Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


19.02.2018

Router 802.11ax

ASUS RT-AX88U
15.02.2018

Druk cyfrowy A3

Accurio Print C759
12.02.2018

Procesory z GPU

Intel Core z Radeon RX Vega M
08.02.2018

Widoczność i kontrola...

Cisco Security Connector
05.02.2018

Firmowa sieć w zasięgu ręki

NETGEAR Insight 4.0 Premium
01.02.2018

Nowe funkcje dla NAS

QNAP QTS 4.3.4
26.01.2018

Serwery dla AI

IBM Power9
23.01.2018

Infrastruktura konwergentna

NFLEX firm Fujitsu i NetApp
19.01.2018

Wysoka gęstość

D-Link DGS-3630

QNAP TDS-16489U – NAS jak serwer

Data publikacji: 09-01-2017 Autor: Marcin Jurczyk
Monitoring urządzenia można...
Choć jest dostępny...
Dzięki Container Station...

QNAP to marka kojarząca się głównie z popularnymi na polskim rynku rozwiązaniami NAS dla małych i średnich przedsiębiorstw. Multum funkcji i bardzo korzystny stosunek ceny do możliwości to główne zalety tajwańskich produktów. Okazuje się jednak, iż producent ma również coś do zaoferowania nieco bardziej wymagającym klientom…

Sieciowe pamięci masowe to dość popularny i stosunkowo łatwo dostępny rodzaj storage’u, choćby ze względu na relatywnie niską cenę w stosunku do możliwości. Dla większości polskich firm z sektora MŚP tego typu rozwiązania okazują się wystarczające zarówno pod względem oferowanej wydajności, jak również łatwości obsługi, dzięki czemu można zaoszczędzić na kosztach związanych z zatrudnieniem specjalizowanej kadry. QNAP to najbardziej rozpoznawalny producent pamięci typu NAS, dzierżący pozycję lidera na polskim rynku. Oferta dostępnych urządzeń kierowana jest do szerokiego grona odbiorców, o czym świadczy chociażby liczba proponowanych modeli – w zależności od zapotrzebowania można wybierać spośród 73 różnych urządzeń i 11 odmian półek rozszerzających. Producent dzieli portfolio urządzeń na dedykowane użytkownikom domowych, małym i średnim przedsiębiorstwom, a także klientom segmentu enterprise. Nasze zainteresowania koncentrują się na produktach przydatnych w przedsiębiorstwie, o czym świadczy to, że mamy do czynienia już z czwartym tego typu modelem QNAP-a poddanym redakcyjnym testom. Rozwiązania te cieszą się również niesłabnącą popularnością ze strony czytelników, którzy już kilkukrotnie nagradzali testowane przez nas produkty tej firmy laurem Produkt Roku. Tym razem jednak dystrybutor dostarczył nam chyba najbardziej wydajne urządzenie w portfolio produktów – serwer TDS-16489U.

> SPRZĘT

To, co odróżnia model TDS-16489U od innych urządzeń z logo QNAP, to bez wątpienia konfiguracja sprzętowa. W przypadku wcześniej testowanych przez nas serwerów NAS tego producenta zawsze chwaliliśmy różnorodność dostępnych funkcji, ze szczególnym uwzględnieniem możliwości Virtualization Station oraz

Container Station. Podczas oceny implementacji tych opcji pojawiały się jednak zastrzeżenia dotyczące wydajności oraz liczby potencjalnych maszyn wirtualnych, które można równolegle uruchomić na słabszym obliczeniowo sprzęcie, z ograniczoną wielkością dostępnej pamięci operacyjnej. Testowany egzemplarz jest odpowiedzią QNAP-a na tego typu zastrzeżenia, wyrażające zapewne potrzeby wielu potencjalnych klientów. Mamy tu bowiem do czynienia z całkiem wydajnym serwerem, który z powodzeniem mógłby konkurować z popularnymi serwerami ze średniej półki najpopularniejszych graczy na rynku.

Na potwierdzenie kilka faktów ze specyfikacji sprzętowej: dwa procesory z rodziny Intel Xeon E5-2600v3 w specyfikacji z 4, 6 lub 8 rdzeniami każdy (taktowanie od 2,4 do 3,0 GHz), 16 slotów na kości pamięci RDIMM/LRDIMM, co przy wsparciu dla modułów o pojemności 64 GB daje maksymalną pojemność RAM na poziomie 1 TB, trzy kontrolery SAS LSI 12 Gb/s (7 dysków na kontroler), cztery wbudowane gniazda SFP+ 10 GbE, cztery sloty rozszerzeń PCIe (wsparcie dla SSD NVMe). Całość zamknięto w obudowie o wysokości 3U przygotowanej do montażu w szafie serwerowej rack. Poza wydajnymi komponentami podnoszącymi parametry obliczeniowe nie mogło również zabraknąć odpowiedniej liczby wnęk na dyski twarde. 

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2013 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"