Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


01.12.2022

Wyższy poziom programowania

Progress oferuje nowe narzędzia programistyczne: Progress Telerik, Progress Kendo UI i...
01.12.2022

Łączność w podróży

VMware SD-WAN VMware zaprezentował rozwiązanie SD-WAN nowej generacji, w tym nowego...
01.12.2022

Bezpieczne e-maile

Nowa aplikacja firmy Cypherdog Security Inc. umożliwia bezpieczną wymianę maili i...
01.12.2022

Pierwszy w branży

Schneider Electric wprowadza na rynek APC Smart-UPS Ultra. To pierwszy w branży...
01.12.2022

Przełączniki 10G dla MŚP

Nowe urządzenia to przełączniki 10G kompatybilne z systemem Omada SDN.
01.12.2022

Zarządzanie danymi

Firma Synology wprowadziła na rynek czterokieszeniowy DiskStation DS923+.
01.12.2022

Nowatorski system chłodzenia

OVHcloud zaprezentował nową, autorską technologię hybrydowego zanurzeniowego chłodzenia...
01.12.2022

Linia smart routerów

D-Link zaprezentował najnowszą rodzinę routerów Smart Wi-Fi z algorytmami sztucznej...
04.11.2022

Nowa platforma Red Hat

Nowa platforma Red Hat Enterprise Linux (RHEL) w wersjach 8.7 i 9.1 Beta obsługuje...

QSAN XCubeNAS XN5004R

Data publikacji: 19-02-2018 Autor: Marcin Jurczyk

NAS to najpopularniejsza i zarazem najbardziej dostępna odmiana współdzielonej pamięci masowej, wykorzystywanej szczególnie przez małe i średnie przedsiębiorstwa. To właśnie ze względu na popularność tego typu rozwiązań regularnie testujemy najnowsze modele różnych producentów. Tym razem wracamy do produktów firmy QSAN.

W  2014 roku po raz pierwszy pod lupę redakcji trafił jeden z podstawowych modeli serwerów NAS firmy QSAN. Była to swego rodzaju nowość na rynku, a niektórym użytkownikom zdarzało się mylić markę QSAN z innym, dużo bardziej popularnym producentem tego typu rozwiązań. Testowany wówczas model TrioNAS U221 zdobył nasze uznanie, a rok później przetestowaliśmy reprezentanta nieco wydajniejszej serii TrioNAS LX. Listę produktów uzupełniała wówczas linia AegisSAN (również w wersji LX), przeznaczona dla użytkowników wymagających wysokiej wydajności przy blokowym dostępie do współdzielonych zasobów dyskowych. Od ostatniego testu minęły jednak już 3 lata i postanowiliśmy sprawdzić, co nowego oferuje firma QSAN. Już na pierwszy rzut oka widać zmianę w nomenklaturze nazewniczej – obecnie linia produktów typu NAS nosi nazwę XCubeNAS, z kolei linia SAN to teraz urządzenia XCubeSAN. Listę produktów uzupełniają urządzenia typu DAS. QSAN w dalszym ciągu ma w ofercie testowany przez nas model TrioNAS LX U300 oraz 2 macierze AegisSAN.

> PLATFORMA SPRZĘTOWA

Na potrzeby testu zostaliśmy wyposażeni w jeden z najnowszych modeli – XCubeNAS XN5004R – reprezentanta jednej z dwóch dostępnych serii rozwiązań XCubeNAS, przeznaczonych do montażu w szafie rack. Producent pozycjonuje ten model jako NAS dla małych i średnich przedsiębiorstw. Obudowa o wysokości 1U oferuje w standardzie 4 kieszenie na 3,5-calowe dyski twarde LFF oraz dodatkowo 2 sloty na dyski w rozmiarze 2,5” SFF SATA. Wszystkie wnęki na dyski umieszczono z przodu obudowy, a listę kompatybilnych (zweryfikowanych i przetestowanych) nośników można znaleźć na stronie producenta (qsan.com/en/download.php).


Dla podstawowej konfiguracji urządzenia z zajętymi sześcioma kieszeniami na dyski maksymalna pojemność systemu RAW wynosi 44 TB (10 TB x4 + 2 TB x2). Pojemność tę można jednak rozszerzyć, podłączając dodatkowe półki rozszerzeń, oferujące od 12 do 24 kieszeni na dyski typu LFF lub 26 kieszeni SFF. Maksymalnie można podłączyć do 8 takich półek dyskowych, dzięki czemu pojemność systemu wzrasta do około 2 PB RAW. Już po skończeniu naszych testów opublikowana została najnowsza lista wspieranych nośników z dyskami HGST o pojemności 12 TB, co dodatkowo zwiększa maksymalną pojemność całego systemu. Polski dystrybutor QSAN-a udostępnił nam na potrzeby testu 4 dyski HGST Ultrastar 7K2 o pojemności 2 TB (HUS722T2TALA604) oraz 2 nośniki SSD Sandisk 480 GB (sxplfa). Poza dyskami na przedniej obudowie znajduje się przycisk włącznika, zestaw diod LED informujących o statusie pracy serwera oraz port USB 2.0. Z tyłu obudowy znalazło się miejsce na 2 redundantne zasilacze o mocy 250 W, 4 porty 1 GbE LAN, 4 porty USB 3.0, a także port konsoli oraz złącze HDMI. Ponadto producent umieścił tu również przycisk resetu oraz wyciszenia dźwięków generowanych przez NAS. Ostatnim, ale niemniej ważnym gniazdem z tyłu obudowy jest pojedynczy slot na kartę rozszerzeń PCIe Gen3x8. Producent wspiera adaptery pozwalające zainstalować dodatkowe porty sieciowe 10 GbE lub 40 GbE, a także złącza SAS czy Thunderbolt 3.0 na potrzeby podłączenia zewnętrznych półek dyskowych.

Za wydajność całości odpowiada dwu­rdzeniowy procesor Intel Celeron 7 generacji – Kaby Lake, taktowany z częstotliwością 2,9 GHz. W standardowej konfiguracji XN5004R posiada 8 GB pamięci RAM DDR4 ECC U-DIMM (2 kości 4 GB). Pamięć można rozszerzyć do 64 GB, co nie pozostaje bez znaczenia w kontekście stosowanego systemu plików, którym jest ZFS. Poza samym serwerem NAS w zestawie znajdują się 2 kable zasilające, 2 kable sieciowe, śrubki do montażu dysków, a także zestaw szyn do montażu w szafie rack. Standardową 3-letnią gwarancję można rozszerzyć do 5 lat, a także skrócić czas reakcji do następnego dnia roboczego lub 4 godzin w miejscu instalacji urządzenia.

> EFEKTYWNY STORAGE

Największą przewagą rozwiązań typu NAS firmy QSAN nad wieloma konkurencyjnymi urządzeniami jest zastosowanie systemu plików ZFS (z wszystkimi jego zaletami…. i wadami). Cztery lata temu, kiedy po raz pierwszy testowaliśmy TrioNAS U221, inni producenci popularnych rozwiązań typu NAS dopiero zapowiadali wprowadzenie nowych produktów wspierających ZFS. Trzeba jednak przyznać, że o ile QSAN oferował już wówczas pełną gamę produktów do zastosowań profesjonalnych, skupiając się głównie na wydajności i efektywności serwowania danych, o tyle konkurencja podążała w nieco innym kierunku, zamieniając serwery typu NAS w multimedialne kombajny, serwery baz danych, hosty wirtualizacji czy konteneryzacji.

Obecnie ZFS nadal stanowi o możliwościach rozwiązań QSAN, choć w testowanym XN5004R próżno szukać bezpośrednich nawiązań do nomenklatury nazewniczej związanej z tym systemem plików, co miało miejsce w starej wersji systemu operacyjnego, dostępnej na testowanych produktach TrioNAS. Obecnie włączenie pamięci podręcznej odczytu czy zapisu, uruchomienie deduplikacji czy kompresji sprowadza się do zaznaczenia odpowiedniej opcji z menu, bez konieczności zagłębiania się w mechanizmy działające pod spodem. Oczywiście bardziej świadomi administratorzy od razu zorientują się, że w przypadku pamięci podręcznej do odczytu z wykorzystaniem dysków SSD zapewne mamy do czynienia z L2ARC, a pamięć podręczna zapisu to ZIL/SLOG. Niuanse związane z ZFS-em były już jednak wielokrotnie omawiane na łamach „IT Professional”, więc tym razem skupimy się po prostu na dostępnej funkcjonalności.

QSAN Storage Manager (QSM) w wersji 3.0 to bazujący na Linuksie system operacyjny wykorzystujący ZFS jako podstawową warstwę organizacji i zarządzania danymi. Dzięki temu w sposób natywny obsługiwane są takie mechanizmy jak: wspomniany już wcześniej cache SSD, zarówno dla odczytu, jak i zapisu, deduplikacja na poziomie bloków w trybie inline, kompresja, Auto-Tiering, kopie migawkowe i thin-provisioning. Nie mogło również zabraknąć szyfrowania danych na poziomie całej puli lub folderów czy wsparcia dysków SED oraz mechanizmu WORM (Write Once Read Many). Dane mogą zostać zorganizowane na kilku najbardziej popularnych poziomach RAID – 0/1/5/6/10/50/60. Po raz kolejny nie znajdziemy tu odwołania do ZFS-owych poziomów RAIDZ, RAIDZ2 itd., prawdopodobnie ze względu na uproszczenie nazewnictwa.

[...]

Autor jest architektem w międzynarodowej firmie z branży IT. Zajmuje się infrastrukturą sieciowo-serwerową, wirtualizacją infrastruktury i pamięcią masową.

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik \"IT Professional\"