Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


23.09.2021

5 edycja konferencji Test...

21 października startuje kolejna, piąta już edycja największej w Polsce konferencji...
23.09.2021

Zero Trust Firewall

FortiGate 3500F
23.09.2021

Ochrona IoT

Kaspersky SHS
23.09.2021

Wydatki lobbingowe

Cyfrowy monopol
23.09.2021

Współdziałanie klastrów

SUSE Rancher 2.6
23.09.2021

Panasonic TOUGHBOOK 55

Najnowsza wersja wszechstronnego Panasonic TOUGHBOOK 55 to wytrzymały notebook typu...
23.09.2021

Elastyczna dystrybucja...

Liebert RXA i MBX
23.09.2021

Zdalny podgląd w 360°

D-Link DCS-8635LH
23.09.2021

Sejf na dane

Szyfrowany pendrive

Kopie zapasowe plików w usłudze Azure Backup

Data publikacji: 21-01-2019 Autor: Michał Gajda
Wykonywanie kopii...

Usługa Azure Backup jest alternatywną formą wykonywania kopii zapasowych, nie tylko zasobów zlokalizowanych w środowiskach chmurowych, ale również tych przechowywanych w lokalnej części infrastruktury. W zależności od rodzaju zasobów, jakie zamierzamy chronić, możemy korzystać z różnych mechanizmów wykonywania backupu.

 

O  zasadności wykonywania kopii zapasowych nie trzeba nikogo przekonywać – nie jesteśmy w stanie przewidzieć sytuacji losowych, jakie mogą się przydarzyć. Można do nich zaliczyć awarie sprzętowe, niezamierzone błędy ludzkie czy złośliwe ataki hakerskie. Dlatego jeżeli posiadamy i przetwarzamy zasoby, które są dla nas istotne, pojedyncze pliki, bazy danych, jak również całe maszyny wirtualne, powinniśmy systematycznie wykonywać ich kopie zapasowe. W przypadku wystąpienia sytuacji losowych pozwoli to na sprawne odtworzenie stanu utraconych danych.

Narzędzi do wykonywania kopii zapasowych jest wiele. Część z nich wykorzystuje klasyczne metody zabezpieczania danych na lokalnych dyskach lub pamięciach taśmowych. Niemniej nie są to jedyne dostępne mechanizmy ochrony danych – do dyspozycji mamy coraz popularniejsze rozwiązania chmurowe oraz tak zwany backup hybrydowy. Rozwiązania te w głównej mierze skupiają się na udostępnianiu magazynów do składowania backupów w chmurze, możliwe jest również wykorzystywanie ich natywnych narzędzi do wykonywania kopii zapasowych. Jednym z takich rozwiązań jest usługa chmurowa Microsoft, znana pod nazwą Azure Backup.

> USŁUGA AZURE BACKUP

Prezentowana usługa pozwala na wykonywanie kopii zapasowych z użyciem platformy Microsoft Azure. Dzięki niej możliwe jest m.in. tworzenie kopii zasobów znajdujących się po stronie chmury obliczeniowej Azure, np. maszyn wirtualnych pracujących w ramach IaaS. Nie jest to jednak jedyne zastosowanie tej usługi, możliwe jest również wykonywanie kopii zasobów pracujących w ramach lokalnej infrastruktury IT – począwszy od pojedynczych plików bądź folderów, przez lokalne aplikacje typu Microsoft Exchange, SharePoint czy SQL Server, a na maszynach wirtualnych skończywszy. Co ważne, w przypadku maszyn wirtualnych nie musimy ograniczać się wyłącznie do produktu firmy Microsoft, jakim jest rola Hyper-V, równie dobrze może być wykorzystana wirtualizacja bazująca na platformie VMware.

Do niezaprzeczalnych zalet Azure Backup można zaliczyć wręcz nieograniczoną skalowalność usługi. W przypadku lokalnych mechanizmów wykonywania kopii zapasowych największą barierą jest realna pojemność dostępnej przestrzeni dyskowej, w ramach której możemy przetrzymywać kopie zapasowe. Jeżeli zdecydujemy się na używanie opisywanej usługi Azure, ów problem praktycznie nie istnieje, a całe rozwiązanie jest skalowane do aktualnych potrzeb użytkownika, który wnosi opłatę za wielkość danych zabezpieczanych za pomocą kopii zapasowej oraz opłatę za wykorzystany magazyn danych. W przypadku wspomnianego magazynu danych pojawia się dodatkowa korzyść: możliwość korzystania z LRS – lokalnie nadmiarowego magazynu, który jest optymalnym ekonomicznie rozwiązaniem. Niemniej wszystkie kopie zapasowe składowane są w ramach jednego regionu platformy Azure. W przypadku dużych firm potrzebujących wyższego poziomu zabezpieczenia można skorzystać z dodatkowej opcji, którą jest magazyn redundantny geograficznie (GRS). Jest to droższe rozwiązanie, jednak pozwala na zapewnienie ochrony danych nawet w przypadku całkowitej niedostępności całego regionu platformy Azure.

 

Decydując się na Azure Backup, nie trzeba się również obawiać o bezpieczeństwo składowanych kopii zapasowych. Usługa Microsoftu zapewnia zarówno bezpieczną transmisję z wykorzystaniem protokołu HTTPS, jak i szyfrowany magazyn usługi Recovery Ser­vices, do którego klucz generowany jest podczas tworzenia magazynu i przekazywany wyłącznie użytkownikowi.

> AZURE RECOVERY SERVICES

Jak wspomniano, usługa Azure Backup pozwala na wykonywanie kopii zapasowych różnego rodzaju zasobów. W zależności od wskazanych elementów, które będą poddawane procesowi backupu, używane są odpowiednie składniki usługi
przedstawione w tabeli.

 

[...]

 

Autor ma wieloletnie doświadczenie w administracji oraz implementowaniu nowych technologii w infrastrukturze serwerowej. Pasjonat technologii Microsoft. Posiada tytuł MVP Cloud and Datacenter Management. Autor webcastów, książek oraz publikacji w czasopismach i serwisach branżowych. 

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"