Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


31.08.2020

Konferencja PIKE 2020 „Nowy...

Polska Izba Komunikacji Elektronicznej wraz z Polską Fundacją Wspierania Rozwoju...
31.08.2020

Sprawna migracja

Oracle Cloud VMware Solution
31.08.2020

Aktywne cybergangi

Grupa Lazarus
31.08.2020

Coraz groźniej

Ransomware
31.08.2020

Analityka w chmurze

SAS Viya 4
31.08.2020

Fujitsu

Fujitsu zaprezentowało odświeżone portfolio biurowych komputerów stacjonarnych Esprimo...
31.08.2020

Monitory dla biura

EIZO FlexScan
27.08.2020

ABBYY FineReader Server –...

Obecna sytuacja na świecie spowodowała, że musieliśmy się odnaleźć w nowych realiach...
27.08.2020

E-commerce ratuje gospodarkę

W tym roku rodzimy handel elektroniczny odnotowuje najwyższy – od kilkunastu lat –...

Technologie IT w finansach

Data publikacji: 11-01-2016 Autor: Grzegorz Kubera
Wealthfront.com to platforma...
Billon to system pozwalający...
Platforma upraszczająca...

Startupy technologiczne coraz śmielej wkraczają w świat sektora finansów. Banki czują ich oddech na plecach, a inwestorzy chętnie wspierają nowoczesne inicjatywy. Sektor finansowy nigdy nie był tak ciekawy jak obecnie. I lukratywny – dla tych, którym uda się znaleźć swoją niszę.

FinTech (skrót od Financial Technology) to atrakcyjny obszar sektora finansowego zarówno dla założycieli startupów, jak i inwestorów. Na rynku tym obecnie działa już ponad 30 tzw. jednorożców, czyli startupów, których wartość wycenia się na więcej niż 1 mld dol. Według analityków CB Insights liczba inwestycji w technologie związane z finansami dynamicznie wzrastała w ostatnich pięciu latach. Obecnie jest ich czterokrotnie więcej niż w 2010 r., a najwięcej wspomnianych jednorożców działa w segmencie pożyczek (11) oraz systemów płatności (11). Inne obszary powiązane z finansami, które cieszą się dużą popularnością inwestorów, to m.in. ubezpieczenia, inwestycje i waluta bitcoin.


Co nakręca ciągle rosnące zainteresowanie sektorem finansów? Analitycy przytaczają dwa czynniki. Po pierwsze, kryzys gospodarczy z 2008 r., który spowodował, że pracę straciło wielu specjalistów z dużych banków, a to z kolei sprawiło, że duża część z nich pracuje teraz nad własnymi startupami. Kryzys sprawił też, że wielu ludziom trudniej dostać kredyt od banku. Taki stan rzeczy stworzył szanse biznesowe dla przedsiębiorców, stawiających np. na firmy specjalizujące się w social lendingu (tzw. pożyczki społecznościowe).


Drugim powodem jest mniejsza bariera wejścia. Wiele z narzędzi umożliwiających stworzenie biznesu wymaga użycia mniejszej ilości zasobów, jest łatwiej dostępnych i coraz bardziej zaawansowanych. Olbrzymie znaczenie ma m.in. możliwość korzystania z cloud computingu. Nie można jednak powiedzieć, że trafiliśmy do finansowego eldorado. Owszem, tworzenie oprogramowania i aplikacji jest tańsze niż przed kilkoma laty, ale pozostałe wyzwania stojące przed nową firmą w większości przypadków pozostały niezmienne. – Nawet najlepsza idea wymaga czasochłonnego procesu koncepcyjnego, stworzenia wizji produktu i planu wyjścia z tak zwanej doliny śmierci, czyli etapu, w którym koszty przewyższają zyski – podkreśla Marcin Spychała, Trusteer Sales Manager, pracujący w polskim oddziale IBM.


Jeżeli decydujemy się na stworzenie startupu w sektorze finansów, trzeba też zarezerwować sobie sporo czasu na czytanie. – Sama wiedza programistyczna nie wystarcza – mówi Marcin Stefaniak, CEO Fakturownia.pl i Sugester.pl. – Trzeba też dobrze zrozumieć specyfikę danej branży: przepisy, procedury, wymagania. Akurat finanse ogólnie, a księgowość konkretnie, wymagają naprawdę sporego przygotowania teoretycznego – dodaje. Stefaniak zauważa przy tym, że finanse to branża, którą łatwo opisać zbiorem reguł. To sprawia, że dobrze poddaje się oprogramowaniu i tworzenie aplikacji czy usług online jest wyraźnie łatwiejsze.


Dużą zachętą do prowadzenia biznesu w FinTech jest również dynamicznie rozwijający się rynek mobilny. Coraz więcej osób korzysta ze smartfonów z dostępem do internetu, kupując w ten sposób coraz więcej towarów oraz robiąc przelewy. W raporcie Global Mobile Banking Report firmy KPMG można przeczytać, że w ciągu najbliższych czterech lat liczba użytkowników korzystających z bankowości mobilnej wzrośnie do 1,8 mld. Szybki rozwój bankowości i systemów płatniczych można zaobserwować szczególnie w krajach rozwijających się (patrz ramka Nowe trendy). Zainteresowanie banków sektorem FinTech powoduje ponadto, że powstaje dużo startupów liczących na to, że zostaną przejęte przez jeden z dużych banków. 

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"