel i dyr. generalny firmy doradczo- -technologicznej, pełnił funkcję redaktora naczelnego w magazynach i serwisach informacyjnych z branży ICT. Dziennikarz z ponad 10-letnim doświadczeniem i autor książki nt. tworzenia start-upów.  

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"