Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


10.06.2019

Inteligentne zarządzanie...

W dniach 11, 12 i 13 czerwca – odpowiednio – w Gdańsku, w Warszawie i w Katowicach,...
27.05.2019

Rozwiązania na platformie GCP

Citrix SD-WAN i Citrix ADC
27.05.2019

Chmura hybrydowa

Dell Technologies Cloud
27.05.2019

Uproszczona komunikacja

Cisco Webex
24.05.2019

Konferencja IT Manager of...

W dniach 12–14 czerwca w Sopocie odbędzie się konferencja IT Manager of Tomorrow 2019. To...
24.05.2019

Ochrona sieci

Fortinet FortiOS 6.2
24.05.2019

Mniejsza złożoność

Rittal VX25 Ri4Power
24.05.2019

All-in-one NAS

QNAP TDS-16489U R2
24.05.2019

Układy SoC

AMD Ryzen Embedded R1000

Wydajność kontrolowana

Data publikacji: 21-04-2015 Autor: Jacek Kiciński

Zagadnienia dotyczące tzw. ładu informatycznego (IT Governance) nabierają obecnie szczególnego znaczenia zarówno na poziomie teorii, jak i praktyki. Coraz ważniejsze jest bowiem zintegrowane podejście do zarządzania IT. Przykładem takiej metodyki jest COBIT 5.

COBIT 5 (Control OBjectives for Information and related Technology) promuje holistyczne podejście do ładu informatycznego oraz zarządzania IT – wychodząc daleko poza działy informatyczne, obejmuje całość przedsiębiorstwa, a w szczególności bierze pod uwagę potrzeby nie tylko wewnętrznych, ale również zewnętrznych interesariuszy. Podstawowym zastosowaniem opisywanej metodyki jest doskonalenie w organizacji ładu informatycznego oraz zarządzania IT zorientowanego na realizację potrzeb interesariuszy i realizację celów organizacji. COBIT 5 to tzw. business framework oferujący spójne ramy biznesowe oraz pryncypia, dobre praktyki, narzędzia i modele analityczne służące do budowania ładu informatycznego oraz systemu zarządzania IT. Wdrożenie COBIT 5 w organizacji wprowadza wspólny język w komunikacji między biznesem a IT oraz wspiera maksymalizowanie wartości biznesowej związanej z wykorzystaniem rozwiązań informatycznych. Metodykę można wykorzystywać niezależnie od wielkości organizacji i branży, w której ona działa.

> HISTORIA METODYKI

Prace nad standardem COBIT rozpoczęły się w 1992 roku. Pierwszą wersję wydano cztery lata później. Koncentrowała się ona na audycie IT, a w kolejnych wersjach dodawano obszary kontroli, zarządzania oraz ładu informatycznego. Tworząc COBIT 5, ISACA postanowiła połączyć w jednym standardzie wiedzę wcześniej rozproszoną w różnych metodykach i opracowaniach stworzonych i rozwijanych przez ISACA, przede wszystkim zawartą w COBIT 4.1, Val IT 2.0 oraz Risk IT, ale także w BMIS, ITAF i innych. COBIT 5 został opublikowany w 2012 roku. Autorem i właścicielem COBIT 5 jest stowarzyszenie ISACA zajmujące się zagadnieniami bezpieczeństwa, ryzyka, audytu, ładu, zarządzania w obszarze IT. Certyfikaty wydawane przez ISACA (CISA, CISM, CRISC, CGEIT) potwierdzają kompleksową wiedzę, umiejętności i doświadczenie ich posiadaczy oraz są powszechnie uznawane i cenione na całym świecie. Stowarzyszenie działa w 180 krajach i zrzesza ponad 100 000 członków.

> PRYNCYPIA COBIT 5

COBIT 5 bazuje na pryncypiach i tzw. czynnikach umożliwiających (enablers), które są określane na wysokim poziomie ogólności i mogą być stosowane przez organizacje o różnej wielkości, bez względu na to, czy są to przedsiębiorstwa komercyjne, czy stowarzyszenia działające w sektorze non profit lub sektorze publicznym. Pryncypia są fundamentem COBIT 5 i powinny być podstawą budowy ładu informatycznego i zarządzania IT w organizacji. Należą do nich:

1. Zaspokajanie potrzeb interesariuszy
2. Obejmowanie całej organizacji
3. Zastosowanie pojedynczych zintegrowanych ram biznesowych
4. Umożliwianie holistycznego podejścia
5. Oddzielenie ładu informatycznego od zarządzania IT

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"