Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


12.05.2017

SAP Executive Forum 2017

Jak rozwijać firmę w dobie digitalizacji? To jedno z wielu zagadnień, o których będą...
28.04.2017

100 stron w minutę

Epson WorkForce Enterprise
25.04.2017

MegaNAS-y

Netgear ReadyNAS 4360X/S
21.04.2017

Nowe pamięci

Samsung Z-SSD
18.04.2017

Dozorowanie w 4K

Panasonic True 4K
14.04.2017

Kompleksowe zarządzanie

Quest Active Administrator 8.1
11.04.2017

EMM dla Androida i IoT

Sophos Mobile 7
07.04.2017

Kontrola dostępu i...

VMware Workspace ONE, VMware AirWatch 9.1
05.04.2017

HPE Reimagine IT 2017

27 kwietnia 2017 r. w Warszawie odbędzie się HPE Reimagine IT 2017, nowa odsłona Wyzwań...

baramundi Management Suite 2016

Data publikacji: 03-10-2016 Autor: Marcin Jurczyk
Z poziomu zakładki Overview...
Podgląd zarządzanego...
Za pośrednictwem modułu...
Większość czynności...

Kontynuujemy temat zarządzania środowiskiem sieciowo-serwerowym i testujemy możliwości najnowszej wersji pakietu oprogramowania baramundi Management Suite ułatwiającego wykonywanie codziennych zadań administracyjnych.

Infrastruktura firmowa oparta na serwerach i stacjach roboczych pracujących pod kontrolą różnych edycji systemów Windows to zdecydowanie najpopularniejszy widok w większości przedsiębiorstw, i właśnie na tego typu środowiskach skupili się twórcy aplikacji baramundi, której głównym zadaniem jest kontrola całego cyklu życia urządzeń końcowych. Wszystko wskazuje na to, że to dobra strategia. Świadczy o tym między innymi liczba klientów, która niemal podwoiła się od czasu ostatniego testu pakietu w 2014 r.

> ARCHITEKTURA SYSTEMU

baramundi Management Suite (bMS) to oprogramowanie typu klient–serwer. W tym przypadku oznacza to, że wszystkie zadania administracyjne na kontrolowanych urządzeniach końcowych wykonywane są za pośrednictwem aplikacji agenta. W odróżnieniu od niektórych produktów konkurencji instalacja agenta jest warunkiem koniecznym dla prawidłowego działania całego systemu – nie ma bowiem możliwości zarządzania i monitorowania stacji roboczych czy serwerów Windows w trybie bezagentowym (np. za pośrednictwem zdalnych procedur WMI). W tej kwestii nie zmieniło się nic od czasu poprzedniego testu. Oznacza to również, że w dalszym ciągu mamy do czynienia z aplikacją dedykowaną do zarządzania infrastrukturą działającą w ramach domeny Windows i w oparciu o usługi katalogowe Active Directory. Użytkownicy posiadający bardziej heterogeniczne środowisko wykorzystujące również systemy Linux/Unix będą musieli sięgnąć po dodatkowy software dedykowany innej grupie odbiorców końcowych. Wyjątkiem potwierdzającym regułę jest wsparcie dla systemu Mac OS X, który wraz z urządzeniami mobilnymi Apple coraz częściej jest używany w firmach.

baramundi Management Suite daje pełną kontrolę nad infrastrukturą IT, urządzeniami mobilnymi i oprogramowaniem w firmie od chwili wdrożenia do momentu wycofania z użycia. Pozwala na dostęp zdalny, zarządzanie poprawkami i sprawdzanie zgodności z najnowszymi biuletynami bezpieczeństwa i konfiguracji.


Przy tej okazji podtrzymujemy opinię, że brak uniwersalności w tego typu oprogramowaniu to niekoniecznie wada – jak pokazuje doświadczenie, lepiej skupić się na dopracowanym narzędziu dedykowanym konkretnemu środowisku systemowemu, niż poświęcić funkcjonalność na rzecz uniwersalności, co często zdarza się producentom aplikacji.

Zasadniczo bMS składa się z wielu modułów komunikujących się między sobą za pośrednictwem stosu TCP/IP. Mowa tu między innymi o silniku bazodanowym, na który z wyżej wymienionych powodów wybrano MS SQL. Alternatywnie wspierany jest również produkt Oracle’a. Zabrakło niestety obsługi dla jakiegokolwiek silnika na licencji open source. Pomiędzy serwerem bazodanowym a pozostałymi komponentami korzystającymi z bazy znajduje się interfejs (Management Object Connector) stanowiący warstwę pośredniczącą dla Management Server (back end) oraz webserwisów XML (front end) wykorzystywanych przez GUI – Management Center. Modułowość ma znaczenie w kontekście skalowalności. O ile scenariusz wdrożeniowy dla małego przedsiębiorstwa (do 300 zarządzanych stacji) obejmuje pojedynczą maszynę serwującą wszystkie usługi, o tyle w przypadku rozbudowanych środowisk role te można odseparować, zwiększając równocześnie wydajność. Pozostałe komponenty to wspomniana już wcześ­niej aplikacja agenta oraz Distributed Installation Point (DIP) – repozytorium oprogramowania, które może być zarządzane i dystrybuowane z poziomu bMS.

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2013 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"