Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


17.09.2019

PLNOG23 czyli sieci 5G,...

Największa polska konferencja telekomunikacyjna powraca do Krakowa! Wśród nowości ścieżka...
05.09.2019

Cloudya – nowa usługa NFON

Po ponad dekadzie ciągłego rozwoju technologii Cloudya, swobodna i niczym nie ograniczona...
02.09.2019

Na dużą skalę

Kaspersky Hybrid Cloud Security
02.09.2019

Bezpieczny brzeg sieci

Fortinet Secure SD-Branch
02.09.2019

Nowoczesne centra danych

AMD EPYC
30.08.2019

Dostęp do AI i ML

VMware Cloud Foundation
30.08.2019

Lekkość i moc

Toshiba Portégé A30-E
30.08.2019

Bez przestojów

APC Easy UPS On-Line
29.08.2019

Duże moce

Lenovo ThinkSystem SR635 i SR655

Bitcoin a prawo polskie

Data publikacji: 01-07-2014 Autor: Marek Jankowski, Grzegorz Leśniewski

Wirtualna kryptowaluta bitcoin (BTC) staje się coraz popularniejsza. Zwolennicy utrzymują, że jej zalety pozwalają na powszechne używanie BTC do rozliczeń na całym świecie, zarówno w modelach B2B, jak i B2C. Nadal jednak dominuje niepewność co do tego, jak traktować ten wynalazek z prawnego punktu widzenia i jak wdrożyć go we własnej działalności.

Przyzwyczailiśmy się, że prawo nie nadąża za nowymi technologiami i internetem. Około 2009 roku nowym wyzwaniem, jakie programiści rzucili prawnikom, stały się tzw. kryptowaluty, a wśród nich powszechnie już znany bitcoin. O ile zdefiniowanie i opisanie kryptowalut od strony technicznej jest dla specjalistów stosunkowo łatwe, o tyle od strony skutków prawnych, podatkowych czy ekonomicznych stwarza wiele problemów.

> CZYM JEST WALUTA INTERNETOWA?

Posłużmy się przykładem bitcoina. W praktyce na jego funkcjonowanie składają się przede wszystkim: sama kryptowaluta (technicznie – pary kluczy kryptograficznych), odpowiednie oprogramowanie oraz komputery działające w swoistej sieci typu peer-to-peer, które służą do wymiany jednostek waluty i weryfikacji transakcji. Bitcoiny mogą być „przechowywane” w formie zapisanego pliku na komputerze (quasi-portfel), albo w zewnętrznych serwisach, które zajmują się też wymianą bitcoinów na „prawdziwe” pieniądze (swoista giełda/kantory).

Bitmonety, w uproszczeniu, powstają poprzez ich generowanie, zwane też „wykopywaniem”, które następuje w trakcie procesu weryfikowania dokonywanych transakcji. Transakcje są weryfikowane przez samych użytkowników bitcoin, którzy decydują się udostępnić w tym celu zasoby obliczeniowe swoich komputerów/serwerów. Każdy z nich może „wykopać” BTC. Statystycznie jednak ich pojawienie się przypadkiem jest mało prawdopodobne, dlatego w celu zwiększenia szansy „wydobycia” coraz częściej angażowane są serwery o dużej mocy obliczeniowej.

Jako zalety kryptowalut wskazywane są w szczególności wolność od organów regulacyjnych, brak centralnej jednostki emisyjnej, możliwość uzyskania daleko idącej anonimowości transakcji oraz szybkość i łatwość ich realizacji. Sceptycy wskazują, że to, co w danych okolicznościach jest zaletą, może być też wadą – wolność od organów regulacyjnych oznacza brak odpowiedzialności za bitcoina oraz brak objęcia serwisów/giełd przechowujących BTC jakimikolwiek gwarancjami ze strony państwa. Dla porównania depozyty (pieniądze) przechowywane w bankach w Polsce, w razie niewypłacalności banku, zasadniczo są gwarantowane do pewnej wysokości przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Jak bolesne mogą być konsekwencje skrajnej wolności i niezależności bitcoina, pokazał chociażby przypadek jednej z popularniejszych giełd bitcoinowych – MtGox, która przestała funkcjonować na skutek ataków hakerskich i do dzisiaj nie oddała właścicielom wszystkich straconych bitcoinów bądź ich równowartości w pieniądzach.

Inną zaletą kryptowalut ma być również odporność na inflację – bitcoin został zaprogramowany w ten sposób, aby powstała jego ograniczona, z góry ustalona ilość. Nie ma więc możliwości dodrukowania pieniędzy przez bank centralny czy tzw. kreacji pieniądza bezgotówkowego przez banki komercyjne. Dodatkowo mechanizm wymiany, w tym weryfikowanie transakcji za pomocą wielu urządzeń, teoretycznie gwarantuje bezpieczeństwo BTC (brak możliwości podrabiania). 

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"