Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


25.10.2019

Skalowalna infrastruktura

Red Hat OpenStack Platform 15
25.10.2019

Cienki klient 2.0

Windows Virtual Desktop
25.10.2019

Nowy sprzęt Microsoftu

Rodzina Surface się powiększa
24.10.2019

Serwery ARM

Oracle stawia na Ampere Computing
24.10.2019

Wszechstronny i elegancki

Dell XPS 15
10.10.2019

CYBERSEC EXPO - największe w...

Bezpieczeństwo cyfrowe nie jest problemem dotyczącym jedynie działów IT. Obecnie stanowi...
30.09.2019

Nowości w wirtualizacji

VMware World 2019
30.09.2019

Bezpieczeństwo mobile-first

Android 10

ITIL 4 – nowoczesne zarządzanie usługami

Data publikacji: 22-03-2019 Autor: Michał Florys
Tagi:    chmura obliczeniowa
Rys. 1. System wartości usług...

Od ponad 30 lat ITIL jest najpopularniejszym i najczęściej stosowanym na świecie podejściem do zarządzania usługami IT. Wiele karier w branży zostało zbudowanych wokół koncepcji zarządzania usługami IT zdefiniowanymi w ITIL, reputacja licznych organizacji opiera się na procesach z tego modelu, a tysiące udanych transformacji biznesowych skupia się na dostarczaniu wartości opartych na pryncypiach ITIL.

 

ITIL 4 dostosowuje praktyki zarządzania usługami IT do współczes­nych wyzwań szybko zmieniającego się świata – przedstawia je w szerokim kontekście doświadczeń klientów, strumieni wartości i cyfrowej transformacji oraz coraz popularniejszych sposobów działania, takich jak Lean, Agile i DevOps.

Usługi stanowią obecnie najszybciej rozwijający się sektor globalnej gospodarki. Według danych Światowej Organizacji Handlu odpowiadają one aż za dwie trzecie globalnej produkcji, jedną trzecią zatrudnienia i prawie 20% światowej wymiany handlowej. Wartości te stale rosną. Usługi są więc głównym sposobem, w jaki organizacje tworzą wartość.

> USŁUGI WSPIERANE PRZEZ TECHNOLOGIE IT

Prawie wszystkie usługi są obecnie wspierane przez technologie informatyczne, niezależnie, czy mówimy o usługach finansowych, telekomunikacyjnych, edukacyjnych, czy o służbie zdrowia. IT staje się integralną częścią każdego modelu biznesowego i źródłem przewagi konkurencyjnej. Dlatego organizacje, które już dzisiaj inwestują w tworzenie, rozwój i doskonalenie swojego potencjału związanego z zarządzaniem usługami IT, czerpią z tego ogromne korzyści.

Jednak duże zmiany dopiero nadchodzą. Po wiekach pary, elektryczności i komputerów niepostrzeżenie rozpoczęliśmy czwartą rewolucję przemysłową, w której stopniowo będą zanikać bariery pomiędzy ludźmi i technologią. Chmura obliczeniowa, infrastruktura jako usługa (IaaS), internet rzeczy, uczenie maszynowe, blockchain i wiele innych cyfrowych pomysłów przewracają do góry nogami znany porządek rzeczy. Zjawisko zwane cyfrową rewolucją zmienia sprawdzone modele biznesowe i sposoby dostarczania wartości. Jedne firmy upadają, a w ich miejscu działają nowi liderzy. Nie wszystkie organizacje potrafią jednak odnaleźć się w nowej rzeczywistości.

Zarządzanie usługami ewoluuje i wspiera organizacje działające w coraz bardziej zmiennym, niepewnym, złożonym i niejednoznacznym świecie (tzw. świat VUCA, od słów: volatility, uncertainty, complexity, ambiguity). Podobnie ewoluuje ITIL – od lat najczęściej stosowane na świecie podejście do zarządzania usługami IT i zbiór dobrych praktyk w tym obszarze. Z biblioteki ITIL korzystają zarówno największe firmy, m.in. British Airways, Disney, HP, IBM, NASA, Shell, jak i wiele średnich oraz małych organizacji, ze wszystkich branż i z każdego zakątka świata. ITIL stał się de facto powszechnym standardem zarządzania usługami IT.

> EWOLUCJA ZARZĄDZANIA USŁUGAMI

ITIL V1

Na początku lat 80. ubiegłego wieku, w ramach projektu prowadzonego przez rząd brytyjski, zaczęły powstawać publikacje dotyczące zarządzania infrastrukturą IT. Każda z publikacji opisywała inny proces. Pierwsza książka nosiła tytuł: „Service Level Management”. Tak się to wszystko zaczęło.

ITIL V2

W latach 2000–2001 wcześniejsze bardzo niezależne publikacje zostały scalone i przepisane. W rezultacie powstały dwie książki – „Service Support” i „Service Delivery”, które opisywały 10 procesów zarządzania usługami IT oraz funkcję Service Desk. Z czasem zaczęły powstawać kolejne publikacje obejmujące zarządzanie aplikacjami, infrastrukturą, bezpieczeństwem informacji i wieloma innymi obszarami.

ITIL 2007 Edition

Gdy w 2007 r. opublikowano kolejną wersję biblioteki ITIL, wszyscy nazywali ją ITIL V3. Nieco później wydawcy zdecydowali się nazwać ją ITIL 2007 Edition, ale w powszechnym obiegu nadal funkcjonowała nazwa z V3. Wówczas powstała też znana do dzisiaj koncepcja cyklu życia usługi, który obejmuje pięć etapów: Service Strategy, Service Design, Service Transition, Ser­vice Operation oraz Continual Service Improvement. Każdy etap został opisany w oddzielnej publikacji. ITIL 2007 wprowadził też wiele nowych procesów, obejmujących cały cykl życia usługi.

ITIL 2011 Edition

W 2011 r. zaproponowano drobną aktualizację biblioteki ITIL. Najważniejszą zmianą było wprowadzenie procesu zarządzania relacjami biznesowymi (BRM). Po tej zmianie model ITIL obejmował 26 procesów.

ITIL Practitioner

W 2016 r. biblioteka ITIL została wzbogacona o kolejną publikację – „ITIL Practitioner Guidance”, w której wprowadzono tzw. 9 Guiding Principles, pomagających lepiej niż dotychczas adaptować wskazówki ITIL w konkretnych organizacjach. Opisano w niej również trzy podstawowe kompetencje, które organizacje usługowe powinny rozwijać – ustawiczne doskonalenie, mierzenie wyników oraz zarządzanie zmianą organizacyjną. Wspomniana publikacja została bardzo dobrze przyjęta i stała się punktem wyjścia do kolejnej wersji biblioteki ITIL.

ITIL 4

Czwarta rewolucja przemysłowa wymaga nowego spojrzenia na biznes, informatykę i zarządzanie usługami IT. Tym nowym spojrzeniem jest ITIL 4, który redefiniuje dotychczas znane praktyki zarządzania usługami IT, przedstawiając je w szerszym kontekście customer experience, value streams i digital transformation oraz coraz popularniejszych sposobów działania, takich jak Lean, Agile, Scrum czy DevOps.

Aktualizacja ITIL do wersji 4 to duże przedsięwzięcie. W przygotowanie publikacji ITIL 4 bezpośrednio zaangażowanych było 150 ekspertów z całego świata. Wsparcie zapewniało im ponad 2000 specjalistów aktywnie działających w ITIL Development Group. W lutym 2019 roku została wydana publikacja będąca czwartą wersją biblioteki ITIL, zatytułowana „ITIL Foundation, ITIL 4 edition”.

 

[...]
 

Autor jest kierownikiem linii biznesowej Usługi IT i Bezpieczeństwo Informacji w Asseco Data Systems. 

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"