Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.
W czasach gdy coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na przenoszenie swoich danych i aplikacji na platformy chmurowe, warto rozważyć wszystkie możliwe scenariusze migracji, starannie się do niej przygotować oraz dokładnie przyjrzeć wszystkim aspektom funkcjonowania w elastycznym i skalowalnym środowisku wielochmurowym (ang. multicloud). Pomogą w tym rekomendacje analityków i ekspertów branżowych.
Ryzyko ujawnienia się wad prawnych oprogramowania może dotyczyć każdego projektu informatycznego. Wady prawne mogą mieć przy tym różny charakter, dotyczyć różnych rodzajów praw, jednak najpowszechniejsze i najistotniejsze są wady prawne dotyczące praw autorskich. A właściwie ich braku.
7 stycznia 2020 r. weszła w życie dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/2161 z dnia 27 listopada 2019 r. zmieniająca dyrektywę Rady 93/13/EWG i dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 98/6/WE, 2005/29/WE oraz 2011/83/UE w odniesieniu do lepszego egzekwowania i unowocześnienia unijnych przepisów dotyczących ochrony konsumenta.
W Mountain View od wielu miesięcy głowią się nad problemem sformułowanym jeszcze w XVI wieku przez 4. księcia Norfolk, Thomasa Howarda: człowiek nie może mieć ciastka i zjeść ciastka. U progu trzeciej dekady XXI wieku problem wykluczających się możliwości zyskał zupełnie nowe znaczenie. W Google'u trwają prace nad tym, jak zrezygnować ze stosowania ciasteczek, jednocześnie nie tracąc przy tym skuteczności w identyfikacji preferencji reklamowych internautów.
W tym roku łączna wartość światowego rynku IT wyniesie około 4 bln dolarów. Jednocześnie coraz więcej spółek decyduje się na tzw. multi-sourcing, czyli korzystanie z usług kilku dostawców IT. Choć rynek się rozwija, dostawcy nie mają gwarancji, że ich kontrahent nie zdecyduje się na przejście do konkurencji. O „być albo nie być” danego podmiotu decyduje współcześnie nie tylko rodzaj oferowanych usług, ale też jego know-how.
Choć prognozy zrewolucjonizowania każdej dziedziny naszego życia za sprawą baz danych opartych na blockchainach nie urzeczywistniły się, struktura łańcucha bloków znajduje zastosowanie w wielu sektorach, m.in.: w administracji, bankowości, finansach, transporcie i logistyce, nieruchomościach, energetyce, a także w branży medycznej i farmaceutycznej.
Kiedyś nasze rzeczy były trwałe. Teraz są projektowane tak, aby posłużyć maksymalnie parę lat. Ratunkiem może być naprawa, jednak koncerny robią wszystko, by ją utrudnić lub uniemożliwić. Próby monopolizacji napraw, pozwy sądowe, strategie zaplanowanego postarzania, zanieczyszczenie środowiska, ale też rosnąca świadomość obywateli w konsekwencji doprowadziły do powstania ogólnoświatowych ruchów społecznych, a finalnie – do podjęcia działań na szczeblu unijnym.
W dobie rozwijającego się biznesu online i e-commerce istotna jest nie tylko sprzedaż, ale również zgodność prawna. Już podczas analizy rozwoju e-sklepu warto wziąć pod uwagę aspekty prawne, które wpływają na poprawną „ścieżkę zakupu”.
W poprzednim numerze „IT Professional” poruszona została kwestia wytycznych w sprawie uwzględnienia zasad privacy by design oraz default, których finalną wersję Europejska Rada Ochrony Danych przyjęła w październiku 2020 r. Tym razem poświęcimy uwagę konkretnym działaniom, jakie mogą podjąć podmioty.
Czy automatyka przemysłowa wiąże się z przetwarzaniem danych osobowych? Nie ulega wątpliwości, że ma ona na celu przetwarzanie danych technicznych lub przemysłowych. Czy jednak wykorzystywanie systemów służących do sterowania procesami przemysłowymi oraz analizy danych może obejmować także zbieranie informacji identyfikujących lub umożliwiających identyfikację osób fizycznych? Jeśli tak, to jaki może być cel wykorzystania takich informacji i które przepisy znajdą w takim przypadku zastosowanie?
Transmisje online zapewnia: StreamOnline