Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


26.03.2020

Koniec certyfikatów...

MCSA, MCSD i MCSA
26.03.2020

Odświeżony OS

FortiOS 6.4
26.03.2020

Bezpieczeństwo w chmurze

Cisco SecureX
26.03.2020

Modernizacja IT

Nowości w VMware Tanzu
26.03.2020

Krytyczne zagrożenie dla...

Nowa groźna podatność
26.03.2020

Laptopy dla wymagających

Nowe ThinkPady T, X i L
26.03.2020

Serwerowe ARM-y

Ampere Altra
26.03.2020

Energooszczędny monitor

Philips 243B1
26.03.2020

Wi-Fi Mesh dla SoHo

D-Link COVR-1102

Implementacja SQL Server 2019 BDC

Data publikacji: 29-08-2019 Autor: Marcin Szeliga
Rys. 1. Dzięki usłudze Kibana...

W poprzednim artykule omówiono problemy związane z przetwarzaniem dużych zbiorów danych oraz sposoby ich rozwiązania za pomocą SQL Server Big Data Clusters (BDC). W tej części zainstalujemy serwer i użyjemy go do przeprowadzenia typowych operacji, zaczynając od pracy z danymi w różnych formatach, a na zbudowaniu modelu uczenia maszynowego kończąc.

 

SQL Server Big Data Clusters działa w środowisku klastrów Kubernetes v1.10 lub nowszych. Taki klaster można zainstalować na pojedynczej maszynie wirtualnej, na wielu maszynach wirtualnych lub w usłudze Azure Kubernetes Service (AKS). Skupimy się na trzeciej opcji, co oznacza pominięcie w artykule opisu instalacji i konfiguracji klastra Kubernetes.

Na komputerze użytym do instalacji SQL Server Big Data Clusters należy zainstalować:
 

  • interpretator języka Python w wersji 3.5 lub wyższej oraz menadżera pakietów pip3 – wiele komponentów BDC używa języka Python, a menadżer pip3 pozwoli zainstalować potrzebne do ich konfiguracji narzędzia klienckie,
  • interfejs wiersza polecenia Azure CLI – zostanie użyty do pracy z klastrem Kubernetes działającym w usłudze AKS,
  • program wiersza polecenia kubectl – posłuży do konfiguracji i monitorowania klastra Kubernetes,
  • program wiersza polecenia azdata – za jego pomocą będziemy instalować i konfigurować BDC,
  • narzędzie klienckie BDC Azure Data Studio – graficzne narzędzie pozwalające konfigurować i pracować z różnymi komponentami BDC za pośrednictwem dodatku SQL Ser­ver 2019 extension. W artykule przedstawiono dostępną na GitHubie wersję rozwojową tej konsoli (tinyurl.com/AzureDataStudio-SQL).


> PROCES INSTALACJI

W pierwszej kolejności należy zalogować się do Azure (instrukcja az login wyświetli stronę logowania w przeglądarce). Po zalogowaniu wyświetlone zostaną dane dostępnych subskrypcji, w tym potrzebny nam w następnym kroku identyfikator subskrypcji:
 

 

Microsoft udostępnił przykładowy skrypt deploy-sql-big-data-aks.py, którego uruchomienie spowoduje zainstalowanie BDC. Najnowsza wersja skryptu dostępna jest pod adresem tinyurl.com/skrypt-installBDC. Po jego zapisaniu w folderze, w którym znajduje się program kubectl.exe, należy uruchomić skrypt instrukcją python deploy-sql-big-data-aks.py. Zostaniemy poproszeni o podanie niezbędnych danych konfiguracyjnych, takich jak identyfikator subskrypcji Azure czy nazwa tworzonego serwera BDC:

 

 

 

Jeżeli wszystkie wymagane narzędzia zostały poprawnie zainstalowane, utworzona zostanie grupa zasobów o podanej nazwie i rozpocznie się instalacja serwera BDC. Udana instalacja przebiegnie następująco:

 

 

Wyświetlone zostaną również adresy, pod którymi dostępne będą poszczególne usługi serwera BDC. Niektóre z nich zostały przedstawione w dalszej części artykułu.

> MONITOROWANIE

Do konfiguracji i monitorowania pracy serwera BDC użyjemy programów azdata i kubectl. Działanie serwera BDC można także monitorować za pomocą graficznych dashboardów Kibana oraz Grafana.

 

[...]

 

Pracownik naukowy Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu Wydział Zamiejscowy w Chorzowie, jest autorem książek poświęconych analizie danych i posiada tytuł Microsoft Most Valuable Professional.

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"