Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


21.08.2019

Czy Twoja firma spełnia...

RODO czyli Ogólne rozporządzenie o ochronie danych lub też inaczej rozporządzenie o...
07.08.2019

It-sa 8-10 October 2019 r. |...

It-sa is one of the leading international trade fairs for IT security. With around 700...
08.07.2019

Narzędzie EDR

ESET Enterprise Inspector
08.07.2019

Usuwanie skutków awarii

Veeam Availability Orchestrator v2
08.07.2019

Indywidualna konfiguracja

baramundi Management Suite 2019
05.07.2019

Technologia Ceph

SUSE Enterprise Storage 6
05.07.2019

Szybkie i bezpieczne...

Konica Minolta bizhub i-Series
05.07.2019

Edge computing

Atos BullSequana Edge
04.07.2019

Terabitowa ochrona

Check Point 16000 i 26000

Odpowiedzialność administratora za naruszenie dóbr osobistych

Data publikacji: 03-02-2015 Autor: Monika Brzozowska

Na wokandach sądowych coraz częściej pojawiają się pozwy oraz akty oskarżenia związane z naruszeniem w internecie dóbr osobistych. W sieci oceniamy innych, przedstawiamy swoje poglądy, publikujemy wizerunki itp. Warto jednak podkreślić, że wolność wypowiedzi i rozpowszechniania informacji ma swoje granice – są nimi prywatność, dobre imię i wizerunek danej osoby.

W kontekście naruszenia dóbr osobistych musi być rozpatrywanych wiele aspektów. Jednak podstawą jest fakt, że podmioty pokrzywdzone (m.in. osoby fizyczne, spółki, przedsiębiorcy) mogą skutecznie dochodzić swoich praw. Pytania, które w momencie pojawienia się problemu nasuwają się pokrzywdzonym, to: jakie dobra osobiste mogą być naruszone w internecie? Czy w sieci każdy może swobodnie przedstawiać swoje opinie? Kto może zostać pociągnięty do odpowiedzialności? Jaki sąd będzie rozstrzygał sprawę i według jakiego prawa (jeśli np. administrator lub internauta są obywatelami Wielkiej Brytanii)? Jakie roszczenia przysługują pokrzywdzonemu?

> PYTANIA, WĄTPLIWOŚCI, PRZEPISY

Z punktu widzenia administratora (właściciela lub usługodawcy) pojawiają się też wątpliwości, które koncentrują się wokół następujących zagadnień:

 

  • jakie faktyczne działania, zwroty, wyrażenia, treści mogą naruszać dobra osobiste innych osób?
  • co musi przedstawić żądający usunięcia danych, wpisów, plików, dokumentów itp., aby osoba administrująca zasobami/serwerami faktycznie mogła zrealizować to żądanie?
  • czy administrator może ponieść odpowiedzialność karną „zamiast” użytkownika, który faktycznie znieważył lub zniesławił daną firmę lub osobę?
  • czy od administratora można żądać odszkodowania lub/i zadośćuczynienia finansowego w sytuacji naruszenia dóbr osobistych?

 

Dla potrzeb niniejszego artykułu pojęcie „administrator” będzie oznaczało podmiot, który ma faktyczną władzę, aby usunąć dane treści z przestrzeni publicznej (internetu lub intranetu). Jednocześnie należy wskazać, że nie ma obecnie aktu prawnego (ustawy, rozporządzenia, dyrektywy unijnej), który w sposób jednoznaczny, jednolity i kompleksowy regulowałby problematykę dóbr osobistych w sieci. Dlatego też w trakcie postępowań związanych z dobrami osobistymi musi zostać uwzględniony szereg aktów prawnych.

Do najważniejszych, z punktu widzenia administratora IT, należą przede wszystkim: kodeks cywilny (art. 23, 24, 448), kodeks karny (art. 212 § 2 i 216 § 2) oraz ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną (głównie art. 14 związany z problematyką odpowiedzialności administratorów i podmiotów hostujących) i ustawa Prawo prasowe (związane z problematyką forum internetowego w tzw. e-prasie).

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"