Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


07.08.2019

Kurzinformation it-sa, 8-10...

It-sa is one of the leading international trade fairs for IT security. With around 700...
08.07.2019

Narzędzie EDR

ESET Enterprise Inspector
08.07.2019

Usuwanie skutków awarii

Veeam Availability Orchestrator v2
08.07.2019

Indywidualna konfiguracja

baramundi Management Suite 2019
05.07.2019

Technologia Ceph

SUSE Enterprise Storage 6
05.07.2019

Szybkie i bezpieczne...

Konica Minolta bizhub i-Series
05.07.2019

Edge computing

Atos BullSequana Edge
04.07.2019

Terabitowa ochrona

Check Point 16000 i 26000
04.07.2019

Obsługa wideokonferencji

Poly G7500

Data mining – zastosowania

Data publikacji: 22-05-2015 Autor: Grzegorz Kubera
Wykorzystanie przestrzeni...
Wyniki budowy modeli...

Eksploracja danych to wykorzystywanie komputerów do znajdowania ukrytych dla człowieka prawidłowości w wielkich zbiorach danych. Wyjaśniamy, dlaczego warto zainteresować się data miningiem.

Eksploracja danych (data mining) to automatyczne przesiewanie dużych ilości danych w celu uzyskania cennych informacji i formułowania prognoz. Podobne procesy były stosowane przez statystyków od dziesiątków lat, choć oczywiście nosiły inną nazwę. Termin data mining pojawił się dopiero w latach 90. i był używany jedynie przez osoby zajmujące się bazami danych.

Gregory Piatetsky-Shapiro jest autorem terminu „Knowledge Discovery in Databases”, czyli odkrywania wiedzy ukrytej w bazach danych, który obecnie często stosuje się zamiennie z data miningiem. Ten drugi termin stał się popularny zwłaszcza w prasie, niemniej oba dotyczą w zasadzie tego samego. Data mining nie jest nową koncepcją. Od dawna jest obecny na rynku w wielu praktycznych zastosowaniach. Niemniej dopiero od paru lat zyskuje na popularności, na co wpływ ma zmieniające się otoczenie i dynamiczny rozwój technologiczny. Nie tylko komputery zapewniają coraz większą moc obliczeniową, dzięki czemu są w stanie szybciej przetwarzać cyfrowe dane. Również ludzie generują ich coraz więcej. Dla zobrazowania: w 2003 r. całkowita ilość danych utworzonych od początku epoki cyfrowej wynosiła pięć eksabajtów, podczas gdy w 2014 r. pięć eksabajtów danych przybywało co dwa dni.

Ponieważ obecnie szybko rozwija się internet rzeczy, czyli pojawia się coraz więcej urządzeń łączących się z internetem i generujących dane, a także coraz więcej ludzi korzysta z komputerów czy smartfonów, w najbliższych latach czeka nas prawdziwa eksplozja danych. Firmy zajmujące się pamięciami masowymi obawiają się nawet, że nie będą w stanie nadążyć za popytem na przechowywanie danych, dlatego pracują nad nowymi technologiami, począwszy od zapisywania danych w nici DNA, po technologię HAMR, czyli magnetyczny zapis wspomagany ciepłem. Ta druga ma zadebiutować w postaci gotowych nośników danych już w przyszłym roku.

Jeśli dodamy, że w 2010 r. ok. 1,8 mld ludzi miało dostęp do internetu, a do 2020 ma być aż 5 mld internautów, nie powinny dziwić prognozy ekspertów i analityków rynku, według których data mining może odmienić wiele branż, zapewniając firmom przetrwanie w szybko zmieniającej się rzeczywistości. – Ciekawe jest, że podczas gdy dawniej celem większości naszych projektów analitycznych i wdrożeniowych data mining była redukcja kosztów, obecnie coraz częściej pomagamy naszym klientom zwiększać ich przychody – mówi Jacek Jakubowski, prezes zarządu StatSoft Polska, producenta rozwiązań do wydobywania z danych użytecznej wiedzy. – Obserwujemy również ostatnio wzrost liczby wdrożeń data mining w zastosowaniach technologicznych i produkcyjnych.

> DECYZJE PODPARTE DANYMI

Na data mining uwagę powinny zwrócić przede wszystkim firmy, które mają bardzo dużo danych i mogą wykorzystać ich analizę do optymalizacji decyzji biznesowych. Drążenie danych pozwala znaleźć więcej powiązań, często inaczej wręcz niemożliwych do odkrycia, pomiędzy posiadanymi informacjami. 

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"