Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


14.05.2019

Bezpłatna konferencja OSEC...

Jako patron medialny serdecznie zapraszamy na bezpłatną konferencję OSEC Forum 2019, któa...
23.04.2019

Optymalizacja zużycia chmury

HPE GreenLake Hybrid Cloud
23.04.2019

Zarządzanie wydajnością

VMware vRealize Operations 7.5
19.04.2019

Technologie open source

SUSECON 2019
19.04.2019

Wyjątkowo małe

OKI seria C800
19.04.2019

Łatwy montaż

Rittal AX i KX
18.04.2019

Technologie wideo

Avaya IX Collaboration Unit
18.04.2019

Krótki rzut

Optoma W318STe i X318STe
18.04.2019

Do mobilnej pracy

Jabra Evolve 65e

Strategiczne technologie i trendy ICT

Data publikacji: 26-11-2018 Autor: Stefan Kaczmarek

Blockchain, obliczenia kwantowe, rozszerzona analityka i sztuczna inteligencja osadzana w urządzeniach i aplikacjach, a także rozwój immersyjnych rozwiązań to – zdaniem analityków firmy Gartner – główne motory zmian, które umożliwią wprowadzanie nowych, cyfrowych modeli biznesowych w 2019 r. i kolejnych latach. W efekcie cyfryzacja środowiska IT w ciągu najbliższych pięciu lat przyspieszy jeszcze bardziej, dynamizując rozwój cyfrowej gospodarki – podkreślają w swoich przewidywaniach eksperci IDC.


Gartner szacuje, że światowe wydatki na IT w 2019 r. wyniosą ok. 3,8 biliona dolarów, co daje wzrost o 3,2% w stosunku do spodziewanych w 2018 r. wydatków na poziomie 3,7 biliona dolarów.

– Mimo że zmienność kursów walutowych i prawdopodobieństwo wojen handlowych nadal odgrywają znaczącą rolę w prognozach dotyczących wydatków na IT, to proces migracji z własnej infrastruktury IT do modeli usługowych przenika wszystkie segmenty ujęte w prognozie – powiedział John-David Lovelock, wiceprezes ds. badań w firmie Gartner. – Przykładem są sygnały świadczące o tym, że coraz więcej firm korzysta z usług w chmurze – zamiast kupować własne serwery przenoszą zasoby IT do chmury. W miarę jak przedsiębiorstwa będą kontynuować transformację cyfrową, przechodzenie na model „płacenia za użytkowanie” będzie podtrzymywane – dodaje Lovelock.

> WZROST WYDATKÓW

Szacuje się, że w 2019 r. wydatki na oprogramowanie dla przedsiębiorstw wzrosną o 8,3%. Oprogramowanie jako usługa (SaaS – Software as a Service) napędza wzrosty w prawie wszystkich segmentach oprogramowania, w szczególności w obszarze zarządzania relacjami z klientami CRM (customer relationship management). W tym roku segment oprogramowania do zarządzania chmurą wzrośnie o ponad 22%, dla porównania: wzrost we wszystkich innych rodzajach oprogramowania wyniesie 6%. Podczas gdy podstawowe aplikacje, takie jak ERP (Enterprise Resource Planning), CRM i łańcuch dostaw, nadal odpowiadają za lwią część przychodów, to rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo i prywatność obecnie cieszą się szczególnym zainteresowaniem. Już 88% CIO (Chief Information Officer) ostatnio ankietowanych w skali globalnej wdrożyło lub planuje w ciągu najbliższych 12 miesięcy wdrażać oprogramowanie do cyber­zabezpieczeń.

W 2018 r. wydatki na infrastrukturę dla centrów danych mają wzrosnąć o 6% dzięki silnemu segmentowi serwerowemu, w którym wydatki wzrosły o ponad 10% w 2017 r., a w bieżącym roku wzrosną o 5,7%. Jednakże według przewidywań Gartnera na rynek serwerów w 2019 r. ponownie wrócą spadki i będzie on zmniejszał się o 1–3 procent rocznie przez następnych 5 lat. To z kolei będzie miało wpływ na ogólne wydatki na systemy dla centrów danych, które w 2019 r. zmniejszą się do 1,6%.

Usługi IT będą stanowiły lwią część ogólnych wydatków na IT w 2019 r., ponieważ według prognoz analityków Gartnera rynek ten przekroczy wartość 1 biliona dolarów w 2019 r., co oznacza wzrost o 4,7% w stosunku do 2018 r. Spodziewane globalne spowolnienie gospodarcze w połączeniu z presją wewnętrzną na ograniczanie inwestycji zmuszą organizacje do optymalizacji zewnętrznych wydatków przedsiębiorstw na usługi biznesowe takie jak konsulting. W ostatnim badaniu Gartnera 46% organizacji wymieniło usługi IT i konsolidację dostawców wśród trzech najefektywniejszych metod optymalizacji kosztów. Z kolei globalne wydatki na usługi komunikacyjne w 2018 r. według prognoz Gartnera wzrosną o 2,4% do 1,425 bln dolarów, natomiast w 2019 r. prognozowane są zmiany w tym segmencie rynku na poziomie 1,2%.

Ogólnoświatowe wydatki na urządzenia – komputery stacjonarne, tablety i telefony komórkowe – wzrosną w 2019 r. o 2,4%, osiągając poziom 706 mld dolarów, w porównaniu z 689 mld w 2018 r. Popyt na komputery osobiste w sektorze korporacyjnym był silny, napędzany ulepszeniami wprowadzanymi w pecetach związanymi z wymaganiami systemu Windows 10, i trend ten powinien się utrzymywać do 2020 r. Jednak na rynek komputerów osobistych może mieć pewien wpływ niedobór procesorów Intel. Gartner przewiduje, że będzie to miało tylko krótkoterminowe skutki, i nie spodziewa się trwałego wpływu na ogólny popyt na komputery. Analitycy uważają, że niedobór może utrzymywać się do 2019 r., natomiast dla Intela priorytetem będą high-endowe procesory, a także procesory dla komputerów biznesowych. W międzyczasie AMD przejmie te części rynku, w których Intel nie zdoła dostarczyć procesorów.

> TOP 10 TRENDÓW ICT

Prognozy na 2019 r. dotyczące wydatków na IT oraz zmieniających się lub jeszcze mało rozpoznawalnych trendów, które będą kształtować branżę teleinformatyczną w latach 2019–2023, analitycy Gartnera przedstawili podczas jesiennej konferencji Gartner Symposium/ITxpo 2018 w Orlando na Florydzie.

TREND 1 – AUTONOMICZNE RZECZY

Autonomiczne rzeczy (autonomous things) to jeden z kluczowych dziesięciu trendów w rankingu „The Gartner Top 10 Strategic Technology Trends”. Jako przykładowe zastosowanie analitycy podają roboty z zaimplementowanymi mechanizmami sztucznej inteligencji (AI robots), które są m.in. używane przy ochronie mienia. Firmy takie jak Microsoft i Uber wykorzystują roboty Knightscope K5 do patrolowania parkingów i dużych terenów. Roboty te potrafią odczytywać tablice rejestracyjne, zgłaszają podejrzane działania i zbierają dane. Niezależnie od tego, czy chodzi o samochody, roboty, czy rolnictwo – autonomiczne rzeczy do realizacji zadań dotychczas wykonywanych przez ludzi wykorzystują mechanizmy sztucznej inteligencji, aby naturalniej oddziaływać na otoczenie.

[...]

Autor współpracuje z pismami oraz serwisami internetowymi poświęconymi technologiom teleinformatycznym, prowadzi autorski blog B2B ICT.

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"