Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


25.10.2019

Skalowalna infrastruktura

Red Hat OpenStack Platform 15
25.10.2019

Cienki klient 2.0

Windows Virtual Desktop
25.10.2019

Nowy sprzęt Microsoftu

Rodzina Surface się powiększa
24.10.2019

Serwery ARM

Oracle stawia na Ampere Computing
24.10.2019

Wszechstronny i elegancki

Dell XPS 15
10.10.2019

CYBERSEC EXPO - największe w...

Bezpieczeństwo cyfrowe nie jest problemem dotyczącym jedynie działów IT. Obecnie stanowi...
30.09.2019

Nowości w wirtualizacji

VMware World 2019
30.09.2019

Bezpieczeństwo mobile-first

Android 10

Wydajność kontrolowana

Data publikacji: 21-04-2015 Autor: Jacek Kiciński

Zagadnienia dotyczące tzw. ładu informatycznego (IT Governance) nabierają obecnie szczególnego znaczenia zarówno na poziomie teorii, jak i praktyki. Coraz ważniejsze jest bowiem zintegrowane podejście do zarządzania IT. Przykładem takiej metodyki jest COBIT 5.

COBIT 5 (Control OBjectives for Information and related Technology) promuje holistyczne podejście do ładu informatycznego oraz zarządzania IT – wychodząc daleko poza działy informatyczne, obejmuje całość przedsiębiorstwa, a w szczególności bierze pod uwagę potrzeby nie tylko wewnętrznych, ale również zewnętrznych interesariuszy. Podstawowym zastosowaniem opisywanej metodyki jest doskonalenie w organizacji ładu informatycznego oraz zarządzania IT zorientowanego na realizację potrzeb interesariuszy i realizację celów organizacji. COBIT 5 to tzw. business framework oferujący spójne ramy biznesowe oraz pryncypia, dobre praktyki, narzędzia i modele analityczne służące do budowania ładu informatycznego oraz systemu zarządzania IT. Wdrożenie COBIT 5 w organizacji wprowadza wspólny język w komunikacji między biznesem a IT oraz wspiera maksymalizowanie wartości biznesowej związanej z wykorzystaniem rozwiązań informatycznych. Metodykę można wykorzystywać niezależnie od wielkości organizacji i branży, w której ona działa.

> HISTORIA METODYKI

Prace nad standardem COBIT rozpoczęły się w 1992 roku. Pierwszą wersję wydano cztery lata później. Koncentrowała się ona na audycie IT, a w kolejnych wersjach dodawano obszary kontroli, zarządzania oraz ładu informatycznego. Tworząc COBIT 5, ISACA postanowiła połączyć w jednym standardzie wiedzę wcześniej rozproszoną w różnych metodykach i opracowaniach stworzonych i rozwijanych przez ISACA, przede wszystkim zawartą w COBIT 4.1, Val IT 2.0 oraz Risk IT, ale także w BMIS, ITAF i innych. COBIT 5 został opublikowany w 2012 roku. Autorem i właścicielem COBIT 5 jest stowarzyszenie ISACA zajmujące się zagadnieniami bezpieczeństwa, ryzyka, audytu, ładu, zarządzania w obszarze IT. Certyfikaty wydawane przez ISACA (CISA, CISM, CRISC, CGEIT) potwierdzają kompleksową wiedzę, umiejętności i doświadczenie ich posiadaczy oraz są powszechnie uznawane i cenione na całym świecie. Stowarzyszenie działa w 180 krajach i zrzesza ponad 100 000 członków.

> PRYNCYPIA COBIT 5

COBIT 5 bazuje na pryncypiach i tzw. czynnikach umożliwiających (enablers), które są określane na wysokim poziomie ogólności i mogą być stosowane przez organizacje o różnej wielkości, bez względu na to, czy są to przedsiębiorstwa komercyjne, czy stowarzyszenia działające w sektorze non profit lub sektorze publicznym. Pryncypia są fundamentem COBIT 5 i powinny być podstawą budowy ładu informatycznego i zarządzania IT w organizacji. Należą do nich:

1. Zaspokajanie potrzeb interesariuszy
2. Obejmowanie całej organizacji
3. Zastosowanie pojedynczych zintegrowanych ram biznesowych
4. Umożliwianie holistycznego podejścia
5. Oddzielenie ładu informatycznego od zarządzania IT

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"