Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


26.10.2020

Nowa wersja nVision

Można już pobierać nową wersję nVision
26.10.2020

Monitorowanie infrastruktury

Vertiv Environet Alert
23.10.2020

Telefonia w chmurze

NFON Cloudya
23.10.2020

Nowości w EDR

Bitdefender GravityZone
23.10.2020

Wykrywanie anomalii

Flowmon ADS11
23.10.2020

Mobilny monitor

AOC 16T2
22.10.2020

HP Pavilion

HP zaprezentowało nowe laptopy z linii Pavilion.
22.10.2020

Inteligentny monitoring

WD Purple SC QD101
22.10.2020

Przełącznik 2,5GbE

QNAP QSW-1105-5T

ITIL 4 – nowoczesne zarządzanie usługami

Data publikacji: 22-03-2019 Autor: Michał Florys
Tagi:    chmura obliczeniowa
Rys. 1. System wartości usług...

Od ponad 30 lat ITIL jest najpopularniejszym i najczęściej stosowanym na świecie podejściem do zarządzania usługami IT. Wiele karier w branży zostało zbudowanych wokół koncepcji zarządzania usługami IT zdefiniowanymi w ITIL, reputacja licznych organizacji opiera się na procesach z tego modelu, a tysiące udanych transformacji biznesowych skupia się na dostarczaniu wartości opartych na pryncypiach ITIL.

 

ITIL 4 dostosowuje praktyki zarządzania usługami IT do współczes­nych wyzwań szybko zmieniającego się świata – przedstawia je w szerokim kontekście doświadczeń klientów, strumieni wartości i cyfrowej transformacji oraz coraz popularniejszych sposobów działania, takich jak Lean, Agile i DevOps.

Usługi stanowią obecnie najszybciej rozwijający się sektor globalnej gospodarki. Według danych Światowej Organizacji Handlu odpowiadają one aż za dwie trzecie globalnej produkcji, jedną trzecią zatrudnienia i prawie 20% światowej wymiany handlowej. Wartości te stale rosną. Usługi są więc głównym sposobem, w jaki organizacje tworzą wartość.

> USŁUGI WSPIERANE PRZEZ TECHNOLOGIE IT

Prawie wszystkie usługi są obecnie wspierane przez technologie informatyczne, niezależnie, czy mówimy o usługach finansowych, telekomunikacyjnych, edukacyjnych, czy o służbie zdrowia. IT staje się integralną częścią każdego modelu biznesowego i źródłem przewagi konkurencyjnej. Dlatego organizacje, które już dzisiaj inwestują w tworzenie, rozwój i doskonalenie swojego potencjału związanego z zarządzaniem usługami IT, czerpią z tego ogromne korzyści.

Jednak duże zmiany dopiero nadchodzą. Po wiekach pary, elektryczności i komputerów niepostrzeżenie rozpoczęliśmy czwartą rewolucję przemysłową, w której stopniowo będą zanikać bariery pomiędzy ludźmi i technologią. Chmura obliczeniowa, infrastruktura jako usługa (IaaS), internet rzeczy, uczenie maszynowe, blockchain i wiele innych cyfrowych pomysłów przewracają do góry nogami znany porządek rzeczy. Zjawisko zwane cyfrową rewolucją zmienia sprawdzone modele biznesowe i sposoby dostarczania wartości. Jedne firmy upadają, a w ich miejscu działają nowi liderzy. Nie wszystkie organizacje potrafią jednak odnaleźć się w nowej rzeczywistości.

Zarządzanie usługami ewoluuje i wspiera organizacje działające w coraz bardziej zmiennym, niepewnym, złożonym i niejednoznacznym świecie (tzw. świat VUCA, od słów: volatility, uncertainty, complexity, ambiguity). Podobnie ewoluuje ITIL – od lat najczęściej stosowane na świecie podejście do zarządzania usługami IT i zbiór dobrych praktyk w tym obszarze. Z biblioteki ITIL korzystają zarówno największe firmy, m.in. British Airways, Disney, HP, IBM, NASA, Shell, jak i wiele średnich oraz małych organizacji, ze wszystkich branż i z każdego zakątka świata. ITIL stał się de facto powszechnym standardem zarządzania usługami IT.

> EWOLUCJA ZARZĄDZANIA USŁUGAMI

ITIL V1

Na początku lat 80. ubiegłego wieku, w ramach projektu prowadzonego przez rząd brytyjski, zaczęły powstawać publikacje dotyczące zarządzania infrastrukturą IT. Każda z publikacji opisywała inny proces. Pierwsza książka nosiła tytuł: „Service Level Management”. Tak się to wszystko zaczęło.

ITIL V2

W latach 2000–2001 wcześniejsze bardzo niezależne publikacje zostały scalone i przepisane. W rezultacie powstały dwie książki – „Service Support” i „Service Delivery”, które opisywały 10 procesów zarządzania usługami IT oraz funkcję Service Desk. Z czasem zaczęły powstawać kolejne publikacje obejmujące zarządzanie aplikacjami, infrastrukturą, bezpieczeństwem informacji i wieloma innymi obszarami.

ITIL 2007 Edition

Gdy w 2007 r. opublikowano kolejną wersję biblioteki ITIL, wszyscy nazywali ją ITIL V3. Nieco później wydawcy zdecydowali się nazwać ją ITIL 2007 Edition, ale w powszechnym obiegu nadal funkcjonowała nazwa z V3. Wówczas powstała też znana do dzisiaj koncepcja cyklu życia usługi, który obejmuje pięć etapów: Service Strategy, Service Design, Service Transition, Ser­vice Operation oraz Continual Service Improvement. Każdy etap został opisany w oddzielnej publikacji. ITIL 2007 wprowadził też wiele nowych procesów, obejmujących cały cykl życia usługi.

ITIL 2011 Edition

W 2011 r. zaproponowano drobną aktualizację biblioteki ITIL. Najważniejszą zmianą było wprowadzenie procesu zarządzania relacjami biznesowymi (BRM). Po tej zmianie model ITIL obejmował 26 procesów.

ITIL Practitioner

W 2016 r. biblioteka ITIL została wzbogacona o kolejną publikację – „ITIL Practitioner Guidance”, w której wprowadzono tzw. 9 Guiding Principles, pomagających lepiej niż dotychczas adaptować wskazówki ITIL w konkretnych organizacjach. Opisano w niej również trzy podstawowe kompetencje, które organizacje usługowe powinny rozwijać – ustawiczne doskonalenie, mierzenie wyników oraz zarządzanie zmianą organizacyjną. Wspomniana publikacja została bardzo dobrze przyjęta i stała się punktem wyjścia do kolejnej wersji biblioteki ITIL.

ITIL 4

Czwarta rewolucja przemysłowa wymaga nowego spojrzenia na biznes, informatykę i zarządzanie usługami IT. Tym nowym spojrzeniem jest ITIL 4, który redefiniuje dotychczas znane praktyki zarządzania usługami IT, przedstawiając je w szerszym kontekście customer experience, value streams i digital transformation oraz coraz popularniejszych sposobów działania, takich jak Lean, Agile, Scrum czy DevOps.

Aktualizacja ITIL do wersji 4 to duże przedsięwzięcie. W przygotowanie publikacji ITIL 4 bezpośrednio zaangażowanych było 150 ekspertów z całego świata. Wsparcie zapewniało im ponad 2000 specjalistów aktywnie działających w ITIL Development Group. W lutym 2019 roku została wydana publikacja będąca czwartą wersją biblioteki ITIL, zatytułowana „ITIL Foundation, ITIL 4 edition”.

 

[...]
 

Autor jest kierownikiem linii biznesowej Usługi IT i Bezpieczeństwo Informacji w Asseco Data Systems. 

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"