Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


23.09.2021

5 edycja konferencji Test...

21 października startuje kolejna, piąta już edycja największej w Polsce konferencji...
23.09.2021

Zero Trust Firewall

FortiGate 3500F
23.09.2021

Ochrona IoT

Kaspersky SHS
23.09.2021

Wydatki lobbingowe

Cyfrowy monopol
23.09.2021

Współdziałanie klastrów

SUSE Rancher 2.6
23.09.2021

Panasonic TOUGHBOOK 55

Najnowsza wersja wszechstronnego Panasonic TOUGHBOOK 55 to wytrzymały notebook typu...
23.09.2021

Elastyczna dystrybucja...

Liebert RXA i MBX
23.09.2021

Zdalny podgląd w 360°

D-Link DCS-8635LH
23.09.2021

Sejf na dane

Szyfrowany pendrive

Wdrażanie Microsoft Azure Backup Server

Data publikacji: 21-01-2019 Autor: Michał Gajda
Rys. 1. Backup plików...

Jednym z mechanizmów usługi Azure Backup jest wykonywanie kopii zapasowych lokalnego środowiska za pośrednictwem aplikacji Microsoft Azure Backup Server. Niniejsza część cyklu przybliża procedurę wdrażania omawianego narzędzia w lokalnej infrastrukturze IT.

 

Usługa Microsoft Azure Backup stanowi uniwersalną platformę wykonywania kopii zapasowych opartą na chmurze obliczeniowej Microsoft Azure. Umożliwia sporządzanie kopii zapasowych plików i folderów, jak zostało to zobrazowane w poprzednim artykule, jednak nie jest to jedyna funkcja tego rozwiązania. Azure Backup pozwala również na ochronę danych zawartych w takich aplikacjach jak np. Microsoft Exchange, SharePoint czy SQL Server. Co więcej – możliwe jest też backupowanie całych maszyn wirtualnych zarówno w ramach roli Hyper-V systemu Windows Server, jak i tych obsługiwanych przez środowisko VMware. Jednak aby dało się skorzystać z bardziej zaawansowanych możliwości rozwiązania Azure Backup, konieczne jest posłużenie się bardziej rozwiniętym narzędziem, jakim jest Microsoft Azure Backup Server.

> MICROSOFT AZURE BACKUP SERVER

Jak łatwo się domyślić, koncepcja działania aplikacji Microsoft Azure Backup Server (w skrócie MABS) opiera się na dedykowanym serwerze, który musimy wdrożyć w ramach lokalnej infrastruktury IT. Za jego pomocą możliwe jest łączenie się do docelowych serwerów aplikacji bądź wspomnianych usług wirtualizacji, by chronić zlokalizowane w nich dane. Niezależnie od tego, gdzie znajdują się dane, cała administracja wykonywanych kopii zapasowych odbywa się z poziomu jednej aplikacji, czyli MABS. Całe rozwiązanie zostało zobrazowane na rys. 1.

Podobnie jak w przypadku rozwiązań bazujących na agencie usługi Azure Backup, tak i w Microsoft Azure Back­up Server konieczne jest przygotowanie magazynu usług Recovery Services. Procedura ta jest niemalże identyczna jak ta opisana w poprzednim artykule. Jedyną różnicą jest wybór innych elementów, jakie zamierzamy backupować – mogą to być np. maszyny wirtualne usługi Hyper-V, jak zostało to zaprezentowane na rys. 2. Reszta procedury polega na pobraniu plików instalacyjnych Microsoft Azure Backup Server oraz zapisaniu pliku z poświadczeniami magazynu Recovery Services.

> INSTALACJA MICROSOFT AZURE BACKUP SERVER

Narzędzie Microsoft Azure Backup Ser­ver, aktualnie dostępne w wersji v3, jest o wiele bardziej zaawansowane, dlatego wymaga spełnienia kilku warunków. Rekomendowana jest instalacja narzędzia w systemach operacyjnych Windows Server 2016 lub Windows Server 2019. Dodatkowo podstawowym wymogiem jest konieczność przyłączenia serwera do usługi Active Directory. Musimy również zapewnić dostępność funkcji systemu Windows, jaką jest Framework .NET 3.5 SP1 oraz dedykowany moduł języka Windows PowerShell do obsługi roli Hyper-V. Najprościej tego dokonać następującym poleceniem w konsoli Windows PowerShell:

Install-WindowsFeature '

Net-Framework-Core, '

Hyper-V-PowerShell -Source D:sourcessxs


Dla parametru Source wskazujemy lokalizację folderu sxs w ramach nośnika instalacyjnego systemu Windows Ser­ver. Jest to niezbędne do poprawnego zakończenia procesu instalacji pakietu .NET 3.5.

Sam proces instalacji narzędzia nie jest skomplikowany, ale może być nieco czasochłonny. Po rozpakowaniu pobranych źródeł uruchamiamy instalator MABS za pomocą pliku setup.exe. Musimy zdecydować, jaki element narzędzia zamierzamy zainstalować. W prezentowanym przypadku wybieramy Microsoft Azure Backup Server.

Zostanie uruchomiony kreator instalacji pakietu MABS. Aplikacja MABS wymaga do swojej pracy zewnętrznej bazy danych pracującej w ramach instancji SQL Server. Dlatego decydujemy, czy mamy już inną lokalną instancję SQL Server, czy może zamierzamy zainstalować nową dedykowaną instancję – którą to opcję wybieramy dla naszego przykładowego wdrożenia.

W dalszym kroku definiujemy ścieżki, gdzie mają zostać wdrożone odpowiednie składniki systemu, np. lokalizacja głównych plików aplikacji, plików tymczasowych czy plików bazy danych SQL Server. Dodatkowo określamy poświadczenia dla lokalnego konta serwisowego, wykorzystywanego przez komponenty MABS. Niniejsze poświadczenia nie będą wygasać, dlatego rekomendowane jest wykorzystanie silnego hasła.

Po zakończeniu definiowania podstawowych parametrów instalacji przechodzimy do faktycznego procesu wdrażania aplikacji MABS. Jednak zanim rozpocznie się finalny proces instalacji, zostaną zainstalowane dodatkowe składniki rozwiązania: agent usługi Azure Backup oraz narzędzia związane z SQL Server. W pierwszej kolejności instalowany jest agent usługi Azure Backup. Proces ten rozpoczyna się automatycznie, jednak wymaga od nas zdefiniowania kilku niezbędnych informacji, np. poświadczenia magazynu usługi Recovery Services.

Dodatkowo definiujemy również klucz szyfrowania danych kopii zapasowej. Musimy pamiętać, by odpowiednio zabezpieczyć niniejszy klucz, gdyż w przypadku jego utraty nie będzie możliwości odzyskania danych z niniejszej kopii zapasowej. Następnie wdrażane są niezbędne składniki bazodanowe. Należeć do nich będą dedykowana lokalna instancja SQL Server oraz narzędzia do zarządzania bazami danych, czyli SSMS. Ostatecznie instalowana jest docelowa aplikacja Microsoft Azure Backup Server. Po pomyślnym jej zakończeniu konieczne jest ponowne uruchomienie maszyny.

> KONFIGURACJA MABS

Pomyślne przeprowadzenie procesu instalacji nie oznacza, że system jest już gotowy do wykorzystywania. Konieczne jest zdefiniowanie kilku podstawowych elementów w konsoli administracyjnej – jednym z nich jest lokalna przestrzeń dyskowa. Mimo że rozwiązanie bazuje na backupie składowanym w chmurze, to dla zaawansowanego rozwiązania konieczne jest wcześniejsze wykonanie kopii zapasowej danego zasobu w lokalnej przestrzeni. Dopiero później możliwe jest wysłanie danej kopii do chmury. Niniejszy model hybrydowego back­upu nazywa się Disk-to-Disk-to-Cloud, czyli w skrócie D2D2C.
 

[...]

 

Autor ma wieloletnie doświadczenie w administracji oraz implementowaniu nowych technologii w infrastrukturze serwerowej. Pasjonat technologii Microsoft. Posiada tytuł MVP Cloud and Datacenter Management. Autor webcastów, książek oraz publikacji w czasopismach i serwisach branżowych.  

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"