Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


17.09.2019

PLNOG23 czyli sieci 5G,...

Największa polska konferencja telekomunikacyjna powraca do Krakowa! Wśród nowości ścieżka...
05.09.2019

Cloudya – nowa usługa NFON

Po ponad dekadzie ciągłego rozwoju technologii Cloudya, swobodna i niczym nie ograniczona...
02.09.2019

Na dużą skalę

Kaspersky Hybrid Cloud Security
02.09.2019

Bezpieczny brzeg sieci

Fortinet Secure SD-Branch
02.09.2019

Nowoczesne centra danych

AMD EPYC
30.08.2019

Dostęp do AI i ML

VMware Cloud Foundation
30.08.2019

Lekkość i moc

Toshiba Portégé A30-E
30.08.2019

Bez przestojów

APC Easy UPS On-Line
29.08.2019

Duże moce

Lenovo ThinkSystem SR635 i SR655

Automatyzacja zadań w microsoft azure

Data publikacji: 03-11-2014 Autor: Marek Krupa
Automatyka Azure nie jest...
Podstawowym elementem...

Systemy do automatyzacji zadań i procesów pozwalają obniżać koszty, skracać czas reakcji na zdarzenia oraz eliminować wiele możliwych błędów. Dzięki temu stają się elementem krytycznym z punktu widzenia działania firmy.

Automatyka Azure dostarcza funkcji orkiestracji dla zasobów chmury publicznej. Podobne rozwiązanie można było wcześniej stosować w środowisku chmury prywatnej, wykorzystując silnik Service Management Automation (Usługa Zarządzania Automatyzacją) oraz Windows Azure Pack w połączeniu z System Center 2012 R2 Orchestrator. Główna różnica pomiędzy tymi rozwiązaniami polega na tym, że Azure Automation (Automatyka Azure) działa w ramach subskrypcji Microsoft Azure i wykorzystuje do automatyzacji wysoko dostępny silnik wykonywania przepływów, natomiast rozwiązanie chmury prywatnej działa w serwerowni lokalnej.

> Automatyzacja w Azure

Automatyka Azure pozwala na wykonywanie automatycznego dostarczania usług oraz ich monitorowania bez konieczności ręcznego budowania nowego, odseparowanego środowiska służącego do automatyzacji i zarządzania nim. Wszystko dostajemy w pudełku, jako rozwiązanie mocno skalowalne i wysoko dostępne.

Mechanizm automatyzacji zadań podobnie jak w System Center 2012 R2 Orchestratorze bazuje na tzw. runbookach, które pozwalają definiować zadania automatyzacji. Zautomatyzować można działanie przeróżnych zdarzeń i operacji w wielu obszarach działania chmury obliczeniowej – począwszy od wdrożenia usług, poprzez ich monitorowanie i optymalizację. Jako przykłady automatyzacji można podać możliwość wykonywania kopii zapasowej bazy danych SQL według zadanego harmonogramu, wgrywanie poprawek do maszyn wirtualnych bez przerywania ich pracy, reagowanie na powstałe alerty czy wdrażanie maszyn wirtualnych lub usług.

Automatyzacja zadań może być realizowana na usługach hostowanych bezpośrednio w Windows Azure. Ponieważ runbooki bazują na skryptach PowerShella, można uznać, że platforma jest otwarta na różne inne systemy, którymi zarządzamy lub którymi będziemy zarządzać.

> Konfiguracja platformy

Konfigurację platformy zaczynamy od włączenia usługi Automatyki Azure. W tym celu należy zalogować się do portalu https://account.microsoft­azure.com, przejść na podstronę Funkcje do testowania i wybrać z listy dostępnych funkcji usługę Windows Azure Automation. W celu jej aktywowania należy kliknąć łącze Try it now.

Konto automatyki

Po aktywowaniu usługi można w panelu administracyjnym Windows Azure utworzyć konto automatyki (Automation accounts). Konto jest kontenerem, w którym będą przechowywane wszystkie zasoby potrzebne do automatyzacji, takie jak runbooki, zadania oraz zasoby. Usługa Automatyki Azure pozwala na zdefiniowanie wielu kont automatyki. Każde konto jest związane z jedną subskrypcją Microsoft Azure. Jednocześnie jedna subskrypcja może zostać powiązana z wieloma kontami automatyki. Kilka tego typu kont pozwala na izolację zasobów automatyki.

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"