Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


17.09.2019

PLNOG23 czyli sieci 5G,...

Największa polska konferencja telekomunikacyjna powraca do Krakowa! Wśród nowości ścieżka...
05.09.2019

Cloudya – nowa usługa NFON

Po ponad dekadzie ciągłego rozwoju technologii Cloudya, swobodna i niczym nie ograniczona...
02.09.2019

Na dużą skalę

Kaspersky Hybrid Cloud Security
02.09.2019

Bezpieczny brzeg sieci

Fortinet Secure SD-Branch
02.09.2019

Nowoczesne centra danych

AMD EPYC
30.08.2019

Dostęp do AI i ML

VMware Cloud Foundation
30.08.2019

Lekkość i moc

Toshiba Portégé A30-E
30.08.2019

Bez przestojów

APC Easy UPS On-Line
29.08.2019

Duże moce

Lenovo ThinkSystem SR635 i SR655

Pobieranie plików z internetu – legalne czy zakazane?

Data publikacji: 01-09-2014 Autor: Monika Brzozowska

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy wolno pobierać pliki udostępniane w internecie czy nie. Wszystko to zależy od tego, co pobieramy, dla kogo, skąd kopiujemy pliki, w jakim miejscu, czy coś równocześnie udostępniamy.

W prokuraturach i na wokandach sądowych coraz częściej pojawiają się sprawy dotyczące ściągania plików muzycznych. Nie chodzi jednak o sprawy klasycznego kopiowania plików, ale pobieranie i rozpowszechnianie w systemie peer-2-peer. Nie ogłoszono jednak jeszcze żadnego wyroku sądowego w tych sprawach (poza wyrokami, w których oskarżeni dobrowolnie poddali się karze), w którym sąd badałby faktycznie kwestie dotyczące odpowiedzialności za ściąganie i rozpowszechnianie plików za pomocą systemu P2P. Z punktu widzenia prawnika zagadnienie to jest ciekawe i niejednoznaczne pod względem prawnym.

> CO ŚCIĄGAMY I DLA KOGO

Na początek należy wskazać, że treści zamieszczane w internecie mogą być (i w większości przypadków są) utworami w rozumieniu prawa autorskiego. Mogą to być fotografie, teksty, filmy, rysunki, piosenki. Według art. 1 prawa autorskiego utwór jest to bowiem każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci. Z definicją tą ściśle związana jest kwestia praw autorskich (majątkowych, osobistych oraz zależnych) do takich utworów. Pamiętać należy, że na podstawie art. 17 prawa autorskiego korzystanie i rozpowszechnienie oraz wynagrodzenia z tytułu korzystania należą do podmiotu uprawnionego. Co do zasady tylko za zgodą tego podmiotu można korzystać z takiego utworu.

Pokusa pobierania treści z internetu jest jednak tak silna, że użytkownicy nie respektują praw autorskich i masowo kopiują pliki z sieci bez zgody autora lub podmiotu uprawnionego. Wynika to m.in. zarówno z łatwości dotarcia, jak i powszechnej dostępności tych treści. Nie bez znaczenia są również koszty, których użytkownik nie ponosi, kopiując pliki z sieci.

Pobieranie z internetu ściśle powiązane jest z tzw. dozwolonym użytkiem prywatnym. Jeśli kopiujemy pliki z portali hostujących typu YouTube czy Chomikuj, odpowiedzialność cywilną lub karną może ponieść użytkownik, który udostępnia dane. Osoby pobierające pliki z takich portali zasłaniają się dozwolonym użytkiem prywatnym, a portale odpowiednimi zapisami w regulaminach.

> DOZWOLONY UŻYTEK PRYWATNY

Pojęcie dozwolonego użytku prywatnego pojawia się w art. 23 prawa autorskiego. Zgodnie z tym zapisem „bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego”. Zasada dozwolonego użytku nie dotyczy baz danych, które spełniają cechy utworu, oraz programów komputerowych. W praktyce oznacza to, że nie można skopiować z sieci komercyjnej wersji programu komputerowego i korzystać z niej w ramach tzw. użytku własnego (prywatnego). 

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"