Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


31.12.2020

Cykl webinarów

weinnovators.club
30.12.2020

Integracja z Teams

Veeam Backup
30.12.2020

Namierzanie zagrożeń

Flowmon Networks i Fortinet
30.12.2020

Wsparcie dla przedsiębiorstw

VMware Cloud on AWS
29.12.2020

Nowe NAS-y Thunderbolt 3

QNAP QuTS TVS-h1288X i TVS-h1688X
29.12.2020

Modele kompaktowe

VPL-PHZ60 i VPL-PHZ50
28.12.2020

Dedykowane przemysłowi

Seria TJ
28.12.2020

Nowa generacja

Router QHora-301W

Strategiczne technologie i trendy ICT

Data publikacji: 26-11-2018 Autor: Stefan Kaczmarek

Blockchain, obliczenia kwantowe, rozszerzona analityka i sztuczna inteligencja osadzana w urządzeniach i aplikacjach, a także rozwój immersyjnych rozwiązań to – zdaniem analityków firmy Gartner – główne motory zmian, które umożliwią wprowadzanie nowych, cyfrowych modeli biznesowych w 2019 r. i kolejnych latach. W efekcie cyfryzacja środowiska IT w ciągu najbliższych pięciu lat przyspieszy jeszcze bardziej, dynamizując rozwój cyfrowej gospodarki – podkreślają w swoich przewidywaniach eksperci IDC.


Gartner szacuje, że światowe wydatki na IT w 2019 r. wyniosą ok. 3,8 biliona dolarów, co daje wzrost o 3,2% w stosunku do spodziewanych w 2018 r. wydatków na poziomie 3,7 biliona dolarów.

– Mimo że zmienność kursów walutowych i prawdopodobieństwo wojen handlowych nadal odgrywają znaczącą rolę w prognozach dotyczących wydatków na IT, to proces migracji z własnej infrastruktury IT do modeli usługowych przenika wszystkie segmenty ujęte w prognozie – powiedział John-David Lovelock, wiceprezes ds. badań w firmie Gartner. – Przykładem są sygnały świadczące o tym, że coraz więcej firm korzysta z usług w chmurze – zamiast kupować własne serwery przenoszą zasoby IT do chmury. W miarę jak przedsiębiorstwa będą kontynuować transformację cyfrową, przechodzenie na model „płacenia za użytkowanie” będzie podtrzymywane – dodaje Lovelock.

> WZROST WYDATKÓW

Szacuje się, że w 2019 r. wydatki na oprogramowanie dla przedsiębiorstw wzrosną o 8,3%. Oprogramowanie jako usługa (SaaS – Software as a Service) napędza wzrosty w prawie wszystkich segmentach oprogramowania, w szczególności w obszarze zarządzania relacjami z klientami CRM (customer relationship management). W tym roku segment oprogramowania do zarządzania chmurą wzrośnie o ponad 22%, dla porównania: wzrost we wszystkich innych rodzajach oprogramowania wyniesie 6%. Podczas gdy podstawowe aplikacje, takie jak ERP (Enterprise Resource Planning), CRM i łańcuch dostaw, nadal odpowiadają za lwią część przychodów, to rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo i prywatność obecnie cieszą się szczególnym zainteresowaniem. Już 88% CIO (Chief Information Officer) ostatnio ankietowanych w skali globalnej wdrożyło lub planuje w ciągu najbliższych 12 miesięcy wdrażać oprogramowanie do cyber­zabezpieczeń.

W 2018 r. wydatki na infrastrukturę dla centrów danych mają wzrosnąć o 6% dzięki silnemu segmentowi serwerowemu, w którym wydatki wzrosły o ponad 10% w 2017 r., a w bieżącym roku wzrosną o 5,7%. Jednakże według przewidywań Gartnera na rynek serwerów w 2019 r. ponownie wrócą spadki i będzie on zmniejszał się o 1–3 procent rocznie przez następnych 5 lat. To z kolei będzie miało wpływ na ogólne wydatki na systemy dla centrów danych, które w 2019 r. zmniejszą się do 1,6%.

Usługi IT będą stanowiły lwią część ogólnych wydatków na IT w 2019 r., ponieważ według prognoz analityków Gartnera rynek ten przekroczy wartość 1 biliona dolarów w 2019 r., co oznacza wzrost o 4,7% w stosunku do 2018 r. Spodziewane globalne spowolnienie gospodarcze w połączeniu z presją wewnętrzną na ograniczanie inwestycji zmuszą organizacje do optymalizacji zewnętrznych wydatków przedsiębiorstw na usługi biznesowe takie jak konsulting. W ostatnim badaniu Gartnera 46% organizacji wymieniło usługi IT i konsolidację dostawców wśród trzech najefektywniejszych metod optymalizacji kosztów. Z kolei globalne wydatki na usługi komunikacyjne w 2018 r. według prognoz Gartnera wzrosną o 2,4% do 1,425 bln dolarów, natomiast w 2019 r. prognozowane są zmiany w tym segmencie rynku na poziomie 1,2%.

Ogólnoświatowe wydatki na urządzenia – komputery stacjonarne, tablety i telefony komórkowe – wzrosną w 2019 r. o 2,4%, osiągając poziom 706 mld dolarów, w porównaniu z 689 mld w 2018 r. Popyt na komputery osobiste w sektorze korporacyjnym był silny, napędzany ulepszeniami wprowadzanymi w pecetach związanymi z wymaganiami systemu Windows 10, i trend ten powinien się utrzymywać do 2020 r. Jednak na rynek komputerów osobistych może mieć pewien wpływ niedobór procesorów Intel. Gartner przewiduje, że będzie to miało tylko krótkoterminowe skutki, i nie spodziewa się trwałego wpływu na ogólny popyt na komputery. Analitycy uważają, że niedobór może utrzymywać się do 2019 r., natomiast dla Intela priorytetem będą high-endowe procesory, a także procesory dla komputerów biznesowych. W międzyczasie AMD przejmie te części rynku, w których Intel nie zdoła dostarczyć procesorów.

> TOP 10 TRENDÓW ICT

Prognozy na 2019 r. dotyczące wydatków na IT oraz zmieniających się lub jeszcze mało rozpoznawalnych trendów, które będą kształtować branżę teleinformatyczną w latach 2019–2023, analitycy Gartnera przedstawili podczas jesiennej konferencji Gartner Symposium/ITxpo 2018 w Orlando na Florydzie.

TREND 1 – AUTONOMICZNE RZECZY

Autonomiczne rzeczy (autonomous things) to jeden z kluczowych dziesięciu trendów w rankingu „The Gartner Top 10 Strategic Technology Trends”. Jako przykładowe zastosowanie analitycy podają roboty z zaimplementowanymi mechanizmami sztucznej inteligencji (AI robots), które są m.in. używane przy ochronie mienia. Firmy takie jak Microsoft i Uber wykorzystują roboty Knightscope K5 do patrolowania parkingów i dużych terenów. Roboty te potrafią odczytywać tablice rejestracyjne, zgłaszają podejrzane działania i zbierają dane. Niezależnie od tego, czy chodzi o samochody, roboty, czy rolnictwo – autonomiczne rzeczy do realizacji zadań dotychczas wykonywanych przez ludzi wykorzystują mechanizmy sztucznej inteligencji, aby naturalniej oddziaływać na otoczenie.

[...]

Autor współpracuje z pismami oraz serwisami internetowymi poświęconymi technologiom teleinformatycznym, prowadzi autorski blog B2B ICT.

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"