Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


23.06.2020

PLNOG Online

PLNOG Online
23.06.2020

Nowe zagrożenie

Ramsay
23.06.2020

Chmurowe kopie

Veeam Backup dla Microsoft Azure
19.06.2020

Nowości w kontenerach

Red Hat OpenShift 4.4
19.06.2020

Analityka bezpieczeństwa

FortiAI
19.06.2020

UPS dla obliczeń edge

Schneider APC Smart-UPS
16.06.2020

Przemysłowe SD

Nowe karty Transcend
16.06.2020

Storage dla SMB

QNAP TS-451DeU
16.06.2020

Pamięć masowa

Dell EMC PowerStore

Ochrona prawna dokumentacji wdrożeniowej

Data publikacji: 28-10-2015 Autor: Monika Brzozowska

Czy dokumentacja wdrożeniowa jest utworem i podlega ochronie prawnej? Czy autor dokumentacji jest uprawniony do roszczeń z tytułu naruszenia praw autorskich? Czy jest możliwe wstrzymanie inwestycji po stwierdzeniu wad prawnych dokumentacji? Na te pytania staramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Kwestia dokumentacji wdrożeniowej budzi wątpliwości wśród prawników zajmujących się tą tematyką, dlatego warto nieco bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu i spróbować odpowiedzieć na trzy pytania:
 

  • Czy dokumentacja wdrożeniowa (systemu informatycznego) jest chroniona przez prawo autorskie?
  • Jakie konsekwencje niosłoby dla zamawiającego ewentualne wystąpienie na drogę sądową przez autora dokumentacji (firmę/twórcę/uprawnionego) z uwagi na naruszenie jego praw autorskich do dokumentacji?
  • Czy rozpoczęcie ewentualnego sporu sądowego mogłoby mieć jakikolwiek wpływ na przebieg i czas trwania inwestycji – proces wdrożenia i korzystania z systemu?


Kluczowa jest odpowiedź na pytanie, czy taka dokumentacja może stanowić utwór w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (DzU z 1994 r. nr 24, poz. 83). Pojęcie utworu zostało zdefiniowane w ust. 1 omawianej ustawy jako „każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia". Zawarta w ust. 1 syntetyczna definicja została uzupełniona o przykładowy katalog utworów, co oznacza, że wyliczenie to nie stanowi zamkniętego zbioru. Aby więc udzielić odpowiedzi na pytanie, czy dokumentacja wdrożeniowa może stanowić utwór, należy przeprowadzić analizę dokumentacji pod kątem tego, czy projekt taki spełnia przesłanki, które umożliwią zakwalifikowanie go jako utworu zgodnie z przepisami z zakresu prawa autorskiego.

Należy zacząć od wyjaśnienia znaczenia pojęcia „utwór”. Aby wytwór niematerialny mógł zostać zakwalifikowany jako utwór w rozumieniu art. 1 ust. 1 pr. aut., powinien spełniać łącznie następujące warunki:

 

  • stanowić rezultat pracy człowieka (twórcy),
  • stanowić przejaw działalności twórczej,
  • mieć indywidualny charakter,
  • zostać ustalony.


Choć ustalenie, czy spełniona została pierwsza przesłanka, jest raczej oczywiste, niewątpliwie kolejne trzy warunki wymagają szerszego omówienia.

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"