Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


20.12.2018

Większa moc

QNAP Mustang-200
20.12.2018

Nowa era Wi-Fi

NETGEAR Nighthawk AX8
20.12.2018

Szybkie skanowanie

Brother ADS-1700W i ADS-1200
06.12.2018

Niższe moce

UPS Eaton 9SX
03.12.2018

Monitory dla MŚP

AOC E1
29.11.2018

Wykrycie szkodliwego...

Sophos Intercept X Advanced
27.11.2018

Automatyzacja zabezpieczeń

Red Hat Ansible Automation
23.11.2018

Nieograniczona skalowalność

SUSE Enterprise Storage 5.5
20.11.2018

Dwa procesory Threadripper

AMD Ryzen Threadripper 2970WX i 2920X

Baramundi Management Suite 2017

Data publikacji: 29-09-2017 Autor: Marcin Jurczyk
Informacje o podatności na...

Efektywność zarządzania infrastrukturą bezpośrednio zależy od narzędzi wykorzystywanych w przedsiębiorstwie. Oprogramowanie, takie jak np. najnowsza wersja pakietu baramundi do zarządzania urządzeniami końcowymi, potrafi znacznie ułatwić i przyspieszyć pracę administratora.

Oprogramowanie do zarządzania urządzeniami końcowymi w sieci to wyposażenie obowiązkowe w większości przedsiębiorstw. O ile w przypadku bardzo małych środowisk, liczących kilka-kilkanaście desktopów, wystarczy zazwyczaj podstawowa funkcjonalność dostępna w serwerowych systemach operacyjnych, o tyle do zarządzania środowiskiem liczącym już kilkadziesiąt urządzeń klienckich oraz kilka serwerów warto użyć przeznaczonego do tego rozwiązania. Oprogramowanie baramundi Management Suite (bMS) było już testowane na łamach „IT Professional” dwukrotnie, a zeszłoroczna edycja została nagrodzona przez redakcję nagrodą Produkt Roku 2016.

Każde kolejne wydanie wprowadza szereg dodatkowych funkcji i poprawek. Nie inaczej jest i tym razem. Oprogramowanie stworzono w celu zarządzania całym cyklem życia urządzeń klienckich, w tym urządzeń mobilnych, wliczając w to instalację systemów operacyjnych, dystrybucję oprogramowania, zadania administracyjne i kontrolę przestrzegania polityk bezpieczeństwa. Wersja 2017 wprowadza dodatkowo monitoring urządzeń sieciowych, takich jak przełączniki i routery, za pośrednictwem protokołu SNMP. Niewiele zmieniło się jednak w kwestii rozpoznawalności produktu na polskim rynku. Na chwilę obecną klienci niemieckojęzyczni to zdecydowana większość na liście referencyjnej baramundi, a rynek polski to kolejny cel niemieckiego producenta.

> WYMAGANIA I INSTALACJA

Rozwiązanie bMS przeznaczone jest głównie do zarządzania środowiskiem sieciowym, w którym zdecydowana większość urządzeń końcowych wykorzystuje systemy operacyjne Microsoftu. Wspierane są edycje klienckie, począwszy od Windows XP SP3, oraz wersje serwerowe od Windows Server 2003 SP2. Wyjątkiem od tej reguły jest MacOS 10.7+ oraz systemy dedykowane na urządzenia mobilne (iOS7+, Android 2.3+, Windows Phone 8.1 oraz Windows 10 Mobile). Jest to o tyle istotne, że zarządzanie i administracja odbywają się za pośrednictwem klienckiej aplikacji w formie agenta, instalowanego na zarządzanej końcówce. Dla innych systemów operacyjnych nie przygotowano dedykowanego agenta, co uniemożliwia pełne zarządzanie nimi i inwentaryzację, aczkolwiek możliwe jest zdalne wykonywanie poleceń, chociażby na systemach Unix/Linux czy typu embedded.

Po stronie serwera mamy do czynienia z aplikacją wymagającą co najmniej 4-rdzeniowego procesora i minimum 8 GB pamięci operacyjnej (zalecane 16 GB). Do komunikacji sieciowej konieczny jest co najmniej jeden interfejs 1 Gb, a dla poprawnego wyświetlania konsoli administracyjnej baramundi Management Center zalecana jest rozdzielczość ekranu co najmniej 1280 x 800 pikseli. Aplikacja wymaga również wolnej przestrzeni dyskowej, której pojemność zależy głównie od modułów, z których mamy zamiar korzystać. Sama aplikacja wymaga co najmniej 5 GB wolnego miejsca. Dla każdego systemu operacyjnego, którego automatyczna instalacja będzie zarządzana z poziomu bMS, należy zapewnić dodatkowe 4 GB. Najwięcej przestrzeni dyskowej może zająć repozytorium zarządzanych aplikacji oraz baza poprawek i aktualizacji. Wszystko uzależnione jest od złożoności zarządzanego środowiska. Samą aplikację serwerową można zainstalować na systemie Windows Server 2008 R2 SP1 lub nowszym w niemieckiej lub angielskiej wersji językowej. Wśród listy wymaganych komponentów znajdują się Windows PowerShell oraz MS.NET Framework 4.6. Wszystkie informacje przechowywane są w bazie danych. Do wyboru mamy jedną ze wspieranych wersji MS SQL (2008 SP3, 2008 R2 SP2, 2012 SP1 oraz 2014) oraz Oracle w wersji 11gR2 lub 12cR1. Można też skorzystać z darmowej wersji Microsoft SQL Express, nie przekraczając liczby 300 zarządzanych urządzeń końcowych.

Sama instalacja to prosty proces złożony z kilku standardowych kroków. Nie ma również żadnych przeciwwskazań, aby bMS współdzielił zasoby serwera wykorzystywanego przez inne aplikacje, pod warunkiem że zadbano o odpowiednie zasoby sprzętowe. Podobnie jak w przypadku wcześniejszych wersji, producent dostarczył nam gotowe środowisko testowe w formie maszyn wirtualnych. W pełni funkcjonalna wersja 30-dniowa dostępna jest na stronie WWW produktu (wymagana wcześniejsza rejestracja). Nie jest to jednak w pełni zautomatyzowana formalność – każdy wniosek jest indywidualnie analizowany, po czym następuje kontakt ze strony producenta oprogramowania. Sama dokumentacja również nie jest udostępniona publicznie, co może utrudniać analizę produktu przez potencjalnego klienta.

> ARCHITEKTURA

Oprogramowanie bMS posiada budowę modułową. Wszystkie komponenty komunikują się pomiędzy sobą za pośrednictwem sieci, a domyślne porty TCP można z powodzeniem dostosować do potrzeb własnego środowiska. Standardowo wszystkie komponenty bMS mogą zostać zainstalowane w ramach pojedynczej maszyny fizycznej lub wirtualnej.

[...]

Autor jest architektem w międzynarodowej firmie z branży IT. Zajmuje się infrastrukturą sieciowo-serwerową, wirtualizacją infrastruktury i pamięcią masową.

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2013 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"