Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


23.06.2020

PLNOG Online

PLNOG Online
23.06.2020

Nowe zagrożenie

Ramsay
23.06.2020

Chmurowe kopie

Veeam Backup dla Microsoft Azure
19.06.2020

Nowości w kontenerach

Red Hat OpenShift 4.4
19.06.2020

Analityka bezpieczeństwa

FortiAI
19.06.2020

UPS dla obliczeń edge

Schneider APC Smart-UPS
16.06.2020

Przemysłowe SD

Nowe karty Transcend
16.06.2020

Storage dla SMB

QNAP TS-451DeU
16.06.2020

Pamięć masowa

Dell EMC PowerStore

Odpowiedzialność administratora za naruszenie dóbr osobistych

Data publikacji: 03-02-2015 Autor: Monika Brzozowska

Na wokandach sądowych coraz częściej pojawiają się pozwy oraz akty oskarżenia związane z naruszeniem w internecie dóbr osobistych. W sieci oceniamy innych, przedstawiamy swoje poglądy, publikujemy wizerunki itp. Warto jednak podkreślić, że wolność wypowiedzi i rozpowszechniania informacji ma swoje granice – są nimi prywatność, dobre imię i wizerunek danej osoby.

W kontekście naruszenia dóbr osobistych musi być rozpatrywanych wiele aspektów. Jednak podstawą jest fakt, że podmioty pokrzywdzone (m.in. osoby fizyczne, spółki, przedsiębiorcy) mogą skutecznie dochodzić swoich praw. Pytania, które w momencie pojawienia się problemu nasuwają się pokrzywdzonym, to: jakie dobra osobiste mogą być naruszone w internecie? Czy w sieci każdy może swobodnie przedstawiać swoje opinie? Kto może zostać pociągnięty do odpowiedzialności? Jaki sąd będzie rozstrzygał sprawę i według jakiego prawa (jeśli np. administrator lub internauta są obywatelami Wielkiej Brytanii)? Jakie roszczenia przysługują pokrzywdzonemu?

> PYTANIA, WĄTPLIWOŚCI, PRZEPISY

Z punktu widzenia administratora (właściciela lub usługodawcy) pojawiają się też wątpliwości, które koncentrują się wokół następujących zagadnień:

 

  • jakie faktyczne działania, zwroty, wyrażenia, treści mogą naruszać dobra osobiste innych osób?
  • co musi przedstawić żądający usunięcia danych, wpisów, plików, dokumentów itp., aby osoba administrująca zasobami/serwerami faktycznie mogła zrealizować to żądanie?
  • czy administrator może ponieść odpowiedzialność karną „zamiast” użytkownika, który faktycznie znieważył lub zniesławił daną firmę lub osobę?
  • czy od administratora można żądać odszkodowania lub/i zadośćuczynienia finansowego w sytuacji naruszenia dóbr osobistych?

 

Dla potrzeb niniejszego artykułu pojęcie „administrator” będzie oznaczało podmiot, który ma faktyczną władzę, aby usunąć dane treści z przestrzeni publicznej (internetu lub intranetu). Jednocześnie należy wskazać, że nie ma obecnie aktu prawnego (ustawy, rozporządzenia, dyrektywy unijnej), który w sposób jednoznaczny, jednolity i kompleksowy regulowałby problematykę dóbr osobistych w sieci. Dlatego też w trakcie postępowań związanych z dobrami osobistymi musi zostać uwzględniony szereg aktów prawnych.

Do najważniejszych, z punktu widzenia administratora IT, należą przede wszystkim: kodeks cywilny (art. 23, 24, 448), kodeks karny (art. 212 § 2 i 216 § 2) oraz ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną (głównie art. 14 związany z problematyką odpowiedzialności administratorów i podmiotów hostujących) i ustawa Prawo prasowe (związane z problematyką forum internetowego w tzw. e-prasie).

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"