Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


26.10.2020

Nowa wersja nVision

Można już pobierać nową wersję nVision
26.10.2020

Monitorowanie infrastruktury

Vertiv Environet Alert
23.10.2020

Telefonia w chmurze

NFON Cloudya
23.10.2020

Nowości w EDR

Bitdefender GravityZone
23.10.2020

Wykrywanie anomalii

Flowmon ADS11
23.10.2020

Mobilny monitor

AOC 16T2
22.10.2020

HP Pavilion

HP zaprezentowało nowe laptopy z linii Pavilion.
22.10.2020

Inteligentny monitoring

WD Purple SC QD101
22.10.2020

Przełącznik 2,5GbE

QNAP QSW-1105-5T

Podstawy technologii blockchain

Data publikacji: 04-07-2019 Autor: Mateusz Fejczaruk
Wykres cen bitcoina z lat...

Popularność technologii blockchain nieustannie rośnie, dzięki czemu słyszymy o kolejnych coraz bardziej pomysłowych zastosowaniach. Jednak w praktyce nie jest ona dla każdego – żeby efektywnie wykorzystać potencjał blockchaina, trzeba poznać słabe i mocne strony tej technologii.

 

Blockchain (łańcuch bloków) to metoda przechowywania danych w rejestrze rozproszonym na wielu komputerach. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom kryptograficznym i algorytmom sprawdzającym prawidłowość danych zapewnia bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa i pozwala wyeliminować pośredników, np. w transakcjach internetowych. Najpopularniejszymi przykładami stosowania blockchaina są kryptowaluty, takie jak bitcoin, ethereum, monero, litecoin i eos. Wyraźnie jednak trzeba zaznaczyć, że blockchain to nie tylko kryptowaluty. Można z użyciem tej technologii budować znacznie bardziej złożone rozwiązania. Przykładem może być ethereum, które pozwala na zawieranie tzw. smart contractów – czyli realizowanie działań angażujących wiele stron transakcji w zdecentralizowanej sieci.

W dużym uproszczeniu sieci blockchain dzielimy na publiczne i prywatne. W pierwszym przypadku każdy może się do niej podłączyć, a potwierdzanie transakcji odbywa się najczęściej z użyciem metody Proof of Work (PoW) lub Proof of Stake (PoS; więcej o zasadach konsensusu w „IT Professional” 2/2019, s. 80). Wszystkie kryptowaluty korzystają z publicznego blockchaina. W przypadku prywatnego blockchaina dostęp do samej sieci mają tylko niektóre jednostki. Takie rozwiązanie stosowane jest np. w sieciach łączących wiele korporacji. Zwykle wykorzystuje się w nim szybkie i wydajne algorytmy konsensusu, takie jak BFT czy RAFT. Przykładem są tu systemy Hyperledger oraz Quorum. Dostępne są również rozwiązania hybrydowe łączące cechy sieci prywatnych i publicznych.

> ZALETY BLOCKCHAINA

Technologia blockchain ma wiele zalet, stąd jej możliwościami interesują się szeroko pojęty biznes i inwestorzy. Na pierwszym planie pojawiają się banki, które mogą w ten sposób m.in. uprościć zatwierdzanie transakcji. Załóżmy, że dany bank chce wprowadzić system płatności natychmiastowej. Musi w tym celu zintegrować swoje działania z osobnym systemem innego banku. Taki proces może być bardzo skomplikowany, a co za tym idzie, kosztowny.

Technologia blockchain okazuje się w takim przypadku bardzo pomocna – możemy z jej pomocą stworzyć sieć, w której każdy bank będzie miał własny węzeł, dzięki czemu prawo do potwierdzania transakcji będzie podzielone równo między wszystkie banki. Takie podejście jest o wiele prostsze i bardziej efektywne.

Najważniejszą zaletą blockchaina jest bowiem decentralizacja – nie ma tu jednego punktu, który jest szczególnie uprzywilejowany w sieci, nie ma też osoby lub systemu, które pośredniczą w danej transakcji i od których zależy powodzenie danego działania. Oznacza to, że nikt nie może arbitralnie wpływać na transakcje i zapisy w systemie. Dzięki rozproszeniu danych mamy też pewność, że nie zostaną one utracone nawet w przypadku, gdy np. jeden z banków upadnie, a jego infrastruktura przestanie działać. Wartą uwagi cechą jest również transparentność danych – każda zmiana w systemie jest widoczna dla dowolnego użytkownika.

> WADY ŁAŃCUCHA BLOKÓW

Oczywiście wystarczy spojrzeć z innej perspektywy, aby niemal każda z wymienionych zalet stała się wadą. Brak centralnego punktu sieci może oznaczać brak kontroli, a transparentność może przekładać się na nie zawsze pożądaną i korzystną w biznesie jawność.

Blockchain odniósł ogromny sukces marketingowy i nadal często traktowany jest jako magiczne remedium na każdy problem. W 2017 roku każda firma obecna na giełdzie odnotowywała olbrzymie wzrosty, wykazując zainteresowanie blockchainem i dodając go jako słowo klucz w swojej nazwie (w praktyce często wbrew zdrowemu rozsądkowi). Oczywiście, blockchaina można na siłę dostosować niemal do każdego zastosowania, ale zmusza nas to do akceptacji wad technologii przy redukcji korzyści. Głównym wyzwaniem, jakie ze sobą niesie ta technologia, jest trudność zrozumienia jej nieintuicyjnych struktur i działania. Utrzymywanie dodatkowej infrastruktury i zapewnianie odpowiednio dużej mocy obliczeniowej i zasobów pamięci – większych niż w przypadku stosowania klasycznych baz danych – może być często mniej efektywne i nieopłacalne.

 

Przyjrzyjmy się bitcoinowi, którego struktura obecnie jest dość archaiczna, w związku z czym jest w stanie przeprocesować do 5 transakcji na sekundę. To śmiesznie niska wartość w porównaniu np. z ethereum, który pozwala w tym czasie przeprowadzić takich transakcji 15 (wdrażane są właśnie rozwiązania, które mogą zwielokrotnić tę liczbę), czy systemem VISA, który w ciągu sekundy przetwarza 2000 transakcji. Jednak blockchain to nie tylko kryptowaluty. Warto wspomnieć o projekcie Hyperledger, wspieranym między innymi przez IBM, Intel, Cisco, Red Hat, VMware, J.P. Morgan, Deutsche Bank i ponad 260 organizacji. Jego maksymalnie zoptymalizowana wersja pod względem wydajności jest w stanie dorównać systemowi VISA, a technologię można wykorzystać jako framework do stworzenia łańcucha bloków we własnej firmie.

 

[...]

 

Blockchain Tech Lead w firmie Look4App. Zajmuje się tworzeniem, konsultacjami oraz walidacją idei opartych na blockchainie. Realizuje projekty dla klientów z Europy, USA i Azji. Prywatnie interesuje się rynkami finansowymi. 

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"