Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


15.07.2022

Nowa wersja BDRSuite

Vembu Technologies, dostawca oprogramowania do ochrony danych w środowiskach fizycznych,...
15.07.2022

Zarządzanie końcówkami

baramundi software opublikowało nową wersję narzędzia do ujednoliconego zarządzania...
15.07.2022

Cyberzwiadowca

FortiRecon to kompleksowe narzędzie do ochrony przed cyfrowym ryzykiem (Digital Risk...
15.07.2022

Kontrola audiowizualna

Optoma wprowadziła oprogramowanie zintegrowane z chmurową platformą Microsoft Azure do...
15.07.2022

Chmura bezpieczeństwa

Cisco przedstawiło plan stworzenia Security Cloud – globalnej, zintegrowanej, opartej na...
15.07.2022

Nowy laptop do pracy zdalnej

Wielozadaniowość pracy hybrydowej to idea, która była inspiracją dla inżynierów Della...
15.07.2022

Monitoring bez zakłóceń

Firma Axis Communications proponuje nową serię kamer wyposażonych w najnowsze technologie...
15.07.2022

Na poziomie petabajtów

Dostępny jest nowy model HD6500 firmy Synology, pierwszy z serii HD zaprojektowany z...
15.07.2022

Procesory na rynku...

irma AMD ogłosiła, że procesory Threadripper PRO 5000 WX w lipcu br. będą oferowane przez...

Relacja - GITEX 2021

Data publikacji: 09-12-2021 Autor: Maciej Lelusz

Dwa lata. Przez dwa lata nic nie działo się on-site. To jakby dwa lata wyrwane z życiorysu w sposób okrutny. Relacje międzyludzkie, chęć poznania, zabawy zostały zepchnięte do kanapy albo biura w pokoju dzieci. Nasza stadność została poddana próbie. Miało to swoje zalety, aczkolwiek w niewymowny sposób, ogromną przyjemność sprawił mi fakt, że mogłem wyruszyć gdzieś w świat… a nie było to wcale byle jakie wydarzenie, lecz GITEX – jedna z największych konferencji technologicznych w regionie Bliskiego Wschodu i północnej Afryki.

 

GITEX, czyli Gulf Information Technology Exhibition, to coroczna konferencja skupiająca się na technologiach informatycznych, telekomunikacyjnych, kryptowalutach i innych okołogeekowych sprawach. Tegoroczna, 41. edycja wystawy i konferencji odbyła się w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Skalę popularności wydarzenia pokazuje odsłona imprezy z 2009 roku, kiedy w GITEX wzięło udział 150 019 osób. Co prawda pandemia odcisnęła swoje piętno i GITEX 2021 był odczuwalnie mniejszy. Dodatkowo pod szyldem GITEX w tym samym czasie i miejscu odbywały się North Star Dubai, Future Blockchain Summit, Fintech Surge, Marketing Mania, GITEX Global Leaders Vision, Women in Tech i Code Infinity. Wszystkie te wydarzenia odbywały się w Dubai World Trade Center, co nie dawało powodów do narzekań – samo zwiedzanie zajmowało cały dzień, a wystawcy rozłożeni byli w trzech halach wielkości kilku stadionów każda. W targach wzięło udział ponad 3,5 tys. wystawców ze 140 krajów – w tym 600 start-upów i 120 jednostek rządowych.

 

Perspektywa organizatorów

 

Kraje Zatoki Perskiej kojarzą się nieprzerwanie z ropą naftową i w zasadzie zakłada się z góry, że ich bogactwo jest oparte wyłącznie na niej. Jednak paliwa kopalne mają to do siebie, że się je wydobywa, a wydobycie zawsze jest procesem skończonym. Ropa rozwinęła kraje zatoki, ale jej brak może je równie szybko zdegenerować, o ile nie odnaleziona zostanie nowe źródło pozyskiwania pieniędzy. I tutaj pojawia się technologia, a dokładnie jej wykorzystanie.

 

Jednym z celów, jakie stawiają sobie Emiraty, jest uzyskanie największego na świecie odsetka programistów per capita w ciągu najbliższych 10 lat. Zjednoczone Emiraty Arabskie ogłosiły 29 października swoim corocznym Narodowym Dniem Programistów. Na potwierdzenie tego, podczas GITEX Global Leaders Vision, Omar Sultan Al Olama, minister stanu ds. sztucznej inteligencji, gospodarki cyfrowej i aplikacji do pracy zdalnej, podkreślił inicjatywę i omówił plany dla Stowarzyszenia Programistów ZEA, zrzeszającego ponad 60 tys. osób, które już mieszkają w ZEA.

 

Dubai Digital Authority ujawniło, że strategia Dubai Paperless osiągnęła 98,86% swoich celów – aż 43 agencje rządowe całkowicie pozbyły się papieru, zaś 12 grudnia rząd Dubaju dokonał ostatniej transakcji papierowej. Wesam Lootah, dyrektor generalny Smart Dubai Government Establishment Digital Dubai, oświadczył, że dzień ten oznaczać będzie zakończenie strategii Dubai Paperless, która rozpoczęła się w 2018 roku. Twierdził, że pozwoliła ona zaoszczędzić 13 milionów godzin ręcznych transakcji i 325 mln arkuszy papieru, a zatem odpowiednik 39 tys. drzew. Brygadier Khalid Nasser Al Razooqi, dyrektor generalny ds. sztucznej inteligencji w policji w Dubaju, przedstawił nowe inicjatywy mające na celu uczynienie stolicy ZEA najbezpieczniejszym miastem na świecie, w tym uruchomienie systemu śledzenia pojazdów z wykorzystaniem GPS i pierwszego na świecie inteligentnego pływającego posterunku policji na wyspach świata. Natomiast Dubai Roads and Transport Authority zaprezentował technologię opartą na sztucznej inteligencji wykorzystywaną w celu zapewnienia większego bezpieczeństwa na szlakach rowerowych. Z kolei Salem Al Marri, zastępca dyrektora generalnego Centrum Kosmicznego im. Mohammeda Bin Rashida, potwierdził, że Dubaj będzie chciał, aby większość komponentów do swojego następnego satelity była produkowana lokalnie przez start-upy i MŚP.
Stymulatorem wzrostu w IT jest pierwsze 13 z 50 nowych projektów i inicjatyw zapowiedzianych podczas GITEX i mających na celu przyspieszenie rozwoju ZEA. Pierwszą z nich jest informacja, że Development

 

Bank przeznaczy 5 miliardów dirhamów (1,36 mld dolarów) na projekty w priorytetowych sektorach, co ma stymulować przemysł i przyczynić się do dywersyfikacji gospodarczej. Kolejną inicjatywą jest tzw. zielona wiza umożliwiająca wysoko wykwalifikowanym profesjonalistom, inwestorom, przedsiębiorcom, najlepszym studentom i absolwentom przystąpienie do programu wsparcia. Wprowadzona zostanie również wiza dla freelancerów, pierwsza wiza federalna dla samozatrudnionych.

 

Program 10 × 10 ma na celu osiągnięcie 10-procentowego rocznego wzrostu eksportu ZEA do 10 światowych rynków: Chin, Wielkiej Brytanii, Holandii, Włoch, Rosji, Polski, Luksemburga, Australii, Nowej Zelandii i Indonezji. Powołany w tym celu hub Invest.ae stanie się miejscem zrzeszającym lokalne podmioty związane z inwestycjami oraz 14 podmiotów gospodarczych, zaś jego celem jest prezentacja możliwości inwestycyjnych na terenie ZEA. Na stronie znajdą się zasoby dla firm oraz informacje w sprawie otwierania rachunków bankowych.

 

In-country value (ICV) przekieruje 42% zamówień rządu federalnego i głównych firm ZEA na lokalne produkty i usługi. Jego celem jest zwiększenie liczby lokalnych dostawców z 5000 do 7300 oraz zwiększenie wartości zakupów z 33 miliardów do 55 mld dirhamów w ciągu czterech lat. Emirates Investment Summit, które odbędzie się wiosną przyszłego roku, połączy fundusze inwestycyjne z sektorem publicznym i prywatnym, aby stworzyć możliwości inwestycyjne, które przyciągną 550 mld dirhamów napływających z bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Zjednoczonych Emiratów Arabskich w ciągu najbliższych dziewięciu lat. Ruch Industry 4.0 będzie dążyć do rozwoju 500 krajowych firm poprzez zastosowanie zaawansowanych technologii w ciągu pięciu lat. W ramach Globalnych Partnerstw Gospodarczych Zjednoczone Emiraty Arabskie zawrą kompleksowe umowy gospodarcze z ośmioma strategicznymi rynkami globalnymi, aby osiągnąć roczny wzrost o 40 miliardów dirhamów w obecnym wolumenie handlu 257 miliardów dirhamów z tymi rynkami. Powołano również Wyższy Komitet ds. Umów Gospodarczych. Inicjatywa 100 Coders Every Day zwiększy liczbę koderów z 64 tys. do 100 tys. w ciągu jednego roku i wesprze tworzenie firm programistycznych poprzez różne zachęty i korzyści. Wprowadzona zostanie między innymi ustawa o danych Zjednoczonych Emiratów Arabskich, która sporządzona zostanie we współpracy z dużymi firmami technologicznymi. Umożliwi ona użytkownikom kontrolowanie sposobu, w jaki ich dane osobowe są wykorzystywane, przechowywane i udostępniane. Te kroki, zapewnienia i perspektywy nowych projektów pokazują, że Emiraty poszukują swojej drogi w świecie nowych technologii. Można by się nawet pokusić o stwierdzenie, że nie tylko chcą stąpać po tej, którą przejdą liderzy, ale stać się jednym z nich.

 

Warto nadmienić, że Bliski Wschód, a zwłaszcza Rada Współpracy Państw Zatoki Perskiej (GCC), intensywnie stymuluje sektor publiczny i prywatny. Widać, że stawiane są zdecydowane kroki w tworzeniu silnej infrastruktury cyfrowej, która wspiera innowacje i otwiera nowe możliwości gospodarcze. Według Gartnera inwestycje IT na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej mają wzrosnąć o 4,5 procent rok do roku do 171,3 miliarda dolarów.

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik \"IT Professional\"