Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.


07.06.2022

Red Hat Enterprise Linux 9

Red Hat zaprezentował system operacyjny Red Hat Enterprise Linux 9 (RHEL 9)...
07.06.2022

Technologiczna piaskownica

Koalicja partnerów KIR, IBM, Chmura Krajowa, PKO Bank Polski, Urząd Komisji Nadzoru...
07.06.2022

Sztuczna inteligencja w...

OVHcloud wprowadziło na rynek AI Notebooks – najnowszy element w ofercie usług...
07.06.2022

Spójna ochrona brzegu sieci

Fortinet zaprezentował FortiOS 7.2 – najnowszą wersję swojego flagowego systemu...
07.06.2022

Zarządzanie transferem

Firma Progress wypuściła nową wersję oprogramowania do zarządzania transferem plików...
07.06.2022

Notebook ekstremalny

Panasonic przedstawił 14-calowy Toughbook 40, notebook do pracy w ekstremalnych...
07.06.2022

Zestaw startowy dla robotyki

Firma AMD przedstawiła najnowszy produkt w portfolio adaptacyjnych modułów SOM...
07.06.2022

Precyzja kadrowania

Najnowsze rozwiązania klasy pro firmy Poly mają sprostać zmieniającym się potrzebom...
07.06.2022

Serwer klasy korporacyjnej

QNAP zaprezentował nowy model serwera NAS, TS-h1886XU-RP R2, który działa na systemie...

Platforma komunikacyjna Cloudya NFON

Data publikacji: 07-06-2022 Autor: Piotr Maziakowski

Organizacje przechodzące na pracę hybrydową powinny zadbać o obsługę, czyli zachować sposoby komunikacji, do jakich przyzwyczaili się klienci. Pomocna będzie wirtualna platforma do komunikacji z pełni funkcjonalną wirtualną centralą PBX.

 

Firma NFON GmbH to ogólnoeuropejski dostawca usług PBX w chmurze, od 2021 r. obecny również w Polsce. Do klientów spółki zalicza się ponad 40 tys. podmiotów z 15 krajów Europy. Firma oferuje opartą na chmurze platformę komunikacyjną w postaci w pełni funkcjonalnej centrali PBX wraz z takimi funkcjami jak: przekazywanie połączeń oparte na źródle, wirtualny faks, poczta głosowa, kolejkowanie połączeń, routing połączeń, interaktywne zapowiedzi, CLIP, CLIR. Jednocześnie funkcje platformy pozwalają na prowadzenie wideokonferencji, integrację ze stacjonarnymi telefonami IP wielu producentów, integrację z systemami CRM czy Microsoft Teams.


Połączenia nawiązywane są przez internet, przy czym wykorzystuje się zwykły numer stacjonarny. NFON umożliwia migrację pojedynczych numerów telefonów lub zakresów DDI od innych operatorów. Usługę dostarcza sieć partnerska. Obecnie w Polsce NFON ma ponad 80 partnerów odpowiedzialnych za zawarcie umowy i wdrożenie usługi. Gwarantuje dostępność systemu poprzez swoje centra danych z geograficznym rozdzieleniem serwerów poparte certyfikatem ISO. Zapewnia dla świadczonych usług dostępność na poziomie 99,9% i dostępność 98% dla wszystkich usług internetowych, w tym interfejsów API.


> Instalacja aplikacji


Konfiguracja platformy opiera się na portalu serwisowym dostępnym z poziomu przeglądarki internetowej. Do wykonywania połączeń wykorzystywane jest narzędzie Cloudya, dostarczane w postaci aplikacji desktopowej instalowanej w systemach Windows i MAC, aplikacji mobilnej na iOS i Androida, a także w wersji przeglądarkowej. Wersja desktopowa oraz przeglądarkowa Cloudyi są w pełni funkcjonalne, ograniczenia ma natomiast wersja mobilna. Korzystanie z aplikacji nie sprawia trudności dzięki intuicyjnemu interfejsowi i łatwej obsłudze połączeń. NFON udostępnia na swojej stronie internetowej bogatą dokumentację platformy wraz z instrukcjami i przykładami użycia. W dodatku duża część dokumentacji jest w języku polskim.


> Portal serwisowy


Z poziomu portalu serwisu użytkownik ma możliwość zarządzania konfiguracją wirtualnej centrali telefonicznej. W zakładce Cele (rys. 1) zebrane zostały wszystkie komponenty instalacji telefonicznej. Z tego poziomu użytkownik może dodawać nowe elementy, takie jak klasyczny, powiązany z telefonem numer wewnętrzny, numery wewnętrzne do użycia eFaxu (centralna usługa faxu), wszystkie pośredniczące komponenty systemu, telekonferencje, sterowanie czasowe, grupy, kolejki oczekujących i dialogi głosowe.


Konfiguracja jest intuicyjna, a interfejs przejrzysty, nie powinien więc zaskoczyć użytkowników, którzy mieli styczność z klasyczną centralą telefoniczną. Konfigurację rozpoczyna się od dodania numerów wewnętrznych w oknie Cele. Numery wewnętrzne są podstawą instalacji telefonicznej – do każdego można przypisać cel. Dostępne cele to m.in. aparaty telefoniczne, faksy, eFax oraz usługi, jak np. kolejki oczekujących. Numery wewnętrzne mogą funkcjonować niezależnie od numerów bezpośrednich dostępnych z zewnątrz i mogą w ogóle nie być dostępne z zewnątrz. W przypadku wykorzystania aparatów telefonicznych jako urządzeń końcowych numer wewnętrzny (telefon wewnętrzny) może odpowiadać zewnętrznemu numerowi telefonu (numer bezpośredni). Przyporządkowanie osobistych ustawień użytkownika do numeru wewnętrznego, a nie konkretnego aparatu telefonicznego, pozwala na przeniesienie właściwości numeru wewnętrznego na inny aparat telefoniczny bez potrzeby przeprowadzania nowych ustawień. W ten sposób numer wewnętrzny „podąża” za użytkownikiem. Pracując w kilku lokalizacjach, można zawsze używać jednego numeru wewnętrznego, zmieniając tylko przypisane urządzenia końcowe w zależności od lokalizacji, w której w danym momencie wykonywana jest praca.


Portal serwisowy pozwala na skonfigurowanie urządzeń końcowych – aparatów telefonicznych. Dostępna jest lista urządzeń końcowych współpracujących z systemem. Zdefiniowane w systemie urządzenia można połączyć z numerem wewnętrznym poprzez wybór urządzenia na podstawie jego adresu MAC. Portal serwisowy pozwala ponadto na konfigurację poczty głosowej, klawiszy funkcyjnych (BLF) czy przekierowania połączeń. Podczas konfiguracji poczty głosowej można załadować osobisty komunikat. Zakładka Elementy (rys. 2) obejmuje wszystkie podstawowe moduły instalacji, takie jak telefony (urządzenia końcowe), pliki audio do wykorzystania jako muzyka na czas oczekiwania, muzyka dla kolejek oczekujących i komunikaty. Dodane tutaj pozycje są używane jako moduły do konfiguracji Celów.


W zakładce Administracja dostępne są: zarządzanie profilem, lokalizacjami, ustawieniami strefy czasowej oraz import urządzeń końcowych, numerów wewnętrznych czy książki telefonicznej. W zakładce Numery zewnętrzne możemy wprowadzić przyporządkowanie numerów telefonów do łącz abonenckich i powiązać numery bezpośrednie z telefonami wewnętrznymi.

 

[...]

 

Autor od 2004 r. związany z branżą IT i nowych technologii w obszarze administrowania systemami klasy ERP. Specjalizuje się w realizacji wdrożeń i audytów bezpieczeństwa informacji.

Artykuł pochodzi z miesięcznika: IT Professional

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"