Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


26.10.2020

Nowa wersja nVision

Można już pobierać nową wersję nVision
26.10.2020

Monitorowanie infrastruktury

Vertiv Environet Alert
23.10.2020

Telefonia w chmurze

NFON Cloudya
23.10.2020

Nowości w EDR

Bitdefender GravityZone
23.10.2020

Wykrywanie anomalii

Flowmon ADS11
23.10.2020

Mobilny monitor

AOC 16T2
22.10.2020

HP Pavilion

HP zaprezentowało nowe laptopy z linii Pavilion.
22.10.2020

Inteligentny monitoring

WD Purple SC QD101
22.10.2020

Przełącznik 2,5GbE

QNAP QSW-1105-5T

Technologia BIM – cyfryzacja budownictwa według otwartych standardów

Data publikacji: 26-05-2017 Autor: Kamil Stolarski, Konrad Majewski, Jerzy Rusin, Wojciech Kalisz

Czy nowy standard oprogramowania – Building Information Model – zastąpi aplikacje CAD? W artykule przedstawiamy różne modele cyfrowych wersji obiektów budowlanych. Opisujemy rolę otwartego formatu wymiany informacji w ramach budowlanego procesu inwestycyjnego prowadzonego w oparciu o technologię BIM, a także jednolitego środowiska informatycznego (CDE) stosowanego do jej obsługi. Omawiamy również kwestie prawne związane z prowadzeniem tego typu inwestycji i z zamówieniami na nie.

W ostatnich latach możemy mówić o regularnym wzroście znaczenia technologii informatycznych dla branży budowlanej. Właściwie obserwujemy dziś proces cyfryzacji budownictwa. Poczesne miejsce zajmuje tutaj technologia BIM (Building Information Modelling). Trudno o jednolitą definicję tego pojęcia, a w literaturze wskazuje się wręcz, że „zdecydowanie za dużo czasu jest ciągle poświęcane na definiowanie, co dokładnie znaczą terminy Building Information Model i Building Information Modeling (D.K. Smith, M. Tardif, Building Information Modeling. A Strategic Implementation Guide for Architects, Engineers, Constructors, and Real Estate, New Jersey 2009, s. XV). W standardach brytyjskich tłumaczy się je jako proces projektowania, budowania i zarządzania obiektem budowlanym lub infrastrukturą przy użyciu informacji elektronicznych dotyczących obiektów. Według normy ISO/TS 12911-2012 Building Information Modelling to raczej proces zarządzania informacjami dotyczącymi obiektów i projektów. Najprościej BIM (Building Information Model) można jednak zdefiniować po prostu jako proces tworzenia cyfrowego modelu zawierającego dane o obiekcie budowlanym (J. Sjøgren, L. Myhre, Norwegian Home Builders’ BIM Manual, 2011, s. 6). Model taki stanowi cyfrową reprezentację danych o obiekcie budowlanym. BIM definiuje się także jako proces generowania i zarządzania danymi budowlanymi (M. Thomassen, BIM & Collaboration in the AEC Industry, Aalborg 2011, s. 10). Wykorzystanie BIM służy do tworzenia i zbierania danych o obiekcie budowlanym i procesie inwestycyjnym, ich analizy, komunikacji w trakcie przedsięwzięcia i wreszcie wsparcia realizacji. BIM jest bowiem repozytorium różnych typów informacji, w tym informacji geometrycznych (wielkości, wymiary, kształt, relacje przestrzenne) i niegeometrycznych (dotyczących poszczególnych komponentów konstrukcji, specyfikacji materiałów oraz danych dotyczących czasu i kosztu wykonania poszczególnych elementów).

> BIM

W piśmiennictwie wskazuje się, że sam akronim BIM wszedł do powszechnego użycia w 2002 r., wraz z artykułem, w którym Jerry Laiserin rozpoczął dyskusję o nowym terminie lub akronimie opisującym nową technologię projektowania, która była już wówczas gotowa, aby zastąpić technologię CAD computer-aided design (D.K. Smith, M. Tardif, Building Information Modeling, s. XV). Jak jednoznacznie stwierdził wówczas J. Laiserin: „branża budowlana nie pójdzie naprzód wraz z nowymi narzędziami, dopóki nie zgodzimy się co do terminu, który zastąpi CAD. Jestem również przekonany, że najlepszym terminem na określenie tego jest Building Information Modeling”. Oczywiście, nie jest on twórcą tego pojęcia, ale wydaje się, że znacznie przyczynił się do jego powszechnego wykorzystania w budownictwie. Niemniej początki technologii BIM sięgają lat 70.

> Modele

W zależności od celu, dla którego powstaje model, wyróżnia się dziś przede wszystkim modele 3D, 4D, 5D, 6D i 7D. Model 3D, w zależności od poziomu szczegółowości i zawartych w nim informacji, stanowi cyfrowy projekt obiektu. Może on odpowiadać, posługując się terminologią budowlaną, na przykład projektowi budowlanemu. Model 4D zawiera symulację czasu realizacji inwestycji, stanowiąc swego rodzaju harmonogram, zaś model 5D pozwala na określenie kosztów wykonania poszczególnych elementów obiektu, służąc tym samym do zarządzania kosztem inwestycji. W przypadku modelu 6D mówi się zazwyczaj o danych pozwalających na określenie efektywności, szczególnie energetycznej, obiektu. Wreszcie model 7D stanowi wirtualną replikę rzeczywistego obiektu, która może stanowić integralną część systemów sterowania i zarządzania.

[...]

Kamil Stolarski, Konrad Majewski – radcowie prawni z SMW Legal Stolarski, Majewski i Współpracownicy Kancelaria Radców Prawnych sp.p., specjaliści z zakresu prawa zamówień publicznych, kontraktów i prawnych aspektów BIM.

Jerzy Rusin, Wojciech Kalisz – inżynierowie, specjaliści i doradcy z zakresu zastosowań technologii BIM na każdym etapie cyklu życia obiektu.

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"