Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


18.04.2018

Dla biznesu

Monitory AOC 6x
13.04.2018

Ochrona sieci przemysłowych

Stormshield SNi40
09.04.2018

Disaster recovery

Veeam Availability Orchestrator
05.04.2018

Pamięci masowe i SDS

IBM Spectrum Storage
27.03.2018

Wydajna podstawa

Asus RS700-E9, Asus WS C621E SAGE
22.03.2018

Seria dla profesjonalistów

Toshiba E-Generation
21.03.2018

Odzyskiwanie plików - nowa...

Zachowanie bezpieczeństwa plików jest dla wielu przedsiębiorców priorytetem. Z myślą o...
19.03.2018

Superszybkie SSD

Samsung SZ985 Z-SSD
15.03.2018

EPYC w serwerach

Dell EMC PowerEdge

Mattermost, czyli kolejna alternatywa dla Slacka

Data publikacji: 09-05-2017 Autor: Marcin Jurczyk
Aplikacja kliencka vs webGUI...

Instant messaging to pojęcie znane od lat, i wydawałoby się, że na temat komunikatorów internetowych napisano już chyba wszystko. Okazuje się jednak, że wciąż istnieje całkiem spory popyt na tego typu projekty i obszar rynku, gdzie są one pożądane. Testujemy Mattermost – jedno z takich rozwiązań.

O statnie lata w świecie IT to bez wątpienia czas start-upów. Pomysł na biznes, dobry prototyp, atrakcyjne opakowanie i magiczne słowo „innowacyjność” to składniki mikstury mogącej przynieść sukces liczony w milionach dolarów. Przykłady można mnożyć, choć często nie zdajemy sobie nawet sprawy, że ulubiona aplikacja startowała właśnie z tego poziomu, i dzięki dobremu rozpoznaniu konkretnych potrzeb użytkowników, czasami szcześciu i hojności inwestorów stała się komercyjnym hitem.

Jedną z dość mocno obleganych kategorii w ostatnich latach jest branża szeroko pojętych platform do wymiany informacji i komunikacji tekstowej. Wydawać by się mogło, że takie wymyślanie koła na nowo ma nikłe szanse powodzenia i w zasadzie powinno być z góry skazane na porażkę. W większości przypadków mamy tu do czynienia z całkiem znajomą ideą – przesyłanie wiadomości tekstowych w czasie rzeczywistym na różnego rodzaju kanałach tematycznych, z wykorzystaniem botów, opów, komend sterujących i emotikonów, to nic innego jak stary, dobry IRC… I w zasadzie na tym można by poprzestać, opisując w jednym zdaniu platformy typu Slack, HipChat, Riot czy właśnie testowany Mattermost. Podstawowa funkcjonalność to ładnie opakowany IRC, dobrze znane kanały i komunikacja bezpośrednia z wybranymi użytkownikami usługi. Oczywiście z biegiem czasu przepustowość łączy znacznie wzrosła, a komunikacja tekstowa została rozszerzona o przekaz audio-wideo, współdzielone ekrany i przesyłanie plików. To też funkcje dobrze znane od lat. Co zatem stoi za popularnością tego typu usług, pojawiających się wciąż jak grzyby po deszczu?

> FUNKCJONALNOŚĆ

Mattermost to platforma komunikacyjna, określana przez producenta jako rozwiązanie open source działające w chmurze prywatnej, będące alternatywą dla Slacka (patrz „IT Professional” 2/2017, s. 74) – jednej z najpopularniejszych platform komunikacyjnych tego typu. Oprogramowanie oparto na najbardziej chyba liberalnym modelu licencjonowania MIT, a główną różnicą w stosunku do Slacka jest forma implementacji – o ile w przypadku tego pierwszego mamy do czynienia z usługą serwowaną przez producenta, gdzieś w bliżej nieokreślonej chmurze, o tyle w przypadku Mattermost sami jesteśmy odpowiedzialni za instalację i zarządzanie infrastrukturą sieciowo-serwerową wykorzystywaną na potrzeby komunikacji. W praktyce oznacza to, że potencjalny użytkownik musi zapewnić serwer lub kilka serwerów komunikacyjnych, zasoby obliczeniowe, zadbać o bezpieczeństwo danych oraz konfigurację mechanizmów wysokiej dostępności i odporności na awarie. Co dla jednego może wydawać się wadą, w wielu przypadkach jest zaletą, na co zwracają uwagę twórcy oprogramowania. W tym modelu dział IT ma pełną kontrolę nad danymi użytkowników, które często mogą być informacjami poufnymi czy strategicznymi. Infrastruktura komunikacyjna może tu również być chroniona przez wypracowane latami wewnętrzne zasady bezpieczeństwa, co pozwala uniknąć definiowania dodatkowych ryzyk związanych z przeniesieniem części komunikacji do usługodawcy internetowego. Mechanizmy bezpieczeństwa w przypadku Mattermost można dobrać do indywidualnych potrzeb, zamykając chociażby całą komunikację wewnątrz sieci LAN, do której dostęp z zewnątrz możliwy będzie tylko za pośrednictwem sieci VPN.

 

[...]

 

Autor jest architektem w międzynarodowej firmie z branży IT. Zajmuje się infrastrukturą sieciowo-serwerową, wirtualizacją infrastruktury i pamięcią masową.

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2013 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"